انجمن گلف NCGU
رئیس اسبق هیات شطرنج استان اصفهان:

حضور مرد غیر شطرنجی به سبب کاهش هزینه ها!

حضور مرد غیر شطرنجی به سبب کاهش هزینه ها!

به گزارش انجمن گلف داور بین المللی شطرنج اظهار داشت: حضور فردی غیر شطرنجی در تیم ملی بانوان ایران آن هم به عنوان کاپیتان یا سرمربی، به سبب کاهش هزینه فدراسیون شطرنج برای اسکان است!


به گزارش انجمن گلف به نقل از ایسنا، حسین گلشنی رییس اسبق هیات شطرنج استان اصفهان و داور بین المللی شطرنج در گفتگو با ایسنا، درباب حضور فردی غیر شطرنجی به عنوان کاپیتان تیم ملی زنان شطرنج ایران اظهار داشت: تا جایی که اطلاع دارم ترکیب تیم اعزامی به مسابقات المپیاد شطرنج به غیر از بازیکنان پسر و دختر ایران، یک داور و دو نفر به عنوان کاپیتان خواهد بود و همین طور یک نفر هم از وزارت ورزش با تیم اعزام می شود.
او افزود: فدراسیون شطرنج به سبب این که نخواهد هزینه هتل و اسکان برای همراهان داشته باشد، اسم این فرد را به عنوان کاپیتان تیم ملی شطرنج بانوان برای فدراسیون جهانی اعلام نموده است. با این ترفند هزینه اسکان برای فدراسیون شطرنج رایگان حساب می شود! اما حضور فردی غیر شطرنجی موجب شد که اعتراضات بالا بگیرد چونکه ایشان اصلا شطرنجی نیست. با این تفاسیر چرا باید به او عنوان کاپیتان یا مربی بانوان دهیم؟
داور بین المللی شطرنج افزود: از جانب دیگر عرفان هاشمی که دبیر فدراسیون هم است به عنوان کاپیتان تیم ملی بانوان معرفی گردید. پریدر که توسط کمیته فنی به عنوان مربی بانوان مشخص شده بود بجای این که مربی گری کند به عنوان داور در این مسابقات حضور دارد.
سایت فدراسیون جهانی شطرنج فرد غیرشطرنجی را کاپیتان تیم ملی شطرنج ایران اعلام می کند درحالی که گلشنی معتقد می باشد این فهرست تغییر کرده است. او در این زمینه اظهار داشت: از نظر مقررات جهانی کاپیتان تیم ملی مردان می تواند خانم باشد و بالعکس و باید اظهار داشت که این مساله ایرادی ندارد. اما این که فردی غیر شطرنجی با تیم اعزام شود و اسم او به عنوان مربی رد شود درست نیست. در مرحله اول، فرد غیر شطرنجی را کاپیتان اعلام نموده بودند اما پس از اصلاحیه، عرفان هاشمی (دبیر فدراسیون) کاپیتان شد و فرد غیر شطرنجی به عنوان مربی انتخاب شده تا به همراه تیم اسکان رایگان بگیرد!
او افزود: در دوره المپیاد قبلی که در گرجستان انجام شد بنده سرپرست تیم ملی شطرنج ایران بودم و در آن دوره کاپیتان تیم مردان، آقای شفیعی بود که نایب رییس فدراسیون و یکی از قدیمی های شطرنج بود و همین طور موسویان به عنوان مربی _ کاپیتان به تیم بانوان کمک می کرد. ترکیب هر بازی توسط کاپیتان به فدراسیون جهانی اعلام می شود و سوال اینجاست که چرا فردی غیر شطرنجی به عنوان سرمربی یا حتی کاپیتان تیم شطرنج انتخاب شده است؟
داور بین المللی شطرنج درباب این رقابت ها اظهار داشت: باتوجه به این که چین و روسیه به عنوان دو قدرت جهان در این مسابقات حضور ندارند، در رنکینگ اولیه در قسمت آقایان ایران در رتبه ۱۳ ایستاده است. این شانس برای شطرنج ایران وجود دارد که جزو ۱۰ تیم نخست این مسابقات باشد و این مساله برمی گردد که بازیکنان سرحال باشند. ایران در المپیاد قبلی تا رتبه ۱۴ بالا آمد و پیشرفت خوبی بود. باتوجه به این که روسیه و چین در این مسابقات حضور ندارند پیش بینی می کنم که در بخش آقایان جزو ۱۰ تیم برتر باشیم.
به گزارش انجمن گلف به نقل از ایسنا، حضور مردی غیر شطرنجی برای کاپیتانی یا حتی سرمربی گری تیم ملی شطرنج در یکی از با اهمیت ترین مسابقات این رشته، از موضوعات عجیب به شمار می آید که باید فدراسیون شطرنج و رییس آن پاسخگو باشند اما بنظر می رسد فدراسیون شطرنج دوست دارد در سکوت کار خودرا پیش ببرد.
همین طور باتوجه به پتانسیل بالای بانوان ایران در شطرنج چرا نباید یک زن هدایت تیم بانوان را برعهده داشته باشد؟ آیا در فدراسیون شطرنج علاوه بر پریدر شطرنج باز خانم دیگری وجود ندارد که هدایت بازیکنان را برعهده بگیرد؟ شاید در گذشته هدایت تیم ملی زنان توسط مردان عجیب نبود اما حالا با وجود پتانسیل بالا در شطرنج بانوان، این سوال پیش می آید که چرا هدایت بانوان ایران در این مسابقات مهم بر عهده ی یک آقاست آن هم غیر متخصص در شطرنج؟
منبع:

1401/05/06
15:55:58
0.0 از 5
264
تگهای خبر: بازی , بازیكن , تیم , تیم ملی
این مطلب انجمن گلف را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
انجمن گلف
ncgu.ir - مالکیت معنوی سایت انجمن گلف متعلق به مالکین آن می باشد