انجمن گلف NCGU
ورزش ایران در سالی كه گذشت

ورزش همگانی، بدون رئیس و بی برنامه!

ورزش همگانی، بدون رئیس و بی برنامه!

به گزارش انجمن گلف فداسیون ورزش همگانی در حالی سال ۱۳۹۸ را پشت سر گذاشت كه نه رییسی را به خود دید و نه حتی به آماری در مورد میزان مشاركت مردم در این عرصه دست یافت تا كماكان فقر حركتی بعنوان یك مساله مهم و جدی در كمین سلامت ایرانی ها باشد.به گزارش انجمن گلف به نقل از ایسنا، وضعیت ورزش همگانی طی سال های اخیر بارها انتقاد كارشناسان و متخصصان دانشگاهی و ورزش همگانی را به دنبال داشته تا جایی كه بارها از بی توجهی مسؤلان فدراسیون نسبت به برنامه ریزی درست و علمی برای افزایش میل و انگیزه مردم جهت حضور در فعالیتهای ورزشی چاره هایی عرضه شده اما همچنان شاهد در جا زدن ورزش همگانی در كشور هستیم و علیرغم تاكید مسؤلان كشور بر ضرورت توجه به رشد ورزش همگانی اما در عمل این حواشی ورزش قهرمانی بوده كه بر توجه كافی نسبت به ورزش همگانی سایه انداخته تا شاهد بی رونقی ورزش در بین آحاد جامعه و رشد روزافزون انواع ناهنجاری های اجتماعی، جسمی و روحی و روانی باشیم.
یكسال بدون رییس!
۱۹ اسفندماه سالجاری، درست یكسال شد كه فدراسیون ورزش های همگانی بدون رئیس كار خویش را دنبال كرد؛ اتفاقی عجیب كه یا حكایت از عدم توجه جدی به ورزش همگانی در سطح كلان ورزش كشور دارد یا از قحط الرجال مدیریتی خبر می دهد.
دوره ریاست چهارساله علی مجدآرا در فدراسیون ورزش های همگانی بر مبنای قانون باید ۱۹ اسفندماه ۱۳۹۷ به پایان می رسید، با این وجود اما وی تا ۱۹ فروردین ماه سال ۹۸ تصدی ریاست این فدراسیون را بر عهده داشت و وزیر ورزش و جوانان در همین تاریخ افشین مولایی را كه مدیركل ورزش همگانی این وزارتخانه بود بعنوان سرپرست فدراسیون ورزش های همگانی منصوب و بر برگزاری مجمع انتخاباتی فدراسیون در موعد مقرر تصریح كرد.
اما ۲۱ مهرماه سالجاری بود كه با آخر دوره سرپرستی افشین مولایی در فدراسیون ورزش های همگانی، وزیر ورزش و جوانان، احمد گواری را بعنوان سرپرست این فدراسیون انتخاب كرد تا با گذشت هفت ماه از آخر دوره ریاست قبلی این فدراسیون كماكان صندلی ریاست در فدراسیون ورزش های همگانی بلاتكلیف باشد.
هشتم آبان ماه سالجاری بود كه احمد گواری- سرپرست فدراسیون ورزش های همگانی در حاشیه مجمع انتخاباتی هیات ورزش های همگانی آذربایجان غربی اعلام نمود انتخابات این فدراسیون تا پیش از آخر سال برگزار می شود و الان پس از ثبت نام كاندیداها، انتخابات در وضعیت استعلام كاندیداها قرار دارد. جالب اینكه ثبت نام از كاندیداها از ۱۹ مهر به پایان رسیده و هرچند مسؤلان منتظر اساسنامه جدید هستند، اما با گذشت حدود چهار ماه از آخر ثبت نام هنوز تكلیف انتخابات معلوم نیست تا فدراسیون حدود یكسال بدون رئیس اداره شود و بلاتكلیفی ورزش همگانی همچنان ادامه داشته باشد.
مشخص شدن نامزدهای ریاست
بعد از مدت ها وقت كشی، ششم مهرماه سالجاری زمان ثبت نام از كاندیداهای احراز پست ریاست فدراسیون ورزش های همگانی از جانب دفتر امور مشترك فدراسیون های ورزشی وزارت ورزش و جوانان ابلاغ و از جانب این فدراسیون اعلام گردید.
در نهایت با اتمام مهلت ۱۰ روزه ثبت نام كاندیداها جهت حضور در انتخابات فدراسیون ورزش های همگانی ۲۸ نفر برای حضور در انتخابات این فدراسیون ثبت نام كردند تا بعد از بررسی صلاحیت این افراد توسط مراجع ذی صلاح، اسامی كاندیداهای نهایی برای حضور در انتخابات فدراسیون ورزش های همگانی مشخص شود كه بعد از عدم تایید صلاحیت اولیه ۱۸ نفر از كاندیداهای ریاست فدراسیون ورزش های همگانی، ۳ نفر دیگر از این افراد با تكمیل مدارك خود موفق به دریافت صلاحیت مدیریتی جهت حضور در انتخابات شدند تا تعداد افراد تایید صلاحیت شده به ۱۱ نفر برسد.
زمان انتخابات همچنان در وضعیت نامعلوم!
مجمع انتخاباتی فدراسیون ورزش های همگانی زمانی مشخص خواهد شد كه جدید فدراسیون های ورزشی در شورای نگهبان به تصویب برسد، چونكه اساسنامه فدراسیون های ورزشی پس تصویب در دولت به منظور تایید و تصویب نهایی به شورای نگهبان ارجاع شده، همچنان در انتظار تصمیم این شورا است.
در این خصوص قرار بر این بوده است كه شورای نگهبان تكلیف و سرنوشت اساسنامه فدراسیون های ورزشی را تا قبل از آخر سالجاری مشخص نماید تا بعد از تصویب نهایی، جهت اجرا به دولت ابلاغ شود؛ اتفاقی كه به سال ۹۸ قد نداد.
در صورت تصویب نهایی اساسنامه تیپ فدراسیون های ورزشی، به وزارت ورزش و جوانان اجازه داده خواهد شد تا انتخابات چهار فدراسیون ورزشی كه یكی از آنها فدراسیون ورزش های همگانی است را متمایز از سایر فدراسیون ها برگزار كند.
مجمع این چهار فدراسیون ورزشی تابع دستورالعمل وزارت ورزش و جوانان خواهد بود و درحالی كه انتخابات در مورد آنها برگزار می گردد اما مجمع آنها مشابه با سایر فدراسیون های ورزشی نیست چون كه وزرات ورزش و جوانان اعتقاد دارد كه جنس این فدراسیون ها با سایر فدراسیون های ورزشی متفاوت می باشد و اختیار آن به وزارتخانه واگذار شده تا تركیب مجمع را طراحی نموده و مدل برگزاری انتخابات بر همان اساس مشخص شود. وزارت ورزش و جوانان اعتقاد دارد كه این چهار فدراسیون دارای شرایط خاص هستند و بیشتر جنبه داخلی دارند، در حالیكه سایر اساسنامه ها بیشتر با نگاه بیرونی تدوین شده اند.
ضعف شدید آماری در ورزش همگانی و ضد و نقیض ها
در حالیكه معاون ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان می گوید طبق آمار رسمی مركز آمار ایران ۵۱ درصد مردم ورزش می كنند اما رئیس وقت فدراسیون ورزش های همگانی دیماه سال قبل عنوان نمود كه برپایه سند چشم انداز شش ساله، میزان مشاركت مردم در ورزش های همگانی باید تا سال ۱۴۰۴ به ۵۰ درصد افزایش یابد!
بدون شك كسب آمار درست و منطبق بر واقعیت، مقدمه برنامه ریزی و هدف گذاری برای رسیدن به چشم انداز كوتاه مدت و دراز مدت در هر حوزه ای همچون ورزش همگانی است؛ موضوعی كه در ورزش همگانی طی سال های اخیر به فراموشی سپرده شده و مسؤلان فدراسیون هر از گاهی با عرضه آمارهایی بدور از واقعیت و بر خلاف مشاهدات، سبب تعجب و انتقاد اهالی فن شده اند.
علی مجد آرا در مجمع سالیانه هیأت ورزش های همگانی استان كرمانشاه كه ۱۹ دیماه سال قبل برگزار گردید با اشاره به اینكه در سند چشم انداز ۱۴۰۴ حركت به سمت ایرانی شاداب، فعال و سالم مورد توجه قرار گرفته، اظهاركرد: طبق این چشم انداز برنامه ریزی شده تا میزان مشاركت مردم ایران در ورزش های همگانی به ۵۰ درصد افزایش یابد و برپایه آخرین آمار كه طی سال های گذشته گرفته شده میزان مشاركت مردم كشور در ورزش های همگانی ۲۱ درصد است.
موضوعی كه كمتر از ۲۰ روز بعد از آن معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان در نشست بازخوانی ۴۰ سال ورزش بعد از پیروزی انقلاب اسلامی اعلام نمود كه برپایه گزارش مركز آمار ایران میزان مشاركت مردم در سال ۹۴ از ۴۴.۲ درصد به ۵۱.۱ درصد تا آخر سال ۹۶ افزوده شده است.
عرضه این ۲ آمار كاملا متفاوت و متناقض از جانب مسؤلان ورزش همگانی نشان داده است هنوز آمار درستی از وضعیت ورزش در جامعه بعنوان یكی از مهمترین اركان سلامت جامعه در دست نیست و لازم است بعد از سال ها ابتدا آمار درست كسب و عرضه شده و سپس برای بهبود آن با برنامه ریزی درست و علمی و نه مطابق با آنچه كه طی سال های گذشته شاهد بوده ایم به سمت جلو حركت نماییم.
با این وجود اردیبهشت ماه سالجاری بود كه معاون توسعه ورزش همگانی و امور فرهنگی وی درباره آمار میزان مشاركت مردم در ورزش همگانی تصریح كرد كه در این حوزه با مشكلاتی روبرو هستم، مركز آمار ایران به تازگی گزارش هایی را درباره رفتارهای فرهنگی در خانواده منتشر نمود كه خانواده ها در ایران چه میزان ورزش می كنند. حال بر مبنای مركز آمار ۵۱.۱ درصد مردم ورزش می كنند كه ۶۲ درصد آن شامل پیاده روی و نرمش است. بر طبق این آمار كه تا آخر سال ۹۶ است و در سال ۹۷ توسط مركز آمار اعلام شد، ما هنوز آمار دقیقی در این حوزه نداریم. البته به تازگی جلساتی را با مركز آمار ایران برگزار كردیم تا آمار دقیق تری را برای سال جاری عرضه دهیم. امیدوارم تا آخر سال جاری با مشاركت مركز آمار ایران گزارش دقیقی نسبت به مشاركت مردم در فعالیت ورزش در اختیار جامعه قرار دهیم.
بی تحركی ایرانی ها در مرز هشدار
كم تحركی پدیده ای است كه جامعه ایرانی را در محدوده های سنی مختلف تهدید می كند و خطر آن بیشتر از هر زمان دیگری در كلان شهرها بخصوص در نیمه دوم سال كه به علت كاهش دما با افزایش آلودگی هوا همراه هستیم، احساس می شود. طبق استانداردها به منظور حفظ سلامتی و تناسب اندام و آمادگی بدنی، به صورت میانگین به ۱۵۰ دقیقه فعالیت ورزشی هوازی در طول هفته بعلاوه دو جلسه تمرینات مقاومتی و انعطاف پذیری نیازمندیم و به زمان ساده و عام تر انجام سه جلسه تمرینی یك ساعته در هفته حداقل فعالیت بدنی است كه به صورت منظم تعریف شده است و بطور حتم اگر شاهد ورزش منظم افراد در زمان كافی باشیم سلامت جسمی آنها مطلوب تر خواهد بود.
این درحالی است كه كم توجهی به ورزش در میان سالخوردگان، پشت میز نشینی قشر میانسال و فقر سواد پایه به منظور ایجاد شرایط لازم در جهت ورزش كردن كودكان، سبب شده است تا جامعه ایرانی بیشتر از هر زمان دیگری از جانب پدیده خطرناك "فقر حركتی" تهدید شود.
طبق گفته معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان در همایش ورزش كه آذرماه سالجاری برگزار شد، ۵۷ درصد جامعه گرفتار كم تحركی هستند و بنابراین شاهد شیوع قابل توجه بیماریهای غیرواگیر هستیم.
در نهایت اما آنچه بیشتر از هر مبحث دیگری اهمیت دارد گره خوردن ورزش همگانی با سلامت افراد در رده های سنی مختلف است و اگر تدبیر ویژه ای در این حوزه صورت نگیرد نه تنها شاهد افزایش فقر حركتی در بین آحاد مختلف ایرانی ها خواهیم بود بلكه سلامت افراد و اقشار مختلف به علت نبود نگاه توسعه ای، برنامه محور و عملیاتی در این بخش به شكل جدی طی سالیان آینده تهدید خواهد شد؛ مقوله ای كه الان هم به هیچ وجه از وضعیت مناسبی برخوردار نیست.1399/01/12
15:02:00
5.0 از 5
3155
تگهای خبر: پیروزی , تمرین , تیم , سلامت
این مطلب انجمن گلف را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
انجمن گلف
ncgu.ir - مالکیت معنوی سایت انجمن گلف متعلق به مالکین آن می باشد