انجمن گلف NCGU
احتمال ریزش بهمن؛

مخاطره آمیز بودن برنامه صعود و كوهنوردی در ایام پایانی هفته

مخاطره آمیز بودن برنامه صعود و كوهنوردی در ایام پایانی هفته

فدراسیون کوهنوردی باتوجه به پیش بینی شرایط جوی در ایام پایانی هفته، اجرای برنامه های صعود و کوهنوردی خصوصاً برای ارتفاعات شمال تهران را مخاطره آمیز عنوان کرده است.به گزارش انجمن گلف به نقل از مهر، فدراسیون کوهنوردی باتوجه به در پیش بودن روزهای پایانی هفته که معمولاً با اقدام بیشتر کوهنوردان و علاقمندان به این حوزه برای صعود به ارتفاعات هم راه است نسبت به اعلام پیش بینی شرایط جوی و هشدارهای لازم اقدام نموده است.
پنجشنبه
بر اساس پیش بینی صورت گرفته برای شرایط جوی مناطق کوهستانی ایران در روز پنجشنبه، فعالیت سامانه بارشی همراه با وزش باد شدید و بارش برف و البته کولاک برف و احتمال بهمن در مناطق مستعد هم راه است.
به تدریج از بعدازظهر پنجشنبه سامانه بارشی از شمال غرب وارد کشور می شود و وزش باد شدید در شمال غرب شروع می شود. برای دامنه های شمالی البرز، وزش باد گرم شدید و کولاک و احتمال بهمن مورد انتظار است.
جمعه
ساعات بامداد تا عصر در ارتفاعات و دامنه های شمالی البرز، وزش باد گرم شدید و کولاک پیش بینی می شود با تقویت ناپایداری به ویژه برای ساعات بعدازظهر در ارتفاعات و مناطق کوهستانی شمال غرب، غرب، زاگرس شمالی و البرز غربی و تا حدی البرز مرکزی، بارش برف و باد شدید و کولاک پیش بینی می شود.
شنبه
بارش ها در نیمه غربی تضعیف شده و برای ساعات صبح، سامانه بارشی سبب وزش باد شدید در البرز مرکزی، البرز شرقی و شمال شرق کشور و بارش برف می شود. طی این مدت کولاک برف و سرمازدگی و احتمال بهمن با اهمیت ترین مخاطره های جوی هستند.
پیش بینی جوی ارتفاعات شمال تهران؛ برنامه های صعود مخاطره آمیز است
پنجشنبه
نیمه ابری و افزایش نسبی دما، در پس از ظهر ابری، در اوایل شب، مه رقیق و کاهش دید، اواخر وقت بارش پراکنده و وزش باد متوسط تا نسبتاً شدید
جمعه
ابری و مه آلود و محدودیت دید، بارش باران و برف، (بالادست بارش برف و کولاک)، وزش باد نسبتاً شدید و ارتفاعات مستعد خطر ریزش بهمن، افت دما و سوز باد متوسط و خطر سرمازدگی
شنبه
ابری و گاهی مه آلود و محدودیت دید، بعضی ساعات بارش برف و بوران، وزش باد شدید تا خیلی شدید و کولاک، خطر بالای ریزش بهمن، افت دما و سوزباد شدید، خطر بالای سرمازدگی، از عصر به تدریج کاهش ابر
در ادامه فدراسیون کوهنوردی متذکر شده که با التفات به رخداد پدیده های باد شدید، کولاک، بارش برف، سوز باد و افت شایان توجه دما، که سبب محدودیت دید، لغزندگی و یخبندان سطح زمین و سرمازدگی می شود، روزهای اختتام هفته و ابتدای هفته آتی، برای برنامه های کوهنوردی و صعود، بسیار مخاطره آمیز پیش بینی می شود.
پیش بینی جوی مناطق کوهستانی جنوب و جنوب غرب؛ کولاک و بوران و سرمازدگی و احتمال ریزش بهمن

پنجشنبه
شب در مناطق جنوب غربی کشور افزایش ابر را خواهیم داشت که برای شمال استان خوزستان بارشهای پراکنده باران را به دنبال دارد.
جمعه
قبل از ظهر فعالیت سامانه بارشی را از غرب کشور و به تدریج برای زاگرس مرکزی خواهیم داشت. بارشها در مناطق مرکزی زاگرس به شکل بارندگی و برف و وزش باد شدید همراه با کولاک و بوران در لرستان (اشترانکوه)، شمال خوزستان (کی نو)، چهارمحال و بختیاری (زرد کوه)، کهگیلویه و بویراحمد (دنا) و غرب استان اصفهان و شمال غرب فارس (سپیدان و اقلید) خواهیم داشت. این بارشها در این مناطق تا اواسط روز شنبه ادامه دارد.
شنبه
وزش باد شدید در روز شنبه بعدازظهر به ویژه در کرمان (هزار، لاله زار، جوپار، خط الرأس کوشا)، ارتفاعات اصفهان، یزد (شیرکوه، تزرجان)، شمال و شرق فارس (بل اقلید و ارتفاعات سپیدان) در این روز وجود دارد. از شدت وزش باد به تدریج تا ساعات شنبه شب کاهش می یابد. در ساعات شب کاهش دما و سرمازدگی را در همه مناطق ذکر شده و سایر مناطق جنوب و جنوب غرب کشور خواهیم داشت. در ارتفاعات استان بوشهر (بیرمی) برای جمعه بعدازظهر و بامدادان شنبه بارش باران انتظار می رود. در این دو روز و تا اواسط هفته آتی احتمال سرمازدگی به ویژه در ساعات شب و در زمانهای وزش باد وجود دارد.
در مناطق مرکزی زاگرس که روز جمعه و بامداد شنبه بارش برف وجود داشته است احتمال ریزش بهمن در مناطق مستعد وجود دارد. احتمال ریزش بهمن در مناطق کوهستانی زاگرس مرکزی تا اواسط هفته آتی نیز وجود دارد.
پیش بینی جوی مناطق کوهستانی شمال شرق و شرق ایران؛ اجتناب از مسیرهای زیر نقاب برفی
طی این مدت پدیده غالب وزش باد شدید (گاهی باد لحظه ای بسیار شدید) روند افزایش دما در شمال شرق و شرق کشور خواهد بود.
طی روزهای پنج شنبه و جمعه در ارتفاعات کپه داغ، آلاداغ و بینالود و هزار مسجد وزش باد شدید لحظه ای بسیار شدید، افزایش موقتی ابر و افزایش دما همراه با ذوب شدن برف پیش بینی می شود.
روز شنبه وزش باد شدید، گاهی لحظه ای بسیار شدید، افزایش ابر و بارش های پراکنده باران و برف در ارتفاعات کپه داغ و به ویژه آلاداغ، بینالود و هزار مسجد پیش بینی می شود.
پدیده غالب در منطقه ارتفاعات تفتان وزش باد بسیار شدید طی روز چهارشنبه تا شنبه و افزایش موقت ابر می باشد.
توصیه می شود باتوجه به وزش باد شدید و افزایش دما کوهنوردان عزیز هنگام صعود به ارتفاعات از مسیرهایی مانند زیر نقاب برفی اجتناب ورزند.

1399/11/10
16:38:09
0.0 از 5
848
تگهای خبر: فدراسیون
این مطلب انجمن گلف را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
انجمن گلف
ncgu.ir - مالکیت معنوی سایت انجمن گلف متعلق به مالکین آن می باشد