انجمن گلف NCGU

وقتی كرونا المپیك را از واترپلوی ایران می گیرد

وقتی كرونا المپیك را از واترپلوی ایران می گیرد

انجمن گلف: تیم ملی واترپلوی ایران بخاطر اتفاقاتی عجیب ممكنست شانس حضور در رقابت های المپیك 2020 توكیو را از دست بدهد.به گزارش انجمن گلف به نقل از خبر آنلاین؛ در آستانه برگزاری رقابت های واترپلو انتخابی المپیك 2020 در قاره آسیا كه قرار بود به میزبانی كشور قزاقستان برگزار شود، كشور میزبان به ناگاه و با بهانه انتشار ویروس كرونا اعلام نموده كه علاقه ای به میزبانی این رقابت ها ندارد و آنرا عملا لغو كرده است. اتفاقی كه واكنش عجیب فدراسیون جهانی را به دنبال داشته است.
فدراسیون جهانی به سبب كمبود وقت، اعلام نموده بهترین تیم های آسیایی در بازی های آسیایی جاكارتا به المپیك خواهند رفت كه براین اساس قزاقستان سهمیه مردان و چین سهمیه زنان را كسب خواهند كرد اما طبق قانون فینا در صورت بروز چنین اتفاق هایی باید یك مسابقه بین تیم های مدعی اجرا شود و الان ایران و قزاقستان بعنوان ۲ مدعی اصلی كسب سهمیه المپیك باید مسابقه ای داشته باشند تا برنده آن تنها نماینده قاره آسیا در رقابت های واترپلوی المپیك لقب بگیرد.
فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو ایران طی نامه نگاری هایی با فدراسیون جهانی اعتراض خود نسبت به این تصمیم را اعلام نموده و تاكید داشته تیم ملی ایران آماده رویارویی با قزاقستان در هر كشوری هست اما پاسخ فینا این بوده كه ایران می تواند در رقابت های انتخابی بین قاره ای شركت نماید. رقابت هایی كه ایران در آن با حضور قدرت های واترپلوی اروپا مثل آلمان، یونان، هلند و رومانی عملا شانسی برای راهیابی به المپیك نخواهد داشت.
در این میان اما ماجرا محدود به نامه نگاری فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلوی ایران با فدراسیون جهانی شنا نبوده و پای كمیته ملی المپیك هم به ماجرا باز شده. اتفاقی كه ممكنست شرایط را در نهایت به نفع ایران تغییر دهد. بر این اساس كمیته ملی المپیك روز دوشنبه نامه اعتراضی خودرا به كمیته بین المللی المپیك یا همان IOC ارسال كرد.
كمیته ملی المپیك در این نامه عنوان كرده تصمیم فدراسیون جهانی شنا، شیرجه و واترپلو بر خلاف اساسنامه این فدراسیون است و باید دید در نهایت فدراسیون جهانی شنا و كمیته بین المللی المپیك درباب این اتفاق كه موجب تضییع حق تیم ملی واترپلوی ایران شده چه واكنشی را از خود بروز خواهند داد.


لغو مسابقات انتخابی؛نقض صریح قانون
خسرو امینی، كارشناس رشته واترپلو كه قبلا نایب رئیس كمیته فنی فدراسیون جهانی هم بوده درباب این اتفاقی كه رخ داده می گوید: قزاق ها به سبب نفوذی كه دارند قوانین را زیر پا گذاشته اند. قوانین فینا مشخص است و طبق قوانین فینا ۱۲ تیم كه به المپیك می روند طبق روال مشخصی انتخاب می شوند. نخستین سهمیه برای كشور میزبان است. ۱۱ تیم دیگر از مسابقات مشخص انتخاب می شوند. یك تیم ازمسابقات جام جهانی سال پیش از المپیك، ۲ تیم از مسابقات قهرمانی جهان سال پیش از المپیك، ۵ تیم از مسابقات قهرمانی قاره ای (۵ قاره) و ۳ تیم باقی مانده از انتخابی كه فدراسیون جهانی برگزار می نماید راهی المپیك می شوند. برای سه سهمیه آخر فدراسیون جهانی یك انتخابی برای همه كشورهای باقی مانده برگزار می نماید كه تنها دو تیم از آسیا می توانند در آن شركت نمایند.
امینی به تك مسابقه بین دو تیم آسیایی اشاره نمود و اظهار داشت: یك قانون دیگر وجود دارد. اگر چنانچه مسابقات قاره ای برگزار نشد دو تیم كه باقی می مانند می توانند یا به صورت رفت و برگشت یا سه بازی در یك كشور بی طرف انجام دهند. تحت هیچ شرایطی تابحال این اتفاق رخ نداده است كه اینگونه حق كشی شود. من ۲۹ سال در فدراسیون جهانی بودم ولی این چنین موضوعی ندیده ام.
این كارشناس شنا و واترپلوی ایران اظهار داشت: فدراسیون ایران به فدراسیون جهانی نامه زده است و اعلام نموده كه نباید حق ما خورده شود. نامه فرستاده شده و باید بررسی شود و تصمیم منطقی بگیرند. شاید دو سه روزی طول بكشد. ما منتظر پاسخ فدراسیون جهانی هستیم.

254 251


منبع:

1398/12/05
14:27:15
5.0 از 5
3858
تگهای خبر: المپیك , بازی , برند , تیم
این مطلب انجمن گلف را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
انجمن گلف
ncgu.ir - مالکیت معنوی سایت انجمن گلف متعلق به مالکین آن می باشد