انجمن گلف NCGU

پیش بینی احتمال مبتلاشدن به اختلالات روانی با آزمایش خون!

پیش بینی احتمال مبتلاشدن به اختلالات روانی با آزمایش خون!

انجمن گلف: پژوهشگران ˮكالج سلطنتی جراحان در ایرلندˮ (RCSI) در مطالعه اخیرشان موفق به توسعه آزمایش خونی شده اند كه توسط آن می توانند پیش بینی كنند كه آیا افراد در آینده به اختلالات روانی مبتلا خواهند شد یا خیر.


به گزارش انجمن گلف به نقل از ایسنا، پژوهشگران در این مطالعه نشان داده اند که با اندازه گیری مقدار پروتئین هایی خاص در خون هر فرد می توانند پیش بینی کنند که آیا افراد در معرض خطر مبتلاشدن به روان پریشی در آینده قرار دارند یا خیر.
روان پریشی یا سایکوز ( Psychosis) به معنای وضعیت روانی غیرطبیعی ای است که در روانپزشکی برای بیان حالت «از دست رفتن توانایی تشخیص واقعیت از خیال» بکار می رود.
برمبنای معیارهای خاصی مانند علایم روان پریشی خفیف یا مختصر، بعضی از افراد از نظر بالینی در معرض خطر مبتلاشدن به یک اختلال روانی مانند اسکیزوفرنی قرار دارند. با این وجود، تنها ۲۰ تا ۳۰ درصد از این افراد در واقع به یک بیماری روانی مبتلا می شوند. پژوهشگران طی این مطالعه نمونه خون گرفته شده از افراد در معرض خطر اختلال روانی را تجزیه و تحلیل کردند. این افراد برای چندین سال مورد پیگیری پژوهشگران بودند، چونکه پژوهشگران قصد داشتند دریابند چه کسی مبتلا به اختلال روانی شده و چه کسی نشده است. دانشمندان پس از ارزیابی پروتئین های موجود در نمونه های خون و استفاده از یادگیری ماشین برای تجزیه و تحلیل این داده ها، توانستند الگوی پروتئین ها را در نمونه های اولیه خون پیدا کنند که می تواند به آنها کمک نماید تا پیش بینی کنند چه کسی در معرض مبتلاشدن به اختلالات روانی قرار دارد.
خیلی از این پروتئین ها با التهاب همراه هستند و این نشان میدهد افرادی که در معرض مبتلاشدن به یک بیماری روانی قرار دارند، تغییرات اولیه در سیستم ایمنی بدن آنها نمایان می شود.
دقیق ترین آزمایش برمبنای ۱۰ پروتئین پیش بینی کننده انجام شد. پژوهشگران توسط آزمایش خون مذکور توانستند با دقت بسیار بالا ۹۳ درصد از افرادی که در معرض مبتلاشدن به اختلالات روانی در آینده قرار داشتند را شناسایی کنند و آنهایی را که در معرض مبتلاشدن به این اختلالات نبودند را نیز با دقت ۸۰ درصد شناسایی نمودند.
پروفسور "دیوید کوتتر" (David Cotter)، نویسنده ارشد این مطالعه اظهار داشت: در حالت ایده آل ما می خواهیم از بروز اختلالات روانی جلوگیری نماییم، اما این امر نیازمند این است که بتوانیم دقیقاً افرادی که در معرض خطر هستند را تشخیص دهیم. تحقیقات ما نشان داده است که با کمک یادگیری ماشینی و تجزیه و تحلیل سطح پروتئین در نمونه های خون می توانیم پیش بینی نماییم که چه کسی واقعاً در معرض خطر مبتلاشدن به این اختلالات قرار دارد. ما حالا بمنظور تایید این یافته ها باید این نشانگرها را در افراد دیگر در معرض خطر روانپریشی بررسی نماییم.
یافته های این مطالعه در مجله "JAMA " منتشر گردید.
منبع:

1399/06/07
13:53:37
5.0 از 5
1968
تگهای خبر: پزشك
این مطلب انجمن گلف را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
انجمن گلف
ncgu.ir - مالکیت معنوی سایت انجمن گلف متعلق به مالکین آن می باشد