انجمن گلف NCGU

فیروزجا برای همیشه از ایران رفت؟

فیروزجا برای همیشه از ایران رفت؟

انجمن گلف: خبر تغییر تابعیت علیرضا فیروزجا، نابغه ایرانی شطرنج و حضور وی در مسابقات جهانی زیر پرچم فیده، بعد از مشكلاتی كه میان او و فدراسیون به وجود آمد، ورزش ایران را با شوك بزرگی مواجه كرد.سپهر ستاری: فدراسیون شطرنج كشورمان در هفته های اخیر روزهای پرحاشیه ای را سپری كرده و بارها خبرساز شده است. پس از ماجرای مسابقه دادن محمدامین طباطبایی و پرهام مقصودلو با گورشتین اید، شطرنج باز اسرائیلی، حالا خبر رسیده علیرضا فیروزجا، تنها سوپراستاد بزرگ تاریخ شطرنج ایران برای شركت ئر تورنمنت بلیتس و رپید قهرمانی جهان روسیه تصمیم به تغییر تابعیت گرفته و درسایت مسابقات مقابل فدراسیون او نام فیده به چشم می خورد. اتفاقی كه ورزش كشور را با شوك بزرگی مواجه كرد و واكنش های زیادی را به دنبال داشت.
پیش از این و در سال های گذشته نیز ملی پوشانی مانند امیر باقری و الشن مرادی پرچم خودرا به ترتیب به فرانسه و آمریكا تغییر داده بودند كه امیرباقری بار دیگر به پرچم ایران بازگشت، اما استاد بزرگ الشن مرادی كه به آمریكا مهاجرت كرده همچنان با پرچم این كشور بازی می كند. این مساله لازم به ذكر است كه تابعیت گرفتن به معنای پناهندگی نیست و این مساله كاملا ورزشی است و ربطی به مسائل دیگر ندارد. در سال های اخیر كه این اتفاق تغییر تابعیت برای ایرانیها یا دیگر كشورها رخ داده آنها با توانستند به پرچم اولیه برگردند و درواقع تغییر پرچم یك اتفاق مرسوم در شطرنج است.
ماجرا از آن جا آغاز شد كه فدراسیون به خاطر جنجال هایی كه مسابقه محمدامین طباطبایی و پرهام مقصودلو با گورشتین ایدو، شطرنج باز اسرائیلی به وجود آورد، تصمیم گرفتند ریسك نكنند و در صورت حضور ورزشكاران اسرائیلی بطور كلی قید سفر را بزنند. موضوعی كه با مخالفت فیروزجا همراه شد و او به فدراسیون اعلام نمود كه می خواهد در این تورنمنت شركت نماید و وقتی با مخالفت رئیس فدراسیون شطرنج ایران روبرو شد به او اظهار داشت كه زیر پرچم فدراسیون جهانی مسابقه می دهد. این تصمیم كه به احتمال زیاد منجر به تغییر تابعیت او خواهد شد و بعید است فیروزجا دیگر زیر پرچم ایران مسابقه دهد.

این اتفاق واكنش رئیس فدراسیون شطرنج را هم به دنبال داشت. او ابتدا با ناامیدی اعلام نمود: « هیئت رئیسه فدراسیون جهانی شطرنج می تواند به تنهایی در این زمینه تصمیم گیری و رأی نهایی را صادر كند. در واقع این مساله بدون آنكه ما بتوانیم در ایران كاری انجام دهیم، در فیده حل می شود. با عنایت به سابقه ای كه سراغ دارم، بعید می دانم فدراسیون جهانی با این مسئله مخالفت كند.» بعد از این مصاحبه، یك مصاحبه دیگر از رئیس فدراسیون شطرنج بیرون آمد كه در آن صحبت های متفاوتی را مطرح كرده بود. او این دفعه درباره وضعیت فیروزجا اظهار داشت: « فیرروزجا هم اكنون اقامت فرانسه را دارد و ممكنست تغییر تابعیت او حتی برای آمریكا نیز باشد و بخواهد زیر پرچم فرانسه یا آمریكا در مسابقات شركت نماید اما در شرایط كنونی از نظر قانونی تغییر پرچم برای فیروزجا وجود ندارد و حداقل تا شهریور ۱۴۰۰ باید زیر پرچم ایران در مسابقات حضور پیدا كند. بدین سبب امكان تغییر تابعیت برای وی در شرایط كنونی وجود ندارد مگر این كه هیات رییسه فدراسیون جهانی رای نهایی را صادر كند كه این ورزشكار می تواند تغییر تابعیت دهد، در غیر این صورت شرایط قانونی برای تغییر تابعیت او وجود ندارد. اگر بازیكنی به مدت ۲ سال مقیم كشوری باشد و فدراسیون آن كشور درخواست دهد كه وی می تواند زیر پرچم آن كشور در مسابقات شركت نماید در این صورت مشكلی برای تغییر تابعیت ورزشكار وجود ندارد. البته آن ورزشكار دیگر نمی تواند با پرچم ایران در مسابقات حضور پیدا كند.»
فدراسیون در ایام اخیر یك بیانیه هم خطاب به فیروزجا داد كه در آن تلاش شد او را از تصمیمی كه گرفته منصرف كند و این نابغه شطرنج را به كشورمان بازگرداند. اتفاقی كه بعید است رخ دهد و احیانا فیروزجا دیگر زیر پرچم كشورمان مسابقه نخواهد داد، اتفاقی كه برای شطرنج ایران تلخ و جبران ناپذیر است.

255 41

1398/10/09
21:47:30
5.0 از 5
4555
تگهای خبر: بازی , بازیكن , سفر , فدراسیون
این مطلب انجمن گلف را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
انجمن گلف
ncgu.ir - مالکیت معنوی سایت انجمن گلف متعلق به مالکین آن می باشد