انجمن گلف NCGU

قهرمانان كورسی كه خانه نشین شدند

قهرمانان كورسی كه خانه نشین شدند

خراسان شمالی سالش بود که سوارکاری را از ˮ آلاشاˮ یاد گرفت، کمتر کسی است که نام آلاشا را در منطقه مرزی جرگلان به گوشش نرسیده باشد.


آلاشا نام یک نوع اسب است اما چون همدم همیشگی اش اسب بود با آلاشا صدایش می زدند و نام واقعی اش قربان گلدی دهش بود که الان به رحمت خدا رفته است.
قربان گلدی پرورش دهنده و مربی اسب ترکمن بود و در جرگلان، بجنورد و مشهد افراد زیادی را برای سوارکاری آموزش داده بود که شاید یکی از بهترین کارآموزهایش پسرش بود و الان ۳۷ سال دارد و یکی از بهترین چابک سوارهای کورس های گنبد است که معمولا قهرمان این مسابقات است.
چاره ای جزء عزیمت به خانه نداشتیم
دهش که حالا هم مربی سوارکاری است و هم چابک سوار، همیشه نسبت به نبود یک پیست سوارکاری درست حسابی در خراسان شمالی معترض بود و می اظهار داشت: چابک سواران خراسان شمالی قهرمان های کورس هستند اما در کجا؟ در کورس های گنبد و چرا نباید این چابک سوارها در خود خراسان شمالی عرض اندام کنند.
او که برای پایین آمدن هزینه های زندگی در گنبد در یک کلبه نه چندان مناسب زندگی می کرد تا پول حاصل از جایزه ها و مربی گری اش را برای خانم و سه دخترش به جرگلان بفرستد، حالا به جرگلان عزیمت کرده است، یعنی چاره ای جزء این کار نداشته است.
ما که درآمدی نداشتم و فقط درآمدمان که از چابک سواری و مربی گری حاصل می شد حال آن هم قطع شده است، این را دهش می گوید و می افزاید: ویروس کرونا سبب شد تا همان درآمد دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی هم قطع شود.
ویروس کرونا سبب شده تا مسابقات کورس در گنبد و آق قلا خیلی نامرتب برگزار شود، یک هفته برگزار می گردد و دو سه هفته برگزار نمی گردد و ماندن در آنجا هیچ فایده ای نداشت چونکه ممکن بود مسابقه ای برگزار نشود و فقط هزینه اضافی بر دوشمان تحمل شود.
برای تأمین مخارج زندگی کارگری می کنم
متاسفانه هیچ کار تخصصی جزء چابک سواری هم بلد نیستم برای همین هم اکنون برای به دست آوردن مخارج زندگی مشغول کارگری هستم و البته هم اکنون فکر می کنم که درآمد کارگری بهتر از چابک سواری است چونکه از در چابک سواری پس از برنده شدن مسابقه فقط درصدی از جایزه عاید چابک سوار می شد و مابقی دست مالک اسب را می گرفت.

منتظر آغاز باردیگر مسابقات و قهرمان شدن در کورس هستم
آیا پس از اینکه باردیگر برگزاری مسابقات به روال قبل برگشت دیگر به مسابقات کورس باز نخواهی گشت؟ می گوید: منتظر همان روز هستم که باردیگر مسابقات برگزار گردد نفر اول آن مسابقات شوم؛ از ۱۲ سالگی کارم همین بوده و هم اکنون چابک سواری جزء جدانشدنی زندگی ام شده است.
الان از جیب می خوریم
امید یزدانی از دیگر چابک سواران جرگلان که برنده همیشگی مسابقات کورس در گنبد بوده و همیشه به اسب افسانه ای خود" دلشاد" می نازد هم می گوید: از اسفند سال قبل دیگر در مسابقات شرکت نکرده ایم.
تمام درآمد زندگی مان از این مسابقات است اما کرونا آنرا تعطیل کرده و اصلا مسابقات سوارکاری با مسابقات کشتی که دو رقیب رو در روی یکدیگر به رقابت می پردازند چه فرقی می کند که این مسابقات باید برگزار گردد و کورس برگزار نشود؟!
در مقابل این سوال که هزینه های زندگی ات هم اکنون از کجا تأمین می شود؟ می گوید: هم اکنون از جیب می خوریم و از پول هایی که در مسابقات پس انداز کرده ایم می خوریم.
ما تمام وقت و زندگی خویش را بر روی تولید اسب و چابک سواری گذرانده ایم و کار دیگر جزء همین کار از دستمان برنمی آید.

هزینه خورد و خوراک اسب به سختی تأمین می شود
اما هزینه نگهداری اسب ها هم خیلی بالا رفته و شرایط خوبی نداریم، هر کیلو جو به چهار تا پنج هزار رسیده و یونجه هم به همین شکل و حالا که درآمدی نیست باید هزینه خورد و خوراک این ها را از کجا بیاوریم و مجبوریم خودمان گشنه بمانیم اما خوراک اسب ها را تأمین نماییم.
همیشه آرزویمان وجود یک پیست سوارکاری در خراسان شمالی بود تا اسب ها و چابک سوارهای قهرمان این استان در همین استان نام آوری کنند ولی اکنون آرزویمان این شده که مسابقات در همان پیست های گنبد و آق قلا برگزار گردد.
از درد تعطیلی مسابقات بنالیم یا گرانی علوفه
یکی دیگر از چابک سواران و تولیدکنندگان اسب اصیل ترکمن هم نسبت به قیمت خیلی بالای علوفه گلایه می کند و می افزاید: از درد تعطیلی مسابقات و بیکاری بنالیم یا گرانی علوفه.
قبلا که مسابقات کورس برگزار می شد، خرید و فروش اسب هم انجام می شد اما هم اکنون که مسابقه ای نیست مشتری اسب هم وجود ندارد.
گاهی اوقات به جهت اینکه به سختی چند سر اسب را سیر می کنم به فکر رد کردن آنها می افتم تا باردیگر مسابقه ها برگزار شوند اما هم اکنون خریداری هم وجود ندارد.
منبع:

1399/09/18
17:55:04
5.0 از 5
1165
تگهای خبر: آموزش , برند , تیم , رقابت
این مطلب انجمن گلف را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
انجمن گلف
ncgu.ir - مالکیت معنوی سایت انجمن گلف متعلق به مالکین آن می باشد