انجمن گلف NCGU
نوزایی:

مدركم فوق دیپلم است ولی مشكل قانونی برای ریاست فدراسیون چوگان ندارم

مدركم فوق دیپلم است ولی مشكل قانونی برای ریاست فدراسیون چوگان ندارم

به گزارش انجمن گلف رئیس فدراسیون چوگان اظهار داشت: بنده 5سال در این فدراسیون حضور داشتم. كه البته بیشتر از 5سال می شود و در مورد مدرك تحصیلی هم با داشتن جانبازی، مدرك تحصیلی ارتقا پیدا می كند. به طور مثال اگر لیسانس داشته باشیم به فوق لیسانس ارتقا می یابد و این مساله نكته ای است كه برای جانبازان لحاظ می شود.به گزارش انجمن گلف به نقل از خبر آنلاین، اسماعیل حیدرپور_ چوگان از ورزش های كهن ایرانی است كه امروزه به ورزشی جهانی تبدیل گشته است. این رشته به علت رواج در بین بزرگان به بازی بزرگان مشهور است. نام چوگان از نام چوبی كه در آن استفاده می شود برگرفته شده است. باتوجه به اینكه این ورزش ریشه و پیشینه ایرانی دارد و به نام ایران در جهان به ثبت رسیده است مورد تاكید مقام معظم رهبری و مسئولان ارشد ورزش كشور می باشد. نزدیك به شش ماه از انتخاب رئیس جدید این فدراسیون می گذرد و باوجود برگزاری مسابقات مختلف طی این مدت بعضی از منتقدان رئیس جدید فدراسیون نقدهایی به عملكرد وی در عدم انتخاب دبیر فدراسیون و همین طور انتخاب نایب رئیسی كه بااین ورزش آشنایی كامل ندارد و.... در همین ارتباط و برای پیگیری موضوع، گفت و گوی مفصلی با ابراهیم نوزایی، رئیس فدراسیون چوگان داشتیم كه او به تمامی سوالات و نقدهای منتقدان پاسخ های صریحی داد. این گفت و گو را بخوانید:
ابتدا در مورد عملكرد فدراسیون در زمان مدیریتان صحبت كنید:
حدود شش ماه است كه سكان هدایت این فدراسیون را برعهده گرفتیم. به نظرم بنده رشته چوگان و فدراسیون چوگان با تمام رشته های ورزشی و فدراسیون ها متفاوت می باشد. در این ورزش از چوب چوگان تا نحوه بازی این ورزش و تهیه اسب های مناسب سیستم و روش خاص خودرا دارد. یك چوگان باز باید چهار اصل اساسی را رعایت كند و سپس به زمین بازی بیاید و به ورزش بپردازد.
در مدت مسئولیت بنده باوجود تمام مشكلات، حدود هفت تا هشت مسابقه چوگان قوی برگزار كردیم كه شامل جام كشوری، جام الوكاپ، جام دكوكاپ، جام قهرمانی بانوان، جام ارتش و چند جام دیگر بود. البته در نظر داشته باشید كه برگزاری یك جام چوگان، شرایط خاص خودرا دارد و به همین راحتی نیست.
در مورد برنامه های درون سازمانی هم توضیح دهید:
ما برنامه های آموزشی زیادی داشتیم و در سطح هیات های استانها نیز اقدامات تاثیرگذاری را در دستور كار قرار دادیم. البته در این راه انتقادات زیادی هم به عملكرد ما می شود كه برای ما مهم نیست برای اینكه ما برای رضای فرد خاصی كار نمی نماییم. در ورزش چوگان اگر كسی عشق و علاقه به این ورزش نداشته باشد هیچگاه وقت خودرا صرف انجام این ورزش نمی نماید. اما ما برای توسعه ورزش چوگان راه زیادی را در پیش داریم و باید همت نماییم و وقت بگذاریم و از پتانسیل افراد استفاده نمائیم تا این ورزش را توسعه دهیم.
چوگان در سطح بین المللی چه جایگاهی دارد؟
جایگاه بالا و مطلوبی دارد. البته از زمانی كه این ورزش توسط ایران در سازمان یونسكو به ثبت رسید، دیدگاه و انتظار جامعه بین المللی از ایران در این ورزش بسیار بالا رفته است و باید كاری نماییم كه از اعتبار چوگان ایران در سطح بین المللی دفاع نماییم و این مساله نیاز به زمان دارد. ما تا ۱۵ سال پیش اصلا ورزشی به نام چوگان نداشتیم ولی بالاخره یك فردی این ورزش را به ثبت رسانده و با گذشت زمان مدیریت آن به ما رسیده و باید از آن حفاظت نماییم.
چه فردی موسس ورزش چوگان بوده است؟
مهندس حمزه ایلخانی زاده كه بانی و موسس این ورزش بوده و با كوشش های ایشان بود كه ورزش چوگان به جهانیان ارائه شد و در وزارت ورزش نیز همه مسئولان به این مساله اذعان دارند و كسی كوشش های ایلخانی زاده را منكر نمی گردد. ما پیش از حضور مهندس ایلخانی زاده چوگان داشتیم ولی كسی این ورزش را نمی شناخت ولی با كوشش های ایشان حالا ما هفت زمین استاندارد و بسیار مطلوب چوگان داریم. حدود ۸۰ اسب مخصوص ورزش چوگان را با هزینه شخصی خود برای اهالی این ورزش تهیه كرد. ایشان حالا بعنوان سفیر ورزش چوگان و عضو فدراسیون جهانی است ولی در كشور ما هر زمانی اسم چوگان به میان می آید همه ذهن ها به طرف اقدامات مهندس ایلخوان زاده معطوف می شود.
اما انتقادهای زیادی هم از عملكرد فدراسیون چوگان می شود:
هر فردی كه معتقد می باشد می تواند فدراسیون را بهتر اداره كند می تواند تشریف بیاورد تا ما مسئولیت را به او تقدیم نماییم. درست نیست كه بی جهت انتقاد شود. این ورزش و این فدراسیون متعلق به فرد خاصی نیست و به ۸۰میلیون ایرانی متعلق می باشد. هر فردی كه برای چوگان كوچكترین قدمی بردارد ما دست بوس او خواهیم بود. ما باید از چوگان بعنوان یك فرهنگ یاد نماییم نه یك ورزش!
بزرگتری وظیفه فدراسیون چوگان چیست؟
شاید جالب باشد كه بدانید خیلی از مردم كشور ما اطلاعی از ورزش چوگان و نحوه برگزاری این ورزش ندارند و ما در فدراسیون چوگان كار سختی برعهده داریم تا این ورزش را به همگان بشناسانیم تا بدانند كه این ورزش بومی محلی و كاملا ایرانی چگونه انجام می شود. ابتدا باید چوگان را با كمك رسانه ها به جامعه خودمان معرفی نماییم و سپس در جامعه بین المللی انتظار استقبال از این ورزش را داشته باشیم.
یك انتقادی كه به فدراسیون چوگان می شود در مورد انتخاب آقای زندی بعنوان نایب رییس فدراسیون است كه گفته می شود تخصصی در ورزش های اسبی خصوصاً چوگان ندارد:
بله، آقای زندی بعنوان نایب رییس انتخاب و مورد تایید وزارت ورزش قرار گرفت و حكم ایشان هم امضا شده است. درست است كه ایشان تخصص چوگانی ندارد ولی سال های سال در ورزش فعالیت نموده است. البته بنده به كلیه اعضای فدراسیون آگهی داده ام كه باید سواركاری و بازی چوگان را یاد بگیرند وگرنه جایی در این فدراسیون ندارند.
در مورد شخص شما هم انتقادی مطرح است كه گفته می شود شما بازنشسته هستید. درست است؟
بله. بنده بازنشسته هستم. بعد از آن كه اعلام گردید كه بازنشسته نمی توانند در پست های مدیریتی دولتی حضور داشته باشند، استثنایی هم برای جانبازان ۵۰درصد به بالا قرار داده شد. اما اگر كسی معتقد می باشد كه طبق قانون حضور ما در این سمت مشكل دارد، بنده همین فردا مسئولیت را به فرد دیگری تقدیم می كنم.
در مورد مدرك تحصیلی و ۵سال سابقه مدیریت نیز توضیح دهید؟
بنده ۵سال در این فدراسیون حضور داشتم. كه البته بیشتر از ۵سال می شود و در مورد مدرك تحصیلی هم با داشتن جانبازی، مدرك تحصیلی ارتقا پیدا می كند. به طور مثال اگر لیسانس داشته باشیم به فوق لیسانس ارتقا می یابد و این مساله نكته ای است كه برای جانبازان لحاظ می شود.
اینكه گفته می شود مدرك شما فوق دیپلم است، صحت دارد؟
بله، با جانبازی به لیسانس ارتقا پیدا می كند. بنده شبانه روز خواب ندارم تا بتوانم خدمتی به این ورزش كنم. من در فدراسیون نه دنبال پست و مقام هستم و نه دنبال میز، علاوه بر اینكه حقوقی هم دریافت نمی كنم، گاهی از جیب هم خرج می كنم و امیدواریم خدا این خدمت رسانی ما به ورزش را قبول كند.
صحبت پایانی شما:
باز هم تاكید می كنم در فدراسیون به روی همه منتقدان باز است و من هیچ چشم داشتی به این پست ندارم و هر زمان كه من را نخواهند، می روم. در خواستم از اصحاب رسانه این است كه همه كمك كنند این ورزش اصیل كه به نام ایران در جهان ثبت شده، برای مردم و اهالی ورزش اطلاع رسانی شود. ما مسابقات بسیار مهم مقدماتی جام جهانی را در پیش داریم. همه باید كمك كنند تا ان شاالله بتوانیم در جهان بدرخشیم.

46


منبع:

1398/09/14
21:37:32
5.0 از 5
4613
تگهای خبر: آموزش , بازی , تیم , جام جهانی
این مطلب انجمن گلف را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
انجمن گلف
ncgu.ir - مالکیت معنوی سایت انجمن گلف متعلق به مالکین آن می باشد