انجمن گلف NCGU

با نام گذاری صخره های مریخ، به ناسا كمك كنید!

با نام گذاری صخره های مریخ، به ناسا كمك كنید!

به گزارش انجمن گلف ناسا از مردم خواسته تا با نامگذاری صخره هایی كه در تصاویر مریخ می بینند، به بهبود مأموریت مریخ نورد ˮكنجكاویˮ كمك كنند.


به گزارش انجمن گلف به نقل از ایسنا و به نقل از تک کرانچ، هشت سال است که مریخ نورد "کنجکاوی"(Curiosity) ناسا روی مریخ فرود آمده اما مأموریت آن هنوز آخر نیافته و در حال ارتقا است. شما می توانید با اختصاص دادن چند دقیقه از زمان خود به نام گذاری داده های خامی که هوش مصنوعی با آنها تغذیه می شود، به این مریخ نورد کمک کنید.
مریخ نورد کنجکاوی به تنهایی مسیر خویش را پیدا نمی کند؛ بلکه گروهی از افراد روی زمین هستند که به تجزیه و تحلیل تصاویر مریخ می پردازند و مسیری را برای این آزمایشگاه علمی متحرک مشخص می کنند. آنها برای این کار باید تصاویر را به دقت بررسی نمایند تا بفهمند که صخره ها، خاک، ماسه و عناصری از این قبیل دقیقا در کجا قرار گرفته اند.
این کاری است که سیستم های مبتنی بر یادگیری ماشینی به خوبی انجام می دهند. به این سیستم ها، تصاویری داده می شود که خصوصیت های برجسته آنها به صورت واضح نام گذاری شده است تا سیستم ها یاد بگیرند که خصوصیت های مشابه را در تصاویر نامگذاری نشده پیدا کنند.
مشکل اینجاست که باآنکه خیلی از مجموعه داده های تصویری نام گذاری شده اند اما خیلی از سطوح مریخ وجود دارند که انواع متفاوتی از زمین ها را در بر دارند و نام گذاری نشده اند.
"هیرو اونو"(Hiro Ono)، پژوهشگر هوش مصنوعی "آزمایشگاه پیش رانش جت"(JPL) ناسا اظهار داشت: برای آموزش یک الگوریتم یادگیری عمیق معمولا صدها یا هزاران نمونه مورد نیاز است. برای نمونه می توان به الگوریتم های خودرو های خودران اشاره نمود که با تصاویر بی شماری از جاده ها، علایم و چراغ های راهنمایی و رانندگی، پیاده روها و وسایل نقلیه دیگر آموزش داده می شوند. پایگاه داده های عمومی برای یادگیری عمیق هم افراد، حیوانات و ساختمان ها را در بر دارند اما مریخ چنین پایگاه داده ای ندارد.
حالا ناسا تصمیم گرفته تا یک پایگاه داده هم برای مریخ بسازد و برای این کار از مردم کمک خواسته است. ناسا هم اکنون الگوریتمی معروف به "SPOC" برای این کار دارد اما برای بهبود آن درخواست کمک کرده است.
ناسا در پرتال وب معروف به "زونیورس"(Zooniverse)، هزاران تصویر از مریخ بارگذاری کرده است و همه می توانند چند دقیقه از زمان خویش را به خواندن اطلاعات آموزشی و نامگذاری این تصاویر اختصاص دهند.


زونیورس، حدودا ۹۰۰۰ تصویر را در بر دارد که تابحال نیمی از آنها نامگذاری شده اند. اگر چند دقیقه از زمان خویش را به نامگذاری تصاویر اختصاص دهید، می توانید ناسا را به این هدف نزدیک تر کنید. این وبسایت هم اکنون به زبان های انگلیسی، اسپانیایی، هندی و ژاپنی در دسترس می باشد و ترجمه به زبان های دیگر هم بزودی عرضه خواهد شد.
شاید پیشرفت هوش مصنوعی بتواند به مریخ نورد کنجکاوی نه تنها در مسیریابی کمک نماید، بلکه احتمال از دست دادن انقباض و عوامل دیگری که می توانند قرار گرفتن چرخ های آنرا تحت تأثیر قرار دهند، اعلام کند. همینطور پیشرفت هوش مصنوعی باعث می شود که برنامه ریزی برای بهبود مریخ نورد کنجکاوی، برای پژوهشگران ساده تر باشد چونکه اگر پژوهشگران از طبقه بندی اطلاعات مطمئن باشند، لازم نیست زمان زیادی را به بررسی تصاویر اختصاص دهند.1399/03/24
14:37:16
5.0 از 5
2634
تگهای خبر: آموزش
این مطلب انجمن گلف را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
انجمن گلف
ncgu.ir - مالکیت معنوی سایت انجمن گلف متعلق به مالکین آن می باشد