انجمن گلف NCGU

خروج مشکات الزهرا صفی از حمایت فدراسیون جهانی تنیس

خروج مشکات الزهرا صفی از حمایت فدراسیون جهانی تنیس

دبیر فدراسیون تنیس اعلام نمود که دختر تنیس باز ایران از برنامه حمایتی فدراسیون جهانی انصراف داده است و اگر تحت حمایت باقی می ماند، مشکل ویزا نداشت.


شاهرخ کشاورز در گفت و گو با ایسنا، درباره ی علل صادر نشدن روادید سفر به انگلستان برای مشکات الزهرا صفی جهت حضور در رقابت های تنیس ویمبلدون، بیان کرد: خوشبختانه هم اکنون با تلاش ها و برنامه ریزی های صورت گرفته، گروهی از بازیکنان نوجوان و جوان مستعد و آینده دار را در تنیس ایران داریم که ما را به آینده تنیس ایران امیدوار می کنند. در بین نفرات مستعد تنیس کشور در رده زیر ۱۸ سال، یکی از برجسته ترین آنها، خانم مشکات الزهرا صفی است که موفق شد در رقابت های معتبر تنیس آزاد استرالیا به عنوان مرحله نخست گرند اسلم تنیس جهان حاضر شود.
او افزود: این مساله اتفاق بسیار خوبی برای او و تنیس ایران بود و فدراسیون تنیس نیز تلاش زیادی را برای به ثمر رسیدن این اتفاق انجام داد. خوشبختانه خانم صفی در جدول اصلی این مسابقات نیز بازی کرد و در یک دور هم به برتری رسید که افتخار بزرگی برای تنیس ایران بود. پس از آن هم قرار بود در رقابتهای اوپن فرانسه به عنوان دومین گرنداسلم سال حاضر شود و سپس در ویمبلدون انگلستان که قدیمی ترین گرنداسلم دنیا است به میدان برود و در آخر نیز شهریور در چهارمین و آخرین گرنداسلم سال در کشور آمریکا حاضر شود. همه این ها اتفاقات خوبی بود که خیلی خوب و طبق برنامه پیش می رفت. وی در دومین مرحله گرنداسلم در رقابتهای معتبر رولان گاروس فرانسه هم حاضر شد و هر چند به اندازه استرالیا موفق نبود اما حضور خیلی خوب و با ارزشی بود چونکه همه نوجوانان و جوانان ما را صاحب انگیزه کرد تا با تلاش بیشتر به دنبال حضور در بالاترین سطح تنیس جهان باشند. این اتفاق که با تلاش و پشتکار خانم صفی و حمایت های انجام شده به وقوع پیوست، فضای جدیدی را برای تنیس کشور در رده سنی زیر ۱۸ سال ایجاد کرد.
کشاورز اشاره کرد: خانم صفی در بخش دختران نخستین بازیکن ایرانی بود که توانست در جمع ۱۰۰ نفر برتر تنیس باز جهان قرار بگیرد. وی در رویدادهایی که قبلا در کشور انجام شده بود در رقابت های J3 یک بار توسط وزیر ورزش مورد تجلیل قرار گرفت و پیش از آن از طرف رئیس کمیته المپیک پاداش هایی را بصورت کمک هزینه مسافرتهای حرفه ای دریافت کرد. چند مرتبه هم کمیته ملی المپیک بلیط مسافرت های وی برای حضور در مسابقات را تامین کرد، این ها حمایت هایی بود که با گزارش های فدراسیون تنیس از طرف مسئولان ورزش انجام شد.
وی در مورد حمایت فدراسیون جهانی تنیس از مشکات اشاره کرد: فدراسیون جهانی تنیس با رایزنی هایی که انجام شد، برنامه حمایتی ویژه ای را برای صفی در نظر گرفت. به این صورت که از چند هفته پیش از برگزاری مسابقات تنیس فرانسه تا اختتام رقابت های تنیس آزاد آمریکا به عنوان آخرین گرند اسلم سال، او را تحت پوشش کامل قرار می داد. بدین سان که او ابتدا در کمپی در ایتالیا به عنوان پیش زمینه رقابتهای تنیس خاکی حاضر می شد و بعد از آن در رقابت های تنیس آزاد فرانسه که اوج رویدادهای تنیس خاک است به میدان می رفت. برمبنای برنامه اعلام شده از طرف فدراسیون جهانی قرار بود صفی سپس به فاصله کوتاهی به انگلستان اعزام شود تا پیش از رقابت های ویمبلدون در کمپی زیر نظر فدراسیون جهانی با مربیان برجسته جهان و جوانان فوق حرفه ای کار کند و سپس با آمادگی خوبی در ویمبلدون به میدان برود. در نهایت نیز این برنامه حمایتی تا آخرین گرنداسلم سال در آمریکا ادامه داشت.
کشاورز افزود: بعد از آنکه این مساله به اطلاع مشکات الزهرا صفی رسید او اعلام نمود بعد از مشورت با خانواده و مدیربرنامه هایش تصمیم گیری می کند. قرار بود نتیجه را به ما هر چه زودتر اعلام نماید اما با توجه به این که این برنامه ها با امتحانات نهایی مقطع متوسطه او تداخل داشت و از طرف دیگر در مسابقات J3 تهران شرکت کرد و یک هفته هم به قهرمانی رسید، نهایتاً تصمیم خودرا از جانب مدیر برنامه هایش به فدراسیون جهانی اعلام نمود که او نمی تواند در برنامه حمایتی زیر نظر فدراسیون جهانی شرکت نماید.
کشاورز در پاسخ به این پرسش که چرا او این فرصت استثنایی را رد کرده است، اظهار داشت: من حتی با مادر او هم در این مورد صحبت کردم اما گفت دخترش تصمیم نهایی را می گیرد و او هم ظاهرا بعد از مشورت با مدیر برنامه هایش به این جمع بندی رسید. به هر حال ما به این تصمیم احترام می گذاریم اما جمع بندی و تصمیم او چیزی که ما انتظار داشتیم نبود. باتوجه به مکاتباتی که تا یک هفته پیش نیز در این زمینه با فدراسیون جهانی داشتیم اگر او تحت برنامه و قالب تیم فدراسیون جهانی قرار می گرفت اصلا این مشکلات مثل صدور ویزا اتفاق نمی افتاد.
او اضافه کرد: قرار بود هماهنگی تمام موارد مثل ترانسفر، اقامت، ویزا توسط بخش بین الملل فدراسیون جهانی صورت گیرد تا او بدون دغدغه در این برنامه شرکت نماید. ما فروردین ماه امسال به او اعلام کردیم و در جریان بود اما او تصمیم دیگری گرفت و مسئول کمیته روابط بین الملل فدراسیون که اتفاقا در آن زمان مدیر برنامه های خود او بود نیز این مساله را به فدراسیون جهانی اعلام نمود.
دبیر فدراسیون تنیس درباره سرانجام این مساله باتوجه به انصراف صفی از حضور در برنامه حمایتی فدراسیون جهانی تنیس، اظهار داشت: بعد از انصراف او از بخش حمایتی فدراسیون جهانی ما موظف بودیم از او حمایت نماییم و حتی تا امروز هم بخش بین الملل فدراسیون شبانه روز تلاش می کرد تا مشکل ویزای او حل شود. اساسا این مسیر با مسیری که تحت پشتیبانی ویژه فدراسیون جهانی بود، متفاوت و دشوارتر بود اما این به مفهوم آن نبود که کار را رها نماییم. البته فدراسیون جهانی نیز اعلام نمود خانم صفی دیگر از تیمی که تحت حمایت آنها بوده خارج شده است و باید مثل سایر شرکت کنندگان از مسیر عادی بدنبال دریافت روادید باشد.
او درباره واکنش فدراسیون جهانی تنیس اظهار داشت: صفی از آن قالب حمایتی فدراسیون جهانی بصورت کلی خارج شد و البته پاسخ منفی او برای فدراسیون جهانی نیز تعحب برانگیز و غیر طبیعی بود که یک نفر در میان صد نفر اول زیر ۱۸ سال جهان این پیشنهاد را رد کند. تصور ما این بود که او از این مساله استقبال می کند چونکه زمینه پیشرفت او خیلی هموارتر می شد. به هر حال وقتی مدیر برنامه و خانواده او محکم گفتند خودمان تصمیم می گیریم و اعلام می نماییم دیگر کاری هم از دست ما برنمی آمد.
کشاورز افزود: فدراسیون جهانی تنیس از صد نفر اول جهان و بیشتر در رده جوانان حمایت ویژه می کند اما زمانیکه به رده بزرگسال می رسند این حمایت قطع می شود چونکه بیشتر، تصور بر این است که دیگر به درآمدزایی رسیده اند. بطورمثال کارلوس آلکاراز اسپانیایی که ۱۹ ساله است و فقط یک سال از صفی بزرگتر است از چهار سال پیش تصمیم گرفت خیلی سریع وارد رقابت بزرگسالان شود و ظرف چند ماه گذشته بزرگان تنیس دنیا را هم شکست داد و به رده بالای رنکینگ رسید. او اینطور تصمیم گرفت و الان انقدر درآمدزایی دارد که اصلا نیاز به حمایت فدراسیون جهانی ندارد اما برای یک بازیکن زیر ۱۸ سال که اجازه دریافت جایزه نقدی از هیچ ارگانی در جهان را ندارد اساسا از این برنامه حمایتی فدراسیون جهانی برای پیشرفت هر چه بیشتر و دغدغه کمتر استقبال می کند. به هر حال فرصتی بود که از جانب خود ایشان از دست رفت.
کشاورز در آخر در پاسخ به این پرسش که باتوجه به این اتفاق آیا برنامه ای برای اعزام او به آخرین مرحله گرنداسلم سال در آمریکا وجود دارد یا خیر، اظهار داشت: بله حتما برای این مساله باید از الان اقدام گردد و اساسا پیگیری می شود. مشکات اگر قصد تغییر رویه داشت، باید برای انجام کارهای دریافت روادید زودتر اقدام می کرد اما فکر می کنم درگیر امتحانات شد. برای همه بازیکنان جوان ایران آرزوی موفقیت داریم و فدراسیون تنیس اساسا تا حد توان با کمک مسئولان ورزش از آنها حمایت خواهدنمود.



1401/04/12
16:54:20
0.0 از 5
367
تگهای خبر: المپیك , بازی , بازیكن , تنیس
این مطلب انجمن گلف را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
انجمن گلف
ncgu.ir - مالکیت معنوی سایت انجمن گلف متعلق به مالکین آن می باشد