انجمن گلف NCGU

نكاتی كه یك كوهنورد برای جلوگیری از شیوع ویروس كرونا باید رعایت كند

نكاتی كه یك كوهنورد برای جلوگیری از شیوع ویروس كرونا باید رعایت كند

انجمن گلف: یك كوهنورد و راهنمای كوهستان معتقد می باشد كه باید سبك كوهنوردی تغییر كند تا خطر مبتلاشدن به این ویروس كم شود.


مسعود فرح بخش کوهنورد و راهنمای کوهستان در گفتگو با ایسنا در باره وضعیت کوهنوردی و طبیعت گردی در دوران کرونا اظهار داشت: ویروس کرونا به یک باره آمد و جهان را تحت تاثیر خود قرار داد. کرونا وجود دارد و این مهم ترین حقیقتی است که باید آنرا قبول نماییم. موردی که مشخص است بحران این بیماری گاهی کم و گاهی زیاد می شود اما تا زمان کشف و توزیع جهانی واکسن ریشه کن نخواهد شد و این بدان مدلول است که ما مجبور به سازگاری با شرایط موجود و تغییر سبک سفرهای خود در کوهنوردی و طبیعت گردی هستیم.
بعد از بحران کرونا چه تغییراتی در سبک کوهنوردی انجام دهیم تا خطر مبتلاشدن به این ویروس کمتر شود؟
وی در باره این پرسش اظهار داشت: در مرحله اول باید قبول نماییم که طرح فاصله گذاری اجتماعی تا زمان ریشه کن شدن این ویروس باید ادامه پیدا کند از این جهت باید تا اطلاع بعدی از تصاویر گروهی و تجعمات گروهی بدون رعایت فاصله اجتماعی خودداری نماییم. ذات کوهنوردی یک ورزش گروهی است و رفتن به کوهستان به شکل انفرادی و یا حتی دو نفره خود خطرات مشخصی دارد که چندان نمی توان سفارش کرد. این نکته را باید توجه کرد که جمعیت آماری زیادی از افراد اهل کوهنوردی و طبیعت گردی هستند و دلیل حوادث زیاد درون کوه های ایران همین مورد است پس سفارش به کوهنوردی انفرادی یا دو نفره نیز خود می تواند سبب بیشتر شدن آمار حوادث درون کوهستان شود.
مسئولیت پذیری اجتماعی بعنوان یک کوهنورد
این راهنمای کوهستان بیان کرد: نکته بعدی مسئولیت پذیری اجتماعی ما بعنوان یک کوهنورد و طبیعت گرد باید بیش از قبل شود. برای مثال اگر علایم آنفولانزا یا سرما خوردگی داریم در برنامه ها شرکت نکنیم و بهداشت فردی و محیطی را بیش از قبل رعایت نماییم و در تمام طول یک برنامه شخصا از مواد ضدعفونی کننده خودمان استفاده نمائیم. در تعاریف سنتی از کوهنوردی اینگونه گفته شده است در کوهنوردی یک سیب بین اعضای گروه تقسیم می شود اما تا اطلاع بعدی و تا ریشه کن شدن این بیماری دیگر چنین چیزی ممکن نیست. ظروف آشپزی، لوازم پخت و پز و سایر لوازم شخصی و مواد غذایی خودرا از سایرین جدا نماییم.
فرح بخش درباب مواردی که پس از شیوع ویروس کرونا باید یک کوهنورد رعایت کند اظهار داشت: از دیگر نکاتی که انجام آن می تواند بسیار حیاتی باشد در کمپ ها به شکل انفرادی از چادر استفاده نمائیم و تا حد امکان از حضور در اماکن کوچک و سربسته مانند پناهگاه ها و جانپناه ها خودداری نماییم. اگر یک جامعه روستایی یا محلی نسبت به ورود توریست به یک نقطه خاص حساسیت دارد اصرار نکنیم. در طول این بحران باید زباله های خودرا بیش از قبل مدیریت نماییم و هیچ گاه نه فقط در کوهستان که آنها را در روستاها نیز جا نگذاریم.
او اضافه کرد: بیمارستان ها و مراکز درمانی یکی از مناطق پرخطر هستند و باید توجه داشته باشیم که رفتن به بیمارستان ها شانس مبتلاشدن به ویروس کرونا را بیشتر می کند بدین سبب در طول این زمان باید از انجام کارهای پر خطر و با ریسک بالا که امکان لطمه دیدگی و مراجعه ما به بیمارستان را بیشتر می کند، خودداری نماییم.
فرح بخش با اعلان اینکه کوهنوردان اهتمام کنند از رفتن به مناطقی که جزو مقاصد اصلی گردشگری بوده و طبیعتا دارای ازدحام و شلوغی هستند اجتناب کنند، اضافه کرد: در این اماکن حتی اگر بخواهیم و اراده کافی داشته باشیم، رعایت پروتکل های بهداشتی به سبب ازدحام و شلوغی دشوار است.
وی در آخر اضافه کرد: رعایت تمامی موارد بالا جز با داشتن مسئولیت پذیری شخصی و اجتماعی در مقابل خود، دیگران و جامعه ممکن نخواهد بود. کرونا هست پس ما باید تغییر نماییم و باید از خودمان شروع نماییم.
منبع:

1399/02/08
22:23:42
5.0 از 5
2874
تگهای خبر: تیم , سفر , ورزش
این مطلب انجمن گلف را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
انجمن گلف
ncgu.ir - مالکیت معنوی سایت انجمن گلف متعلق به مالکین آن می باشد