انجمن گلف NCGU

روایت ۵۰ هزار دلاری یک وکیل از صعود به اورست

روایت ۵۰ هزار دلاری یک وکیل از صعود به اورست

انجمن گلف: انجمن گلف: روح الله کاظمی وکیل دادگستری موفق شد اورست را فتح کند. او می گوید که می خواست قدرت اراده را به همگی نشان دهد.روح الله کاظمی، کوهنورد ایرانی که مدتی پیش موفق شد قله اورست را فتح کند در گفت و گو با ایسنا، درباب صعود خود اظهار داشت: در دنیا ۱۴ قله بالای ۸۰۰۰ متر داریم و بطور معمول کوهنوردانی برای صعود به این قله ها اقدام می کنند که به شرایط حرفه ای رسیده باشند. با عنایت به این که قیمت دلار در ایران بالا است، این صعود برای کوهنوردان ایرانی هزینه های سنگینی دارد. کوهنوردان بصورت انفرادی برای صعود اعلام آمادگی می کنند و افرادی که می خواهند صعود کنند باید حرفه ای باشند.

او در پاسخ به این که آیا بصورت فردی صعود کرد یا بصورت گروهی اظهار داشت: در اورست شرایط به شکلی خواهد بود که ممکنست شما با یک دوست ایرانی دیگر آشنا شده باشید اما در هرصورت اگر در قالب گروه ۲۰ نفره هم باشید در قله اورست جدا خواهید شد چونکه شرایط به شکلی است که امکان صعود دو نفره با هم وجود ندارد. بنا بر این من تنها صعود کردم. با یکی از دوستانم که از اردبیل آمده بود با یکدیگر به اورست آمدیم اما من صعود کردم و دوستم موفق به صعود نشد.

کاظمی افزود: صعود ما بصورت گروهی نبود. در اینجا چند کوهنورد ایرانی حضور داشتند. بیشتر کوهنوردان در یک رنج سنی بودند.

کاظمی در پاسخ به این که آیا در راه صعود به اورست اتفاق جالبی برای شما افتاد؟ اظهار داشت: یکی از عواملی که به کوهنوردی حرفه ای علاقه پیدا کردم مطالعه کتاب نیرمال پورجا بود. برایم رکورد او جالب بود چونکه این کوهنورد رکورد صعود ۱۴ قله بالای ۸۰۰۰ متر درعرض ۶ ماه و ۶ روز را در کارنامه خود داشت. در کتاب او که عنوانش "ورای ممکن" است آورده شده که هیچ چیز غیرممکن نیست. این کتاب حس جالبی به من داد. بطور کلی خودم هم تجربه کوهنوردی حرفه ای نداشتم. من از شروع سال قبل بصورت حرفه ای کوهنوردی را شروع کردم و در ایران از معدود کسانی هستم که بدون تجربه کوهنوردی کافی و حضور در کلاس های مختلف کوه پیمایی توانسته ام به موفقیت بزرگ برسم. دوست داشتم مانند نیرمال پورجا پروژه ای شروع کنم به نام قدرت اراده. می خواستم بگویم که اراده خیلی قدرت دارد. اگر اراده کنید و در راه آن تلاش کنید به آن خواهید رسید. نیرمال پورجا را به عنوان الگوی ورزشی خودم در نظر گرفتم. در آخرین باری که می خواستم صعود نهایی داشته باشیم در یخچال خومبو یک کوهنوردی اظهار داشت که من نیرمال هستم و اجازه دهید که من از شما عبور کنم. خیلی برایم جالب بود. با او یک عکس گرفتم و من در آنجا در ذهن خودم گفتم که من الگوی ورزشی خودرا در اورست ملاقات کردم.کاظمی در پاسخ به این که آیا شد که در راه اورست پشیمان شوید؟ اظهار داشت: هیچ گاه جا نزدم و از صعود پشیمان نشدم چونکه برای این مساله تلاش بسیاری کردم. از نظر بدنی آماده بودم و بدون هیچ مشکلی صعود داشتم.

کوهنورد ایرانی درباب نوسان قیمت ارز و هزینه صعود به اورست اظهار داشت: نوسان قیمت دلار دغدغه بسیاری است. خود خرید دلار مشکلات خاص خودش را داشت. من صعود اورست و لهوتسه را همزمان داشتم و در مجموع ۵۰ هزار دلار در هیمالیا هزینه کردم. البته این مبلغ تنها برای صعود به این دو کوه بود و در یک سال قبل هم خرج هایی برای آمادگی خودم داشتم. هزینه شخصی بود و فدراسیون کوهنوردی هم کمکی به ما نکرد.

او افزود: زمانی که می خواسم به قله اورست برسم، از ساعت ۷ غروب از کمپ ۴ کار را شروع کردم و می دانستم که در بخشهایی تردد فقط برای یک نفر امکان پذیر است. خیلی این قضیه برایم مهم بود که به ترافیک رفت و برگشت نخورم چونکه در صورت مواجه با این مشکل ممکنست کپسول اکسیژن تمام شود و مشکلات خاص به وجود آید. به همین علت از دیگران سبقت گرفتم بطوریکه در راه برگشت گرفتار ترافیک نشدم. ۱۰ یا ۱۵ متر به این که به قله اورست برسم دیدم یک کوهنوردی نشسته است. اول فکر کردم که او نشسته و زنده است؛ اما متوجه شدم که او خیلی وقت بوده فوت کرده است. یکی از شرپا ها درباب این جنازه اظهار داشت که این مرده ۷ یا ۸ سال است اینجاست! خیلی جالب بود که به سبب سرما و یخ زدگی جنازه متلاشی نشده بود. صورتش را که نگاه می کردم مانند آدم زنده بود و اصلا فکر نمی کردم که او مرده باشد. این جنازه یک مقدار از مسیر عادی فاصله داشت و مقداری پایین تر افتاده بود. این مساله روی من خیلی تاثیر گذاشت چونکه از نظر روحی بهم ریختم. در صعود به لهوتسه هم دیدم که دقیقا یک نفر روی قله نشته است اما دیدم که او هم جنازه است. راهنمای کوهستان هم اظهار داشت که این کوهنورد هم ۷ یا ۸ سال است فوت کرده است.

کاظمی در پاسخ به این که آیا در هیمالیا کرونا وجود داشت یا خیر؟ اظهار داشت: در اورست کرونا نبود اما همگی گرفتار آنفولانزا شدند. خیلی ها به سبب این مساله نتوانستند مسیر را ادامه دهند و به عقب بازگشتند.او پاسخ به این که شما وکیل هستید و چطور شد که به کوهنوردی علاقمند شدید اظهار داشت: من وکیل دادگستری و عضو کانون وکلای قم هستم. ۱۷ سال سابقه وکالت دارم و هدفم از ورزش حرفه ای این بود که همکارانم را به ورزش کردن تشویق کنم. دوست داشتم به همکارانم بگویم که کنار کار پر استرس خود به وزش هم توجه نمایند. چون تجربه کافی نداشتم و می خواستم قدرت اراده را نشان دهم، برای همین شعار خودرا «اراده وکیل» گذاشتم.

کاظمی افزود: شرایط خوب بود چونکه تمرینات خودرا خوب پشت سر گذاشتم. خداراشکر موفق شدم و برای من مشکلی پیش نیامد. امسال تعداد فوت شدگان و مصدوم ها نسبتا بالا بود. هرکسی که به اورست می آید باید از نظر بدنی قوی باشد. شرایط جوی هم می تواند تاثیر داشته باشد. من هیچ مشکلی نداشتم و نمی توانم در مورد دیگران حرف بزنم. کوهنوردان شاخصی هم بودند که نتوانستند صعود کنند. نمی توانم بگویم دلیل آنچه بود. برخی ها گرفتار مصدومیت شدید شدند و ناچارا برخی ها به سبب سرما زدگی انگشت دست و پای خودرا قطع کردند.

او در آخر اظهار داشت: چون وکیل دادگستری هستم می خواهم بگویم که همکارانم اتحاد بسیار زیبا و بزرگی برای صعود من ایجاد کردند. از سراسر کشور مرا حمایت کردند که این مساله در راه صعود من تاثیر داشت. می خواستم از تمام همکاران خود که مرا حمایت کردند و همین طور هیات کوهنوردی قم تشکر کنم. این موفقیت به خانواده بزرگ وکلا متعلق می باشد. من صعود اورست خودرا تقدیم به شهدا کردم و صعود به لهوتسه را تقدیم به همکارانم می کنم.
1402/03/06
15:30:01
0.0 از 5
293
تگهای خبر: تمرین , فدراسیون , ورزش
این مطلب انجمن گلف را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
انجمن گلف
ncgu.ir - مالکیت معنوی سایت انجمن گلف متعلق به مالکین آن می باشد