انجمن گلف NCGU

گزارش مركز پژوهش ها درباره ابعاد آثار كرونا در حوزه شهری

گزارش مركز پژوهش ها درباره ابعاد آثار كرونا در حوزه شهری

انجمن گلف: مركز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در گزارشی در بررسی ابعاد آثار گسترش ویروس كرونا بر حوزه شهری و روستایی توضیح داده كه با گردنگیر شهروندان به ماندن در خانه معضلات اجتماعی همچون افزایش دعواهای خانوادگی به وجود آمده است.


به گزارش انجمن گلف به نقل از ایسنا، مركز پژوهش ها در ادامه سلسله گزارش های خود درباره مقابله با شیوع ویروس كرونا به بررسی ابعاد آثار گسترش این ویروس در حوزه شهری و شهرسازی پرداخته است. در مقدمه آن یادآور شده كه ابعاد بحران كرونا جلوه های تازه ای از گستردگی و عمق ناكارآمدی مدیریت جهانی توسعه در ابعاد و اركان مختلف توسعه را نشان داده است بطوریكه بر خلاف بیشتر بحران ها و لطمه های جمعی دیگر بنظر می رسد خسارت جانی و مالی این اپیدمی بر جهان توسعه یافته به خصوص كلانشهرها و شهرهای جهانی بسیار وسیع تر از جهان در حال توسعه و توسعه نیافته است.
در بخش آثار كرونا بر حوزه شهرنشینی و توسعه شهری آمده كه باتوجه به گردنگیر شهروندان به ماندن در منزل و رعایت الزامات فاصله گذاری اجتماعی لطمه های اجتماعی شكل گرفته كه بعضی از آنها ناشی از فضای سكونتی است. معضلاتی كه همچون آن می توان به افزایش دعواهای خانوادگی و همین طور نبود فضای مناسب برای خانواده های دارای كودك اشاره نمود. پس برای مواجهه با بحران های مشابه تعریف بام سبز، در نظر گرفتن بالكن در تمامی واحدهای مسكونی و دسترسی به نور خورشید در بیشتر فضاهای معماری و فضای امن بازی كودك را می توان پیشنهاد كرد.
همین طور در این گزارش به موضوع وضعیت حمل و نقل شهری اشاره و تاكید شده كه باید به صورت مداوم ماسك و مواد ضدعفونی كننده بین مردم توزیع شده و سیستم حمل و نقل ریلی و اتوبوس درون شهری هم در زمینه طراحی ایستگاه ها و نحوه خدمات دهی باید تغییراتی پیدا كنند.
در آخر این گزارش یك سری راهكارها و پیشنهادهایی اشاره شده كه همچون آن معافیت، تخفیف، تقسیط برای كسب و كارهای شهری، توسعه خدمات شهری الكترونیك، ترویج و عملیاتی كردن فاصله گذاری اجتماعی، توسعه حمایت های بهداشتی در مناطق حاشیه ای و توسعه حیات شبانه شهری و افزایش اجازه ساعت فعالیت و روزهای تعطیل به خصوص در تابستان اشاره نمود.
متن كامل این گزارش را در اینجا بخوانید.
منبع:

1399/02/02
13:25:43
5.0 از 5
3052
تگهای خبر: بازی , خدمات
این مطلب انجمن گلف را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
انجمن گلف
ncgu.ir - مالکیت معنوی سایت انجمن گلف متعلق به مالکین آن می باشد