انجمن گلف NCGU
مواجهه برخی كوه نوردان با ویروس كرونا سهل انگارانه است

با وجود كرونا به كوه برویم یا خیر؟

با وجود كرونا به كوه برویم یا خیر؟

انجمن گلف: دكتر علیرضا بهپور می گوید كه مواجهه جامعه كوه نوردی با ویروس كرونا سهل انگارانه است!


به گزارش انجمن گلف به نقل از ایسنا، دكتر علیرضا بهپور در باره شیوع ویروس كرونا و ورزش كوهنوردی اظهار داشت: در باره ویروس كرونا باید خیلی از موارد جدی گرفته شود تا بتوانیم این بیماری را كنترل نماییم. باید اقدامات لازم برای كنترل این بیماری صورت بگیرد. متاسفانه در قشری از مردم هنوز هم احتیاط های لازم صورت نمی گیرد و باید قبول نماییم كه جامعه كوهنوردی نسبت به شیوع این ویروس سهل انگار است.
در جامعه كوهنوردی چند باور غلط وجود دارد و همین باور ها سبب شده كه كوهنوردان رفتار درستی را با مشكلات نداشته باشند. خبر دارم كه در این چند روز حدود ۴۰ الی ۵۰ نفر برای صعود به دماوند تلاش می كنند و همگی در پناهگاه های كذایی در كنار هم هستند! این سهل انگاری سبب شده است ویروس كرونا در سطح جامعه به سرعت منتشر شود.
كرونا برای من اتفاق نمی افتد همانطور كه صاعقه و بهمن برای من اتفاق نیفتاده و برای دیگران است!
علیرضا بهپور با اشاره به اینكه بسیاری معتقد هستند كه كرونا فقط برای دیگران اتفاق می افتد اظهار نمود: این باور غلطی است كه در ذهن خیلی از كوهنوردان به سبب اعتماد به نفسی كه در طبیعت و كوهستان كسب كرده اند، وجود دارد. بسیاری معتقد اند كه كرونا مانند بهمن و صاعقه برای آنها اتفاق نمی افتد! اما باید بگویم كه این ویروس نمی تواند تشخیص دهد كه شخص كوهنورد حرفه ای، ورزشكار و یا... است.
كوه شفا بخش است!
علیرضا بهپور با حضور در برنامه زنده كوه گشت افزود: یكی دیگر از باور های غلط این است كه بسیاری می گویند كه كوه شفابخش است! خیلی از كوهنوردان معتقدند كه اگر به كوه بروند بهبود پیدا كرده كه من به آنان می گویم اینطور نیست. در خیلی از بیماری ها اگر فعالیت بدنی زیاد شود ممكنست مشكلات برای فرد بیمار تشدید شود. همین طور در بیماری های عفونی، فعالیت بدنی موجب درگیرشدن قلب و ریه شده و مشكلاتی را به وجود می آورد كه كرونا هم از این مساله مستثنا نیست.
برنامه های كوه نوردی حتما و حتما نباید اجرا شوند
خیلی از كوهنوردان تاكید دارند كه برنامه های كوهنوردی با هر شرایطی را اجرا كنند. چه صاعقه باشد و یا بهمن ! در كل، در بعضی افراد تعصب عجیبی وجود دارد كه نمی توانند با مشكلات درست روبه رو شوند.
با وجود كرونا كوه برویم یانه؟
برای پاسخ به این پرسش باید به چند نكته دقت نماییم. اگر هیچ گونه علایم بیماری مانند مشكلات تنفسی، آبریزش بینی و تب ندارید می توانید با احتیاط به كوه روید. اهتمام كنید در مكان شلوغ به هیچ وجه حضور پیدا نكنید. در مكان های شلوغ امكان ابتلای خود و دیگران به بیماری افزایش می یابد.
یكی از بدی این ویروس این است كه علایم آن به زودی مشخص نمی گردد. حتی فردی به من اظهار داشت كه اگر به كوه نروم دیوانه می شوم! و من در پاسخ به او گفتم كه یك دیوانه ی زنده، بهتر از یك عاقل مُرده است!
اگر خیلی به ورزش علاقه مندید باید در مكان های خلوت به ورزش بپردازید. متاسفانه شرایط به شكلی است كه فعلا باید انفرادی ورزش كنید. همین طور از با هم بودن به خصوص در چادر و جان پناه جداً پرهیز كنید برای اینكه جان پناه های مستقر در ارتفاعات و قله ها، بیشتر در معرض خطرند اما آنها را عملاً نمی گردد مسدود كرد!
او درانتها اضافه كرد: پناهگاه های فدراسیون كه كماكان سرویس می دهند باید كاملاً ضدعفونی شوند. همین طور از كرونا نباید ترسید اما سهل انگاری و بی احتیاطی بسیار هولناك است!

منبع:

1398/12/16
21:45:04
5.0 از 5
3536
تگهای خبر: فدراسیون , ورزش
این مطلب انجمن گلف را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
انجمن گلف
ncgu.ir - مالکیت معنوی سایت انجمن گلف متعلق به مالکین آن می باشد