انجمن گلف NCGU
مهر در گزارشی بررسی كرد؛

تاثیر گونه جهش یافته كرونا بر المپیك ۲۰۲۰

تاثیر گونه جهش یافته كرونا بر المپیك ۲۰۲۰

برگزارکنندگان سی ودومین دوره المپیک درحالی در آستانه برگزاری با تاخیر این بازی ها هستند که گونه جهش یافته کرونا می تواند تهدیدی جدی برای آنها وماموریت شان در به سرانجام رساندن بازی ها باشد.خبرگزاری مهر - گروه ورزش: ویروسی که یک سال پیش در ووهان چین پیدا شد و اخیراً گونه جهش یافته آن سر از لندن در آورد به خاطر قدرت شیوع بالاتر خطرات جدیدی به وجود آورده طوری که مقامات کشورهای درگیر را مجبور به اتخاذ تمهیدات جدی تری کرده است.
این مسئله نگرانی های جدیدی نسبت به وضعیت جهان پیش رو به وجود آورده به خصوص که اطلاعات درباره گونه جدید کرونا کم و غیرقابل درک است و همین مسئله می تواند خوش بینی هایی که بواسطه کشف واکسن موثر مقابل کرونا به وجود آمده را هم تحت تاثیر قرار دهد.
اینکه ماهیت واکسن تولیدی برای گونه جدید کرونا چگونه است و این ویروس مقابل آن (واکسن) مقاومت دارد یا نه، مسئله ای است که دانشمندان هنوز در مورد آن اظهار نظر دقیق و صد درصدی نداشته اند و همین مسئله موجب بروز برخی ابهامات و پررنگ شدن آنها شده است که ورزش را هم در بر می گیرد.
از جمله این ابهامات پیرامون بازی های المپیک است و اینکه نوع جدید ویروس مرموز و کشنده کرونا می تواند باردیگر در مورد این بازی ها و زمان برگزاری آن خللی بوجود آورد یا قدرت واکسن کشف شده و تدابیر اندیشیده شده به قدری است که می تواند مانعی بزرگ دراین زمینه به حساب بیاید؟!
المپیک ۲۰۲۰ باردیگر لغو می شود؟!
سی و دومین دوره بازی های المپیک قرار بود مردادماه سال جاری اجرا شود اما در فاصله پنج ماه مانده تا زمان آغاز رسمی این بازی ها، پاندمی کرونا مسئولان کمیته بین المللی المپیک (IOC) و برگزار کنندگان المپیک را مجبور به تعویق بازی ها کرد تا برای اولین بار در طول تاریخ، بازی های المپیک خارج از بازه زمانی استاندارد خود اجرا شود.
مردادماه ۱۴۰۰ زمان جدید در نظر گرفته شده برای این دوره استثنایی بازی های المپیک است؛ دوره ای که برخلاف دیگر ادوار المپیک و تا همین چندماه پیش به جز «گرما و موج مهلکش» هیچ بحران دیگری آنرا تهدید نمی کرد اما تاخت و تاز جهانی کرونا و تاثیراتش موجب فروکش هیجانات المپیک و تب داغ آن برای بازی های توکیو شد.
حالا هم بروز و ظهور گونه جهش یافته کرونا می تواند بازهم مانع ایجاد حال و هوای المپیکی در ورزش جهان شود اگر مقامات IOC و ژاپن در مواجهه با این نوع ویروس مجبور به اتخاذ تصمیمات جدیدی شوند.
البته که طی ماه های گذشته همین افراد بارها بر برگزاری بازی های المپیک در موعد مقرر جدید تاکید داشتند. حتی مسئولان کمیته بین المللی المپیک با پیش بینی «سه سناریوی متفاوت» و اینکه المپیک توکیو در وضعیت هر یک از آنها برگزار می شود، به جهان ورزش برای حضور در این بازی ها آماده باش داد. برگزاری المپیک در وضعیت عادی (پاک شدن جهان از کرونا) یا شرایط امروزی (ادامه آلودگی جهان به کووید ۱۹) دو سناریوی اول IOC برای المپیک توکیو است.
سناریوی سوم اما برای برگزاری این بازی ها در وضعیت «بحرانی» پیش بینی شده و اینکه المپیک در این شرایط هم با تمهیدات ویژه همچون قرنطینه ۱۴ روزه مسافران توکیو قبل از آغاز بازی ها، واکسیناسیون آنها و گرفتن تست - روزانه و حتی چند بار در روز - بطور قطع و حتما برگزار می گردد.
البته کمیته بین المللی المپیک زمانی برگزاری المپیک سی و دوم با این سناریوها را قطعی عنوان نمود که هنوز خبری از نوع جدید کرونا و خطراتش به خاطر سرعت ۷۰ درصد بالاتر انتقالش نبود. بدین سبب خیلی معین نیست شرایط بحرانی که IOC از آن نام برده و بر برگزاری المپیک با وجود آن هم تاکید کرده، شامل این نوع جدید ویروس می شود یا خیر؟
حرکت کرونا همچنان خلاف جهت
به گزارش انجمن گلف به نقل از مهر، آنچه مسلم است کرونا همچنان بزرگترین عامل بازدارنده برای پیشروی و زندگی طبق روال همیشگی و عادی است کمااینکه همین هفته گذشته شورای المپیک آسیا هم به خاطر همین ویروس و ادامه شیوع و گستردگی آن، برای بار دوم تصمیم به لغو بازی های ساحلی آسیا گرفت.
البته که اهمیت این بازی ها اصلاً در مقیاس المپیک نیست و قاعدتاً برای چنین رویداد فراگیری که تاثیرات سیاسی، فرهنگی و اجتماعی اش بسیار گسترده است، تمهیداتی در حد و اندازه های خودش پیش بینی می شود تا هر عاملی موجب جا به جایی آن نشود اما به هر حال کرونا یک دفعه خلاف جهت حرکت داشته و حالا هم گونه جدیدش به قدری مرموز و خطرناک نشان داده که مقامات برخی کشورها همچون ژاپنِ میزبان المپیک را وادار به بستن مرزهای خود کرده است.
با این اوصاف باید منتظر واکنش هایی جدید از طرف مقامات کمیته بین المللی المپیک و برگزار کنندگان المپیک توکیو در مورد این بازی ها بود؛ واکنشی که می تواند حکایت از برگزاری سر وقت المپیک با وجود گونه جدید کرونا باشد یا...

1399/10/15
23:54:27
0.0 از 5
939
تگهای خبر: المپیك , بازی , ورزش
این مطلب انجمن گلف را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
انجمن گلف
ncgu.ir - مالکیت معنوی سایت انجمن گلف متعلق به مالکین آن می باشد