انجمن گلف NCGU
بر اساس یك پژوهش مشخص شد

میزان شیوع مصرف مواد نیروزا در مردان و زنان ورزشكار ایرانی

میزان شیوع مصرف مواد نیروزا در مردان و زنان ورزشكار ایرانی

انجمن گلف: بر مبنای یك پژوهش میزان شیوع مصرف مواد نیروزا در مردان ورزشكار ایرانی ۶۳.۹ درصد و میزان شیوع مصرف مواد نیروزا در زنان ورزشكار جامعه ایرانی ۲۸.۳ درصد تعیین شد.


به گزارش انجمن گلف به نقل از ایسنا، گرچه با تحقیقات گوناگونی در كشور به بررسی مصرف مواد نیروزا در جوامع مختلف پرداخته اند اما تابحال مطالعه ای به منظور مرور این تحقیقات مدنظر قرار نگرفته و میزان شیوع مصرف این مواد را در جوامع مختلف مورد تحلیل كمی قرار نداده است. هدف از این تحقیق مرور سیستماتیك و فراتحلیل پژوهش های انجام شده در زمینه سوء مصرف مواد نیروزا در كشور و در جوامع مختلف بود.
نتایج فراتحلیل انجام شده در این حوزه نشان داده است كه در مردان ایرانی برآورد نقطه ای میزان شیوع مصرف مواد نیروزا بر مبنای مدل تصادفی ۳۸.۲ درصد، مصرف داروهای نیروزا ۱۴.۸ درصد، شیوع مصرف مكملها ۲۵.۵ درصد، مصرف مواد نیروزا در مردان ورزشكار ایرانی ۶۳.۹ درصد و در جوامع غیر ورزشی ۱۲.۵ درصد است.
همینطور در جامعه زنان هم فراتحلیل با مدل تصادفی نشان داد كه شیوع مصرف مواد نیروزا ۱۰.۲ درصد، شیوع مصرف داروهای نیروزا ۴ درصد، شیوع مصرف مكمل ها ۶.۱ درصد، شیوع مصرف مواد نیروزا در زنان ورزشكار جامعه ایرانی ۲۸.۳ درصد و شیوع مصرف مواد نیروزا در زنان جوامع عادی و یا غیر ورزشكار ایرانی برابر ۵.۳ درصد است.
در این مطالعه مروری و فراتحلیل تعداد ۳۱ تحقیق واجد شرایط برای ورود به این مطالعه انتخاب شدند. در مجموع در این تحقیقات ۲۱ هزار و ۴۱۳ آزمودنی مورد بررسی قرار گرفت و تعداد هشت هزار و ۷۸ ورزشكار در این دوازده تحقیق بررسی شدند. ۱۲ تحقیق هم دارای نمونه هایی از عموم نوجوانان و جوانان شامل دانش آموز و دانشجو بودند كه در این تحقیقات هم ۱۳ هزار و ۳۳۵ دانش آموز یا دانشجو مورد بررسی قرار گرفتند.
نگرش ورزشكاران ایرانی به مصرف مواد نیروزا نگرشی اغلب منفی است و آگاهی از عوارض جانبی مواد نیروزا در جامعه ایرانی متوسط و كمتر از متوسط و آگاهی از دوپینگ متوسط و بیشتر از متوسط ارزیابی شد. در این تحقیق ۲۷ متغیر خطرزا در مصرف مواد نیروزا شناسایی شدند كه توجه به آنها می تواند در كاهش مصرف مواد نیروزا موثر باشد.
علاوه بر این نتایج، تحقیق مذكور نشان داد مصرف مواد نیروزا و دوپینگ واقعیتی انكار ناپذیر بوده و بعنوان یك مساله اجتماعی در حال رشد و گسترش است. همینطور مصرف مواد از ورزشكاران به جوامع غیر ورزشی و از مردان به زنان هم سرایت كرده و در صورت عدم توجه مسئولین، سیاستمداران و برنامه ریزان به این موضوع، هر روز شاهد صدمه بیشتر جوانان و نوجوانان ایرانی خواهیم بود.
این تحقیق از جانب علی كاشی- عضو هیئت علمی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی تحت عنوان مرور نظام مند و فرا تحلیل پژوهش های انجام شده در حوزه سوء مصرف مواد نیروزا در ورزشكاران ایرانی مدنظر قرار گرفته است.1398/11/08
09:18:56
5.0 از 5
4484
تگهای خبر: ورزش
این مطلب انجمن گلف را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
انجمن گلف
ncgu.ir - مالکیت معنوی سایت انجمن گلف متعلق به مالکین آن می باشد