انجمن گلف NCGU
صالحی امیری:

مهاجرت ورزشكاران ایران سیاسی نیست

مهاجرت ورزشكاران ایران سیاسی نیست

به گزارش انجمن گلف رئیس كمیته ملی المپیك اظهار داشت: در جلساتی كه با مسئولان ارشد IOC داشتیم در مورد جودو صحبت كردیم و گفتیم سناریو از پیش تعیین شده بوده و گفتیم اسناد و علل محكمی داریم.


به گزارش انجمن گلف به نقل از ایسنا، نشست خبری رضا صالحی امیری، ظهر چهارشنبه در محل كمیته ملی المپیك برگزار گردید. در ابتدای نشست صالحی امیری بیان نمود: بطور قطع باور داریم ركن چهارم ورزش قهرمانی رسانه است و بدون رسانه نمی توانیم صدای خویش را به ملت و جامعه رسانه برسانیم. برپایه برنامه ریزی از چند ماه قبل به جمع بندی رسیدیم همراه وزیر ورزش دیداری با مسئولان IOC داشته باشیم.
مواضع خود در مورد جودو به باخ گفتیم
او افزود: جلساتی با مسئولان ارشد IOC داشتیم و عمده بحث ما در مورد المپیك ۲۰۲۰ بود و در مورد موانع و مشكلات صحبت كردیم همچون بحث انتقال پول. موضع IOC از ورزش ایران حمایتی بود. توماس باخ اعلام نمود انتظار داریم ایران با قدرت در المپیك ۲۰۲۰ بدرخشد. البته ابهاماتی در مورد جودو داشتند كه صحبت كردیم و گفتیم سناریو از پیش تعیین شده بوده و گفتیم اسناد و علل محكمی داریم. مدارك را برای CAS ارسال كردیم و در آینده نزدیك به پرونده دو جانبه ای در دادگاه عالی ورزش رسیدگی می شود. ما مواضع خویش را كامل در مورد جودو به باخ اعلام كردیم و گفتیم این تعلیق غیراخلاقی و غیرحقوقی و واجد وجاهت حقوقی است. باخ هم گفت منتظر نتیجه CAS می ماند و برپایه آن اعلام موضع می كند.

مهاجرت ورزشكاران ایران با رویكرد سیاسی نبوده است
صالحی امیری درباره ی مهاجرت ورزشكاران اظهار داشت: نكته بعدی بحث گسترش همكاری در مورد موزه و تاریخ شفاهی بود كه قول دادند حمایت می كنند. در مورد مهاجرت ورزشكاران صحبت هایی شد. ما نباید مانع مهاجرت شویم بلكه باید شرایطی را فرهادم نماییم ورزشكار در داخل و خارج از كشور احساس آرامش كنند. وزیر هم گفت هیچ یك از ورزشكاران مهاجرت كرده محدودیتی برای ورود به ایران ندارند. ما ورزشكار ممنوع الخروج و ورود نداریم. اعتقاد داریم در بستر زمان همه چیز مشخص می شود. مهاجرت را پدیده منفی نمی دانم اما باید عوامل كششی را افزایش دهیم. شخصا مهاجرت را منفی نمی دانم. هر سال انسان های زیادی از ایران مهاجرت می كنند و حالا چند نفر از آنها ورزشكار هستند و نباید با بزرگ نمایی، رویكرد منفی، تخربیی و سیاسی داشته باشیم. معتقدیم هیچ كدام از ورزشكاران ایران با رویكرد سیاسی نرفتند. باید شرایط را برای حضور مجدد آنها فراهم نماییم. در نشست با مدیران ارشد CAS اعلام كردیم هیچ كدام از ورزشكاران ایرانی كه مهاجرت كردند محدودیتی برای بازگشت ندارند. من معتقدم قهر مقطعی است و معتقدم همه به خانه پدری خودشان بر می گردند و پشیمان می شوند.

حضور همزمان من و وزیر ورزش تك صدایی ورزش را به IOC منتقل كرد
صالحی امیری در مورد دیگر مسائل مطرح شده در مسافرت به سوییس تصریح كرد: دیداری با رئیس فدراسیون جهانی تكواندو هم داشتیم كه سومین دیدار سالجاری ما با او بود. او قول سفر به ایران و برگزاری چند رویداد را به ایران داد. بحث ویزا به ورزشكاران هم عنوان شد. با لالوویچ صحبت كردیم و او حمایت همه جانبه خویش را از كشتی اعلام نمود. ما گزارشی از شرایط ایران عرضه كردیم. كشتی از امیدهای ما در ۲۰۲۰ هست و حمایت مالی و معنوی را خواهیم داشت.
او افزود: با رئیس فدراسیون جهانی شمشیربازی و هاكی هم دیدار داشتیم. ما در مجموع نیازمند دیپلماسی ورزش هستیم. عده ای تلاش دارند فضا را آلوده كنند اما ما باید در ثبات فضا را حفظ نماییم. تمامی فدراسیون ها در شرایط آمادگی برای بازی های ۲۰۲۰ به سر می برند. اگر حاشیه وارد فضای ورزش قهرمانی نشود در المپیك درخشش خوبی خواهیم داشت. نكته مهم این بود كه با حضور وزیر ورزش صدای واحد را از ایران منتقل كردیم. هدف ما اعلام تك صدایی از ایران بود در خصوص این كه ساختارهای مختلف سبب اختلاف نخواهد شد. ما از كمیته بین المللی المپیك تقاضای كمك مالی و تجهیزات داشتیم. ما سهم ناچیزی از كمك های ۵۰۰ میلیون دلاری IOC داریم. همه باید به بهبود دیپلماسی ورزش كمك كنند كه هدف آگاه سازی، شفاف سازی و اقناع سازی است. ما برای كاهش تهدید و افزایش فرصت نیازمند رونق دیپماسی ورزش هستیم. در این سفر خواستیم ابهامات را برای IOC شفاف نماییم و آنها را نسبت به مسائلی كه در ایران وجود دارد آگاه نماییم.

با استعفا اعضای كمیسیون ورزشكاران مخالفت كردم
صالحی امیری در مورد وضعیت نابسمان كمیسیون ورزشكاران و اختلاف ها در آن بیان نمود: كمیسیون ورزشكاران یكی از كمیسیون های خوب، مورد حمایت و جدی ما است. اما در یك سال قبل فعالیتهای كمیسیون كند و كم رنگ شد و تقاضا كردم كمیسیون فعال شود. در این میان در دو مرحله ۳ و ۷ نفر از اعضا استعفا كردند. آئین نامه كمیسیون هم ابهاماتی داشت و معلوم نیست جلسات با چند نفر از اعضا رسمیت پیدا می كند. مكاتبه ای را هفته گذشته با IOC داشتیم و چهار پیشنهاد داشتیم كه اصلاح روشی است. یكی از پیشنهادات این بود با نصف بعلاوه یك رسمیت پیدا كند و هر گاه ۹ ماه تشكیل جلسه نداد تعلیق موقت داده شود تا انتخابات جدید برگزار گردد. با استعفا اعضا مخالفت كردم و در هفته های آتی رئیس جدید انتخاب می شود. منتظر پاسخ IOC هم هستم و سپس جلسه ای تشكیل می دهم. همه اعضا حقوق برابر دارند و همه برای ما عزیز هستند.
انتخاب سعید معروف برای انتخابات كمیسیون ورزشكاران IOC سه دلیل داشت
او در مورد برنامه كمیته ملی المپیك برای نماینده ایران در انتخابات كمیسیون ورزشكاران IOC هم اظهار داشت: آئین نامه دارد و خیلی در اختیار ما نیست. علت انتخاب معروف این بود كه در رشته تیمی حضور دارد و رشته های تیمی ظرفیت رای بالایی دارند. معروف با زبان انگلیسی آشنایی دارد هم چنین چهره شناخته شده ای است. ما برنامه ای را برای مكاتبه با كمیته های ملی المپیك كشورها و فدراسیون های جهانی داریم و تلاش خویش را می نماییم و امیدواریم نماینده ایران در كمیسیون ورزشكاران IOC رای بیاورد.
رییس كمیته ملی المپیك در پاسخ به این پرسش كه در مورد كاندیداتوری كارمندان وزارت ورزش در فدراسیون ها چه نظری دارد؟ اظهار داشت: نظری ندارم چون به وفاقی كه دنبال آن هستم لطمه می زنم و در این مورد ورود نمی كنم.
او در مورد كنترل دوپینگ ورزشكاران اعزامی به المپیك اظهار داشت: هر اتفاقی در مورد دوپینگ در المپیك ۲۰۲۰ می تواند برای ایران دردسرساز باشد. ازاین رو ستاد دوپینگ فعال شده و جلساتی را هم برگزار كرده است تا پیگیر كنترل دوپینگ ورزشكاران باشند.
صالحی امیری در پاسخ به این پرسش كه استخدام ورزشكاران در وزارت ورزش به این مفهوم است باید پشت میزو صندلی باشند، تصریح كرد: سیاستی كه وزیر داشته در جهت تشویق برای حضور در المپیك ۲۰۲۰ است اما الزاما به مفهوم قرار گرفتن پشت میز و صندلی نیست و ورزشكاران در هر محیطی می توانند مامور شوند.
او در مورد وضعیت نفراتی كه در هیات اجرایی حضور دارند اما رئیس فدراسیون نیستند هم اظهار داشت: آن افراد طبق اساس نامه تا آخر دوره می توانند فعالیت كنند و اساس نامه شفاف در این مورد گفته است اما بعد از آخر دوره دیگر نمی توانند كاندیدا شوند.
صالحی امیری در مورد تعیین پرچمدار كاروان بیان نمود: در مورد پرچمدار هم هنوز تصمیم گیری نشده است.1398/10/25
20:13:49
5.0 از 5
4684
تگهای خبر: المپیك , بازی , برند , تجهیزات
این مطلب انجمن گلف را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
انجمن گلف
ncgu.ir - مالکیت معنوی سایت انجمن گلف متعلق به مالکین آن می باشد