انجمن گلف NCGU

یك زانو درد ناشناخته در ورزشكاران و روش تشخیص آن!

یك زانو درد ناشناخته در ورزشكاران و روش تشخیص آن!

انجمن گلف: سندروم پلیكا در زانو، یكی از دلیلهای درد جلوی زانو در بعضی ورزشكاران است كه در بیشتر مواقع دلیل شناخته شده ای ندارد، اما در سبب شناسی آن مواردی در رابطه با ضربه، سندروم پركاری، وجود هماتوم، دیابت و بیماری های التهاب مفصلی مطرح است.


به گزارش انجمن گلف به نقل از ایسنا، این سندروم در هر دو جنسیت و در سه دهه اول زندگی افراد دیده می شود و در بیشتر مواقع سندروم پلیکا دلیل شناخته شده ای ندارد به شکلی که باید عنوان نمود در ۶۰ درصد موارد به صورت دوطرفه دیده می شود و در سایر موارد در رابطه با ضربه، سندروم پرکاری، وجود هماتوم، دیابت و بیماری های التهاب مفصلی است.
بر طبق این مطلب که از طرف رز فولادی، فیزیوتراپیست تهیه شده و در اختیار ایسنا قرار گرفته است، علایم سندروم پلیکا در زانو شامل درد جلوی زانو، صدای کلیک و احساس پوپ در مفصل کشککی رانی خصوصاً در زمان کارهای تحمل بار همچون اسکات است.
باید اشاره کرد که این سندروم در نوجوانان، معمولا در زمان جهش رشدی بروز می کند و علایم سندروم پلیکا غالبا با استفاده مکرر از زانو یا در کارهای سنگین که شامل حرکات فلکشن و اکسنتشن زانو است بروز پیدا می کند. بر طبق موقعیت بروز درد، این سندروم به دسته های فوق کشککی، مدیال کشککی و زیر یا لترال کشککی تقسیم می شوند و پلیکا غشایی از ساینوویال است که در اغلب زانوها وجود دارد.
در شرایط عادی، این غشا نازک و غالبا شفاف است و پلیکا سمت مدیال کشکک که از نظر کلینیکی اهمیت بیشتری هم دارد، از سر بالایی خود به عضله آرتیکولاریز جنو(articularis genus) اتصال پیدا می کند و در سر دیستال به غشای سینوویال بین مفصلی و لیگامان کشککی- درشت نی در سمت مدیال لایه چربی پشت کشکک وصل می شود و بسته به موقعیت قرارگیری، اندازه و میزان کشسانی پلیکا، ممکنست در زاویه ۷۰ تا ۱۰۰ درجه خم کردن زانو بین تاندون چهارسر و کندیل استخوان ران گیر کرده و علایم مکانیکی ایجاد کند.
این سندروم زمانی پاتولوژی می شود که کیفیت ذاتی آن بدلیل فرآیند التهابی که موجب تغییر انعطاف پذیری بافت سینوویال شود، تغییر کند. در این صورت و طی فرآیند التهابی، پلیکا تبدیل به یک بافت غیرالستیک، سفت، ضخیم و فیبروتیک می شود و در وضعیت خم شدن زانو، بین ران و کشکک گیر می افتد و علایم درد غیراختصاصی ناحیه قدامی و قدامی داخلی زانو را به وجود می آورد و به سبب اتصال غیرمستقیم به عضله کوادریسپس، ضعف این عضله و عدم تعادل قدرت آن، همین طور فلکشن طولانی مدت زانو می تواند نقش مهمی در بروز علایم این سندروم ایفا کند.
روش تشخیص
گرفتن تاریخچه بیماری و درد، تست های کلینیکی و تصویربرداری همچون راه های تشخیص این سندروم هستند و بعضی بیماران سابقه یک ضربه گنگ یا پیچش در زانو را گزارش می کنند که با التهاب و تجمع مایع در زانو همراه بوده است و منجر به درد متمرکز سمت داخلی زانو شده است.
گاهی هم درد قدامی زانو با افزایش کارهای ورزشی یا کاری، همراه با فلکشن و اکستنشن مکرر گزارش می شود که مفصل کشککی رانی را تحریک کرده و گاهی علایم کلاسیک سندروم در فازهای اولیه کارهای ورزشی حذف می شود، اما با تاخیر چند ماهه باردیگر بروز می کند و فرد را از ادامه فعالیت باز می دارد.
منبع:

1399/05/21
14:50:24
5.0 از 5
2155
تگهای خبر: كیفیت , ورزش
این مطلب انجمن گلف را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
انجمن گلف
ncgu.ir - مالکیت معنوی سایت انجمن گلف متعلق به مالکین آن می باشد