انجمن گلف NCGU

كاش به هم رحم نماییم

كاش به هم رحم نماییم

به گزارش انجمن گلف ملی پوش شمشیربازی ایران می گوید: «سین سلامتی را به هفت سین اضافه نماییم.»مهری رنجبر: با برگشت از لهستان به خانه نفس راحتی كشید. دوری از خانه در شرایطی كه هر روز خبرهایی درباره كرونا می شنید برایش سخت بود. ازاین رو ترجیح داد با آخر جام جهانی لهستان و قطعیت سهمیه تیمی همراه پیمان فخری سرمربی تیم ملی به تهران برگشت. هرچند با لغو پروازها شانس حضورش در جام جهانی لوكزامبورگ كم بود، اما می خواست كنار همسر و دو دخترش باشد. حرف از مجتبی عابدینی كاپیتان تیم ملی شمشیربازی است. وی در ورشوی لهستان بود كه خبر انتشار كرونا را شنید و تاپایش به خانه اش نرسید آرام نگرفت. از آن روز تاكنون هم در قرنطینه خانگی مانده است. به نظرش این بهترین كار است و حتی از مردم هم می خواهد در خانه بمانند. كاپیتان تیم ملی شمشیربازی سابر بعداز چندسال، سال جاری برای نخستین بار، سال را تهران و كنار خانواده اش تحویل می كند اما خودش ناراحت است: « خوشحالم كنار خانواده ام هستم اما چه فایده، با كرونا نوروزی نمانده است.»
*تا به حال اسفند این طوری دیده بودی؟
هیچ وقت اسفندماه این طوری نبود. بدون هیجان و پر جنب و جوش. اسفندی كه اصلا بوی عید نمی دهد. این اسفند سوت و كور و پر از استرس است.
*بعداز چند سال نخستین سالی است كه تحویل سال ایران هستی نه؟
دقیقا. چه فایده حالا كه بعداز چند سال قرار بود عید كنار خانواده ام باشم، با این شرایط نوروزی نمانده است. نمی دانم من بد شانس بودم كه كرونا آمد و به اینجا رسیدیم؟البته اگه كرونا هم نبود، باز سال جاری عید در خانه ام نبودم وطبق برنامه ام باید اخر هفته می رفتیم مجارستان برای مسابقه.
*از این توفیق الزامی خوشحالی؟
خوشحالم كه كنار خانواده ام هستم، اما من هم از این وضعیت به خاطر هموطنانی كه درگیر كرونا هستند ناراحتم. هرچند این بیماری جهانی شده است و امیدوارم زودتر به اتمام برسد.
*سالهایی كه برای تحویل سال كنار خانواده نبودی، چه حال و هوایی داشته؟
برای ۹۷ تحویل سال در فرودگاه امام خمینی (ره) بودیم. سال قبل هم در كشوری كه مسابقه داشتیم، حتی بعضی سالها پیش آمده كه در هواپیما سال را تحویل كرده ایم. البته سالی هم پیش آمده كه بعداز ورود به فرودگاه امام عید شده است. سال گذشته كه دو روز بعداز تحویل سال مدال برنز گرفتم.
*از شانس شما سال جاری انگار با این شرایط خبری از عید و سفره هفت سین نیست.
فكر نمی كنم سال جاری سفره هفت سین معنا داشته باشه. حتی طبق سفارش ها نباید از خانه بیرون رفت و شاید خیلی با عمل به آن خودشان را در خانه قرنطینه كنند تا كرونا ریشه كن شود. نهایت مردم باید از سفره های قبل استفاده كنند، بدون اینكه ماهی قرمز، سبزه یا بسیاری از سین ها را داشته باشند. اما خوب است كه سال جاری سین سلامتی را به هفت سین اضافه نماییم.
*امسال به خاطر شرایط و حال و هوای متفاوت، ظاهرا آرزوهای سال تحویل هم فرق می كند. شما چه آرزویی می كنی؟
به نظرم سال جاری آرزوی همه زنده ماندن همراه با سلامتی است، در حالیكه كسی نمی داند چه اتفاقی می افتد. من هم اگر قبلا دعایم برای روزهای خوب با مدال بود اما حالا فقط سلامتی برایم مهم می باشد. سلامتی خانواده ام و خودم و همه مردم ایران و جهان. من آرزو می كنم مردم با رعایت اصول بهداشتی روحیه اشان را نبازند تا این روزها را طی كنند.
*وقتی كرونا شایع شد شما برای جام جهانی در لهستان بودید. با شنیدن خبر به شما چه گذشت؟
پنج شنبه ای كه انتشار كرونا در ایران اعلام شد، ما در لهستان بودیم، درست یه شب پیش از شروع جام جهانی. ما هم از خانواده و روی كانالها متوجه شدیم، به خاطر دوری از خانواده نگرانی ما خیلی زیاد بود. اما خوشبختانه همسرم با انتشار كرونا بچه ها و خودش را در خانه قرنطینه كرد.
*كرونا در ایران در دنیا خیلی بازتاب داشت، در لهستان شمشیربازان و مربیان خارجی به این خبر چه واكنشی داشتند؟
وقتی ما متوجه كرونا شدیم كه در بسیاری از كشورها بخصوص ایتالیا، شیوع پیدا كرده بود، اما تفاوتش به انتشار خبر مرگ دو نفر بود كه به خاطر همین ایتالیایی ها به كه می رسیدند به شوخی می گفتند: « كرونا، كرونا». دو رپز بعداز این قضیه خبر تلفات در ایتالیا هم رسید و قرار بود كه جام جهانی بعدی، پادووای ایتالیا باشد كه ما هم به شوخی به ایتالیایی ها می گفتیم: « كرونا، كرونا». بقیه هم سوال می كردند از وضعیت و شرایط كرونا در ایران.

*به نظرت چرا با توجه به این همه تاكید، باز اوضاع خوب نیست؟
شرایط طوری شده كه خیلی ها مواظب و مراقب هستند و یكسری ها نه. درصدی از آنهایی كه مواظب هستند و به سفارش ها گوش می كنند، استرس هم دارند، حتی در خانه خودشان. شاید هم این استرس به خاطر نگرانی از صدمه رسیدن به پدر، مادر، همسر یا فرزندانشان است. اما نخستین قدم برای پیشگیری نداشتن استرس است، مردم نباید روحیه اشان را ببازند، باید امیدوار باشند. چون كه استرس سیستم ایمنی بدن آنها را ضعیف می كند. در حالیكه مردم باید به خودشان بیایند و تنها بیشتر مسائل بهداشتی را رعایت نمایند. همیشه یكسری مریضی اپیدمی می شود، حالا كرونا است، قبلا آنفلوانزا، سارس و... باید همه بدون استرس با رعایت نكات بهداشتی پیشگیری كنند و اگر چهار روز تعطیلی شد مثل هفته قبل فكر نگنند سفر بهترین كار است. این تعطیلی ها برای كم شدن رفت و آمدهای غیر ضروریست نه سفر. من پدرم و پدر همسرم شمال زندگی می كنند اما ما در تهران ماندیم و خانه امان قرنطینه امان شده.
*انگار ایرانیان هنوز درك نكرده اند، بدون رعایت چه فاجعه ای اتفاق می افتد یا اینكه فكر می كنند، مبتلا نمی شوند.
حمیدرضا طاهرخانی یكی از دوستان من در ووهان چین است، با او كه صحبت می كردم، می گفت ما ۵۰ روز در خانه مانده ام. كسانی كه در شهرهای دیگر خانه دارند هم سفر نكردند و در همان ووهان ماندند. حالا می شنویم كه ایتالیایی برای خروج بی جهت از خانه ۲۰۰ یورو جریمه می شوند. البته كه دولت هم به مردم كمك می نماید و به خاطر همین شهروندانشان با تعطیلی نمی روند لب ساحل. به نظرم حالا مردم ما هنوز شرایط بحرانی را درك نكرده اند. حالا حتی بدتر از جنگ است. ولی مردم باید آگاه شوند. باید فرهنگ سازی شود، نه اینكه دو روز تعطیلی می دهند مردم راه بیفتند در جاده و ترافیك شود اصلا درست نیست. اگر مردم یكسال در خانه بمانند، هیچ اتفاقی نمی افتد. اما وقتی ترافیك می شود كسی كه در شهر كار می كند و می خواهد به خانه اش در روستا برگردد به دردسر می افتد. یكی از دوستان مازندرانی می گفت ما همیشه از تهرانی ها پذیرایی می كردیم اما حالا در این شرایط نمی توانیم، بخصوص كه خالا بیمارستانها تخت خالی ندارد و دغدغه مردم شده ماسك، دستكش و مواد ضد عفونی كننده، این وسایل كه در مازندران و گیلان از كمیابی حكم كیمیا را پیدا كرده است.
به نظرم حالا مردم ما هنوز شرایط بحرانی را درك نكرده اند. حالا حتی بدتر از جنگ است. ولی مردم باید آگاه شوند. باید فرهنگ سازی شود، نه اینكه دو روز تعطیلی می دهند مردم راه بیفتند در جاده و ترافیك شود اصلا درست نیست.
*معمولا بچه ها خیلی سخت با ماندن در خانه كنار می آیند، چطور مجابشان كرده اید؟
همسرم با پارمیس دختر بررگم صحبت كرده و خیلی زود كنار آمد با این قضیه، دختر كوچكترم پرنیا هم مشكل ندارد. ماندن در خانه دشوار می باشد، متاسفانه آپارتمان نشینی كار را سخت تر می كند. البته ما برای سرگرمی فیلم می بینیم. پارمیس درس هایش را با آموزش الكترونیكی می خواند، چند روز یك مرتبه هم برای خرید مایحتاج خانه با رعایت اوصل بهداشتی بیرون می رویم.
*پس حسابی سخت می گذرد؟
لامصب نمی گذرد. خانه بذایمان مثل زندان شده است. البته ما دیدن فیلم و سریال از فیلیمو و بازی با بچه ها سرمان را گرم می نماییم كه خیلی اذیت نشویم. كمی هم ورزش و البته بیشتر نرمش می كنم.
*این قرنطینه خانگی برای شما ریكاوری حساب می شود یا نه ؟
نه دیگر زیاد از حد ریكاوری شده ایم. برای ما كه ورزشكار حرفه ای هستیم، بدون تمرین این روزها خیلی سخت می گذرد. خدا كندا كرونا زودتر كنترل شود. چون كه مثلا اگر ما تا فروردین و اردیبهشت همین روال را داشته باشیم و یك بار بگویند مردادماه مسابقه داریم، آماده كردن بدن خارج از فرم خیلی خیلی مشكل است. بدن ما در حالت عادی ۱۰-۲۰ روز بدون تمرین از فرم خارج می شود، چه به رسد به سه ماه.

*بعضی ها بابت كرونا خیلی استرس دارند، شما چه كار می كنید كه استرس نداشته باشید؟
من همه خبرها را چك می كنم اما خودم را خیلی وارد حاشیه نمی كنم. می دانم با رعایت مسائل بهداشتی و ماندن در خانه و نرفتن به جای شلوغ هیچ خطری مرا تهدید نمی نماید. منظورم از حای شلوغ، جایی است كه بیشتر از ۱۰ نفر آنجا باشند.
بیشتر بخوانید: با مرام مثل ملی پوش شمشیربازی
*جواد خیابانی و عادل غلامی گفتند ما حاضریم در این شرایط كمك نماییم. شما چطور داوطلب كمك می شوید؟
به نظرم در این شرایط كمك فقط از پزشكان و پرستاران برمی آید، از من غیر متخصص كمكی برنمی آید. اگر ما وارد قضیه شویم، چه بسا خودمان هم مبتلا شویم. شاید كمك به صورت مستقیم نباشد و حالت پشتیبانی داشته باشد. راه اندازی پویش ها و كمپین ها برای فرهنگ سازی كه در خانه بمانیم، یا حتی كمك برای خرید اقلام و وسایل بهداشتی برای مردم كم بضاعت.
*شما برای زلزله وسیل با ورزشكاران دیگر داوطلب شدید و كمك جمع اوری كردید.
من حالا و در این شرایط هم دوست دارم كمك كنم، اما برای كرونا كار خیلی تخصصی است كه من ندارم. برای زلزله كرمانشاه وسیل خودم می توانستم باشم و به خاطر همبن هم جلورفتم، اما حالا شاید حضور من یا بقیه سبب شود ویروس را انتقال دهد و دردسر دیگری درست كند.
*این روزها وقتی حرف از میوه یا اجناسی مفید برای مقابله با كرونا می شود، می بینیم قیمت هایش چند برابر می شود. نظر شما چیست؟
كاش در شرایط بحرانی بیشتر به فكر هم باشیم و منصفانه تر رفتار نماییم. كاش به هم رحم نماییم. متاسفانه خیلی ها از شرایط بد، سوءاستفاده می كنند و قیمت میوه ها را چندین برابر كرده اند، اصلا قشنگ نیست این رفتارهای ناجوانمردانه. چون كه درصد زیادی از مردم قشر ضعیف جامعه هستند و توان خرید با قیمت های گزاف را ندارند.
*بعدار سهمیه تیمی المپیك كه در جام جهانی لهستان گرفتید، قرار بود فقط برای مدال المپیك تمرین كنید، حالا و این شرایط چه؟
همین روزها هم دغدغه ما همچنان المپیك است و مدالش. اما اول باید ببینیم چه شرایطی پیش می آید.
*اگر المپیك به تعویق بیفتد چه می شود؟
فعلا كه همه مسابقات لغو شده است و با این شرایط بعید نیست المپیك هم دو، سه ماهی عقب بیفتد. البته تا اریبهشت ماه باید صبر نماییم تا ببینیم اوضاع چطور می شودوIoc چه تصمیمی می گیرد. اگر المپیك عقب بیفتد باید یكسال دیگر تمرین نماییم.

251 251

1399/01/02
15:13:29
5.0 از 5
3598
تگهای خبر: آموزش , المپیك , بازی , پزشك
این مطلب انجمن گلف را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
انجمن گلف
ncgu.ir - مالکیت معنوی سایت انجمن گلف متعلق به مالکین آن می باشد