انجمن گلف NCGU

شناسایی یك خصوصیت منحصر به فرد سلول های سرطانی مقاوم

شناسایی یك خصوصیت منحصر به فرد سلول های سرطانی مقاوم

به گزارش انجمن گلف سرطان های خون مانند لوسمی را می توان با شیمی درمانی به صورت مؤثر درمان كرد، باآنكه این بیماری هنگامی كه سلول های سرطانی مقاوم با داروهای تجویز شده از بین نروند، عود می كند.


به گزارش انجمن گلف به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، دانشمندان "دانشگاه هاروارد" طی مطالعه اخیرشان یک خصوصیت منحصر به فرد سلول های مقاوم در مقابل سرطان را شناسایی کرده اند.
آنها طی این مطالعه تغییر موقتی در متابولیسم سلول ها و نحوه استفاده آنها از مواد مغذی را شناسایی نمودند. این مطالعه نشان داده است که چنین سلول هایی مواد مغذی موجود در ریزمحیط خویش را دارند و از آنها بعنوان زمینه ژنتیکی استفاده می نمایند. ریزمحیط تومور محیط اطراف تومور می باشد که شامل رگ های خونی اطراف آن، سلول های ایمنی، فیبروبلاست ها، مولکول های سیگنالینگ و ماتریکس خارج سلول(ECM) است. تومور و ریز محیط اطراف دائماً در تعامل نزدیک با هم هستند. تومورها می توانند با آزاد کردن سیگنال های خارج سلولی، القای رگ زایی تومور و القای تحمل ایمنی موضعی، بر ریز محیط زیست تاثیر بگذارند، و همینطور مشخص شده است که سلول های ایمنی موجود در ریز محیط می توانند بر رشد و تکامل سلول های سرطانی تاثیر بگذارند.
سلول های سرطانی مقاوم نادر هستند، ازاین رو تشخیص آنها دشوار است. دانشمندان طی این مطالعه موش های مبتلا به لوسمی حاد مغز استخوان را مورد بررسی قرار دادند و سلول های سرطانی مقاوم را شناسایی و پیشرفت آنها را ردیابی کردند و سپس سلول های آنرا با پروتئین زیست تابی و پروتئین فلورسنت برچسب گذاری کردند. لوسمی حاد میلوئیدی یا به اختصار AML یکی از انواع سرطان خون است. این نوع لوسمی سلول های مغز استخوان یا میلوسیت ها را تحت تاثیر قرار می دهد و روندی حاد دارد. در این بیماری مغز استخوان، میلو بلاست ها(نوعی گلبول سفید)، گلبول های قرمز یا پلاکت های غیرطبیعی می سازد.
"نیک ون گاستل"(Nick van Gastel) نویسنده اصلی این مطالعه اظهار داشت: ما در هنگام عود مجدد سرطان، سلول ها را مورد مطالعه قرار دادیم و دریافتیم این سلول ها مقاوم هستند چون که آنها حتی بعد از درمان دارویی و شیمی درمانی هم همچنان در بدن باقی مانده بودند و در زمان عود بیماری قابل مشاهده بودند.
این مطالعه نشان داده است که این سلول های مقاوم به جای مانده بعد از شیمی درمانی گرفتار تغییر موقتی در متابولیسم شده اند. به صورت خاص آنها روش استفاده خود از اسید آمینه گلوتامین را تغییر داده اند.
ون گاستل اظهار داشت: اگر هنگامیکه عود این بیماری رخ داد بسیار سریع به بررسی و مشاهده آن نپردازیم هیچگاه قادر به مشاهده این تغییرات نخواهیم بود. این یک واکنش استرس زودگذر است. اگر در آن زمان متابولیسم را مورد هدف قرار دهید می توانید ببینید که سلول های سرطانی بسیار صدمه پذیر هستند.
هنگامی که محققان این مطالعه تنها یک روز متابولیسم گلوتامین یا تولید نوکلئوتید را مورد هدف قرار دادند، سلول های مقاوم از بین رفتند و میزان بقای بیمار افزایش یافت.
ون گاستل اظهار داشت: این یافته ها یک فرصت نوین و مفید برای مورد هدف قرار دادن این سلول ها بوجود می آورد.
محققان امیدوارند که با بررسی های بیشتر بتوانند داروهای کارآمدتری را توسعه دهند که بعد از شیمی درمانی سبب بهبودی این بیماری شود و توسط آن بتوانند به سادگی تغییرات رخ داده در متابولیسم را مشاهده کنند.
منبع:

1399/05/19
20:55:51
5.0 از 5
2080
تگهای خبر: تیم
این مطلب انجمن گلف را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
انجمن گلف
ncgu.ir - مالکیت معنوی سایت انجمن گلف متعلق به مالکین آن می باشد