انجمن گلف NCGU
در گفت وگو با انجمن گلف مطرح شد

سرنوشت مبهم سیمان زیستی برای رفع ریزگردها

سرنوشت مبهم سیمان زیستی برای رفع ریزگردها

انجمن گلف: هر چند كه در دو سال اخیر كشور به بركت بارش های مناسب كمتر در معرض ریزگرد قرار گرفته است، ولی باتوجه به اقلیم خشك، بیشتر استان های كشور با این معضل زیست محیطی مواجهند، این در حالیست كه بعضی از تثییت كننده های زیست ریزگردها كه از طرف پژوهشگران كشور تولید شده اند، در پشت درهای بسته انجام تست های میدانی قرار گرفته اند، به شكلی كه معاون فناوری پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیك و زیست فناوری از سرنوست سیمان زیستی برای تثبیت ریزگردها خبر می دهد.


دکتر محمد علی ملبوبی در گفت وگو با ایسنا با اشاره به چالش طوفان های ریزگرد در کشور، اضافه کرد: هر چند که کشور در دو سال اخیر به سبب بارش های مناسب کمتر در معرض طوفان های ریزگرد قرار گرفته است، ولی کشور با این پدیده زیست محیطی مواجه می باشد، به شکلی که ۱۷ استان درگیر معضل ریزگردها هستند و با بروز آن با مشکلاتی همچون تعطیلی ادارات و قعطی برق در بعضی از استانها مواجهند.
وی با اشاره به تولید نوعی مالچ زیستی برای تثبیت ریزگردها در پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری، اظهار نمود: در این پروژه سیمان زیستی را با بهره گیری از باکتری های گرفته شده از خاک تولید کردیم. این باکتری ها از خود آنزیمی ترشح می کنند که سبب پروسه کلسیفیکاسیون (Calcification) در خاک می شود، به این صورت که نفوذ این آنزیم در خاک سبب کلسیفیکاسیون که در اصطلاح عامیانه به آن "سره" می گویند، خواهد شد.
ملبوبی با تاکید بر اینکه تثبیت خاک با بهره گیری از این روش از ۶ ماه تا یک سال در محیط دوام خواهد داشت، تصریح کرد: زمانی که این سیمان زیستی بر روی زمین پاشیده می شود، همزمان گیاه نیز کاشته خواهد شد و با استقرار گیاه می توان تثبیت خاک را انتظار داشت.
معاون فناوری پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری با تاکید بر اینکه این روش یک روش کاملا زیستی است و اضافه کردن آن در خاک سبب افزایش جمعیت میکروبی در محیط نخواهد شد، افزود: این نوع مالچ های زیستی از نظر ماندگاری، قیمت و سلامت حفظ محیط زیست با مالچ های نفتی قابل رقابتند، ضمن آنکه بر خلاف مالچ های نفتی، امکان کاشت انواع گیاه در زمین وجود دارد.
بگفته وی جوانه زنی گیاه در خاک دارای این مالچ با تاخیر است، ولی از طرف دیگر وجود اوره در فرمولاسیون آن، افزایش رشد گیاه را به دنبال خواهد داشت.
ملبوبی درباب انجام تست های میدانی با اعلان اینکه در اجرای فاز پایلوت و انجام آزمایش های میدانی با مقاومت هایی مواجه هستیم، اشاره کرد: آزمایش های غیر رسمی جهت بررسی جنبه های "زیست محیطی"، "سلامت" و "اثر بخشی" این محصول بر روی خاک های مختلف کشور و همین طور در این پژوهشگاه انجام شده است که نتایج موفقیت آمیزی حاصل شد، ولی برای انجام آزمایش های میدانی رسمی طی ۲ سال اخیر تلاش هایی صورت گرفت که با ممانعت هایی مواجه شدیم.
وی با اشاره به دلیلهای این امر، تصریح کرد: زمانی که ماده تثبیت کننده ای در آزمایش های میدانی تایید گردد، وارد فاز صدور مجوزها می شود؛ بدین جهت بنظر می رسد که از ابتدا اجازه اجرای آزمایش های میدانی داده نمی گردد.
ملبوبی با اشاره به اثرات این تثبیت کننده ریزگرد، اظهار داشت: زمانی که این سیمان بر روی خاک اعمال می شود ریزگردها تثبیت می شوند و این مزیت را دارد که در زمان بارندگی، سره ایجادشده نرم شود و از این طریق به آسانی آب در زمین نفوذ می کند.
معاون فناوری پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک با ابراز تاسف از اینکه طرح سیمان زیستی که در امتداد تثبیت ریزگردها تولید شده است، برای انجام تست های میدانی با چالش روبه رو شده است، به نامه یکی از مسئولان کشور اشاره نمود و اضافه کرد: در این نامه اعلام شده است که از هر نوع عقد قرارداد و انجام عملیات عرصه در سطح پایلوت با شرکت ها خودداری کند و در ادامه آن آمده است تابحال مجوزی برای شرکت ها دراین زمینه صادر نشده است.
وی افزود: این در حالیست که ۳۶ پژوهشگر تقاضای اجرای پایلوت تثبیت کننده های تولیدی خودرا داشتند و این سوال مطرح می شود که چرا تابحال مجوزی برای آزمایش میدانی تثبیت کننده های زیستی صادر نشده است.
منبع:

1399/06/12
21:23:42
5.0 از 5
1552
تگهای خبر: تیم , رقابت , سلامت
این مطلب انجمن گلف را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
انجمن گلف
ncgu.ir - مالکیت معنوی سایت انجمن گلف متعلق به مالکین آن می باشد