انجمن گلف NCGU
رئیس سازمان امور دانشجویان در نشست مجازی روسای دانشگاه ها و مراكز آموزش عالی اعلام كرد

حداكثر از۵۰درصد ظرفیت خوابگاه ها در ترم آینده می توانیم استفاده نماییم

حداكثر از۵۰درصد ظرفیت خوابگاه ها در ترم آینده می توانیم استفاده نماییم

به گزارش انجمن گلف رئیس سازمان امور دانشجویان در نشست مجازی روسای دانشگاه ها و مراكز آموزش عالی كشور اظهار نمود: حدود ۲۰۰ هزار ظرفیت خوابگاهی به جز خوابگاه های خودگردان داریم كه از این میان در بهترین شرایط، حداكثر ۵۰ درصد ظرفیت یعنی معادل ۱۰۰ هزار نفر در این دوره قابل استفاده می باشد كه می تواند به دانشجویان تحصیلات تكمیلی و كارشناسی اختصاص پیدا كند.


به گزارش انجمن گلف به نقل از ایسنا، در این جلسه مجازی که بامداد امروز، شنبه، ۲۱ تیرماه ۱۳۹۹ با حضوردکتر منصور غلامی، وزیر علوم تحقیقات و فناوری، معاونان وزارتخانه و روسای دانشگاه های سراسر کشور به صورت وبینار، در سالن شهدای جهاد علمی وزارت علوم و با مبحث بررسی وضعیت آموزش عالی در سال پیش رو برگزار شد، دکترمجتبی صدیقی با اشاره به تجربیات و چالش های نیمسال تحصیلی گذشته اظهار نمود: همچون دستاورهای نیم سال تحصیلی گذشته می توان به ایجاد پتانسیل ذی قیمت زیرساخت آموزش مجازی اشاره نمود.
وی ادامه داد: ارزیابی ها و آزمون ها، عدم عرضه واحدهای عملی، حذف ترم توسط برخی از دانشجویان بخصوص در تحصیلات تکمیلی، مشکلات خوابگاه های غیردولتی و خودگردان، بازگشت دانشجویان خارجی به کشورهایشان و کاهش منابع مالی و درآمدها بخصوص در موسسات غیردولتی همچون مشکلات و چالش ها بودند که در ترم گذشته با آنها مواجه بودیم.
صدیقی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی به تحرک بیشتر دانشگاه ها نیازمندیم، اضافه کرد: بلند مدت بودن حضور ویروس کرونا، لزوم برنامه ریزی طولانی را ایجاب می کند تا از احتمال افت دستاوردهای علمی و پژوهشی جلوگیری نماییم بنابراین استفاده از ایام تابستان برای برنامه ریزی در سناریوهای مختلف با عنایت به روند انتشار ویروس و محدودیت های حضور فیزیکی و رعایت موارد بهداشتی و ظرفیت خوابگاهی ضروریست.
معاون وزیر علوم درباره امکان های پیش روی آموزش عالی اظهار داشت: آنالیز دقیق ظرفیت های قابل استفاده خوابگاهها در هر دانشگاه با عنایت به معماری هر خوابگاه و فضاهای مشترک آن متناسب با دستورالعملهای بهداشتی باید صورت گیرد. استفاده چرخشی و غیر ثابت از ظرفیت خوابگاه، و حل مشکلات اتاق های خالی نشده با همکاری دانشجویان برای نیمسال تحصیلی آینده لازم است.
صدیقی در ادامه با اشاره به برنامه های پیشنهادی در مقاطع مختلف اظهار داشت: در مقطع کارشناسی و در بخش دروس نظریه برای دانشجویان موجود، پیشنهاد ما برگزاری غیر حضوری کلاس ها است. برای دروس عملی و آزمایشگاهی هم میتوان از تقسیم ترم به بازه های چند هفته ای و عرضه متمرکز واحدهای عملی برای چند دسته از دانشجویان و میهمانی برای این واحدها در دانشگاه های محل سکونت دانشجو را برنامه ریزی کرد و استفاده از سیستم مجازی برای عرضه بخشی از واحدهای عملی متناسب با تجربیات جهانی می تواند مد نظر قرار گیرد. در مقطع تحصیلات تکمیلی هم ترکیب آموزش های حضوری و غیر حضوری مورد نظر خواهد بود.
وی در مورد دانشجویان خارجی هم اظهار نمود: دانشجویان خارجی به دو دسته جدید الورود و شاغل به تحصیل تقسیم می شوند. در زمینه دانشجویان جدید الورود، بعضی از آنها نیازی به گذراندن دوره آموزش زبان فارسی ندارند، برای آن دسته که به این آموزش نیاز دارند هم باید با رعایت کلیه مراحل مرسوم، در مراکز منتخب آموزش زبان فارسی، نسبت به آموزش به غیر فارسی زبانان به وسیله آموزش مجازی اقدام گردد.
بنا بر اعلام روابط عمومی وزارت علوم، دکتر صدیقی در انتهای سخنان خود اظهار داشت: همینطور پیشنهاد ما پیشبینی تعداد واحدهای محدود مجازی برای دانشجویان جدیدالورود با عنایت به تاخیر در معرفی و کوشش برای حضور آنها حتی برای مدتی کوتاه جهت آشنایی با دانشگاه است. در مورد تغذیه دانشجویی هم مواردی همچون عرضه سرویس به خوابگاه ها در ظروف دربسته و استفاده از رستوران های مکمل و سایر رستورانها با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی پیشنهاد می شود.
منبع:

1399/04/21
22:10:30
5.0 از 5
2235
تگهای خبر: آموزش
این مطلب انجمن گلف را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
ncgu.ir - مالکیت معنوی سایت انجمن گلف متعلق به مالکین آن می باشد