انجمن گلف NCGU
شهرام عظیمی در گفت وگو با انجمن گلف:

اولویت شطرنج همکاری با مربیان داخلی است

اولویت شطرنج همکاری با مربیان داخلی است

به گزارش انجمن گلف، سرپرست فدراسیون شطرنج با تکیه بر این که اولویت همکاری با مربیان داخلی است، اظهار داشت: برای بهره مندی از علم روز با مربیان خارجی همکاری می نماییم به شرط این که نمونه وی در ایران نباشد.شهرام عظیمی در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد وضعیت تیم ملی شطرنج برای حضور در بازی های آسیایی و پیشبینی عملکرد بازیکنان اعزامی در هر دو بخش مردان و بانوان توضیح داد.
برای بازی های آسیایی تا بن دندان مسلح هستیم
وی با تکیه بر این که تا بن دندان برای حضور در بازی های آسیایی مسلح هستیم، اظهار داشت: از زمانیکه سرپرستی فدراسیون به من تکلیف شد، این بازی ها و چگونگی حضور در آن یکی از اولویت ها بود بنابراین از همان روزهای نخست حضور در فدراسیون در این حوزه مشغول به کار شدیم. از همه کمک فکری گرفتیم و در نهایت برنامه جامعی برای بازی های آسیایی تدارکات دیدیم.
شرایط متفاوت کار در شطرنج و دلیل آن
سرپرست فدراسیون شطرنج افزود: در ارتباط با بازی های آسیایی و تدارک حضور در آن فدراسیون هیچ کم کاری نداشت اما در شطرنج فضای تمرین برای بازیکنان ملی پوش متفاوت می باشد چونکه هر شطرنجباز یک تدارک خاص و ویژه ای داشته باشد. امکان دارد یک مربی فقط امکان کار با یک یا دو بازیکن داشته باشد. حتی امکان دارد برای یک تیم ۶ - ۵ نفره احتیاج به دو یا سه مربی باشد. همین مساله شرایط کار در شطرنج را متفاوت کرده است.
جذب مربی خارجی برای ارتقای سطح دانش فنی
عظیمی به جذب «سرگی تیویاکف» روسی الاصل بعنوان مربی تیم ملی اشاره نمود و خاطرنشان کرد: وی در چند مرحله قهرمان اروپا بوده است. تجربه سفر به ایران را هم دارد. بسیاری از بازیکنان فعلی تیم ملی در گذشته دور با او کار کرده اند، طی این مدت با وی در ارتباط بوده اند و امروز رابطه عاطفی میان آنها وجود دارد. اضافه شدن این مربی می توانست به ارتقای سطح دانش فنی بازیکنان کمک نماید. بنابراین درخواست کمیته فنی در این حوزه (جذب این مربی) را نادیده نگرفتیم و تا به سر انجام رسیدن آن پیش رفتیم.

شهرام عظیمی سرپرست فدراسیون شطرنج امیدوار است ملی پوشان این رشته در بازی های آسیایی صاحب سکو شوند
همراهی وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک
وی ضمن قدردانی از همراهی وزارت ورزش، سرپرست و معاون ورزش قهرمانی این وزارت خانه و همینطور کمیته ملی المپیک، خاطرنشان کرد: در مبحث تأمین اعتبار کمک هایی شد تا از وجود این مربی بهره مند شویم. در نهایت از چهارشنبه گذشته «سرگی تیویاکف» کار خویش را در ایران شروع کرد. دیدارها و جلسات تمرینی با ملی پوشان داشته است. شخصاً هم این دیدارها را در جهت اطلاع از وضعیت ملی پوشان و ایجاد انگیزه داشته ام.
شطرنج ایران دست و پا بسته نیست
سرپرست فدراسیون شطرنج برای تشریح پیشبینی خود از عملکردی که ملی پوشان می توانند در بازی های آسیایی داشته باشند، به رقیبان ایران اشاره داشت و اظهار داشت: چین میزبان بازی های است و قدرتمندترین شطرنجبازان جهان در هر دو بخش مردان و بانوان در چین هستند. چینی ها تیمی بسیار حرفه ای در اختیار دارند و اساسا با هدف قهرمانی در بازی ها شرکت دارند بخصوص که میزبان هستند و اساسا مدال برای شان اهمیت دارد. هند هم در شطرنج حرف های زیادی برای گفتن دارد. در قسمت تیمی هم ازبکستان هم تیم قابل ستایشی است. شاکله این تیم ها قوی است اما ایران هم دست و پا نیست.
آمادگی امیدوارکننده شطرنجبازان
وی در این حوزه اشاره ای به ترکیب تیم اعزامی به بازی های آسیایی داشت و اظهار داشت: ما در ترکیب تیم ملی شطرنج دو سوپراستاد بزرگ یعنی پرهام مقصودلو سید محمد امین طباطبایی را داریم، بردیا دانشور را داریم که سه ماه پیش نایب قهرمان آسیا شد. پوراقابالا و پویا ایدنی هم توانایی اثبات شده ای در شطرنج دارند. از میان این بازیکنان مقصودلو به خاطر شرکت در مسابقات آلمان در اردو غایب است. ایدنی هم در فرانسه پیگیری تمریناتش است اما تحت نظر سرمربی تیم. آمادگی همه این بازیکنان امیدوارکننده است.
کارسخت تنها نماینده بانوان
عظیمی با یادآوری این که مبینا علی نسب تنها نماینده اعزامی شطرنج ایران در قسمت بانوان است، تصریح کرد: این ملی پوش در قسمت رپید بازی ها شرکت دارد. کارش دشوار می باشد اما همه مقدمات را برای او فراهم نموده ایم و امیدواریم نتیجه بگیرد بخصوص که خودش هم با انگیزه هم است.
امیدوار به کسب سکوی تیمی در هانگژو
سرپرست فدراسیون شطرنج در ادامه با اظهار امیدواری از این که ایران در قسمت تیمی بازی های آسیایی صاحب سکو شود، خاطرنشان کرد: بچه ها هم قسم شده اند اما کار اصلاً ساده نیست بلکه خیلی سخت هم است. البته که شطرنجبازان ایران همه کاری از دست شان بر می آید بخصوص با روحیه ای که دارا هستند. امیدوارم آنها اتفاقاتی را رقم بزنند که شاهد به اهتزاز درآمدن پرچم کشورمان باشیم.
تمام ظرفیت خویش را برای آمادگی تیم به کار بسته ایم
عظیمی در مورد چگونگی پیگیری برنامه های آماده سازی شطرنجبازان پس از پایان کار مربی روسی الاصل اظهار داشت: برای پس از این اردو، برنامه های دیگری با پیشنهاد کمیته فنی در چارچوب آموزش و دیدار تدارکاتی پیشبینی کرده ایم فدراسیون تمام ظرفیت و تمام توان خویش را به کار می بندد تا بهترین آمادگی برای تیم مهیا شود.

«سرگی تیویاکف» روسی الاصل به مدت یک هفته در کنار ملی پوشان اعزامی به بازی های آسیایی بود
تاکید بر همت بلند ملی پوشان
وی با یادآوری باردیگر این که چین، هند و ازبکستان تیم های مقتدر در بازی های آسیایی هستند، اضافه کرد: البته ایران هم جزو سه چهار تیم اول است اما در ورزش گاهی یک تغییر و جابه جایی می تواند عملکرد را متحول کند. امیدوارم آن روزی که ملی پوشان رقابت دارند، روزشان باشد و بتوانند یکی از سکوها را بگیرند. در این حوزه ناامید نیستیم اما گرفتن سکو در بازی های آسیایی در قسمت مردان ساده نیست، همت بلندی می خواهد که البته در ملی پوشان ایران دیده می شود.
اولویت فدراسیون همکاری با مربیان داخلی است
عظیمی در پاسخ به این پرسش که «همکاری با سرگی تیویاکف یا هر مربی خارجی دیگری ادامه می یابد یا این که فدراسیون بیشتر روی همکاری با مربیان داخلی متمرکز است؟»، اظهار داشت: هم اکنون بعضاً ملی پوشان ایران با مربیان داخلی کار می کنند مانند دانشور، علی نسب و …، در کل هم اولویت فدراسیون در زمان حضور بنده استفاده از مربیان داخلی است که به همه آنها اعتقاد دارم. اصلاً ملی پوشان حاصل زحمات همین مربیان هستند. با این وجود نمی توان درِ شطرنج را بر روی علم روز دنیا بست. ازاین رو مربی خارجی با ظرفیتی باشند که مقبولیت اخلاقی و فنی داشته باشد، کمیته فنی و سرمربی هم تأیید کند از ظرفیت آنها در آینده هم بهره می گیریم به شرطی که نمونه آن مربی را در داخل نداشته باشد.
بررسی نتایج حضور مربی روسی الاصل در ایران
سرپرست فدراسیون شطرنج تصریح کرد با این استراتژی پیش می رویم. بازخورد کار با «سرگی تیویاکف» را از ملی پوشان گرفته و در جلسه کمیته فنی که هفته آینده برگزار می شود، بررسی می نماییم. بر مبنای نتیجه تصمیم گرفته می شود که در آینده با این مربی یا مربی خارجی دیگر همکاری داشته باشیم یا نه. درکل از همه می خواهم که ملی پوشان را برای حضور در بازی های آسیایی دعا کنند.

1402/06/16
14:57:42
0.0 از 5
83
تگهای خبر: آموزش , المپیك , بازی , بازیكن
این مطلب انجمن گلف را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
انجمن گلف
ncgu.ir - مالکیت معنوی سایت انجمن گلف متعلق به مالکین آن می باشد