انجمن گلف NCGU

موفقیت طرح پزشک خانواده در همدان

موفقیت طرح پزشک خانواده در همدان

به گزارش انجمن گلف همدان معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا با بیان این که طرح پزشک خانواده شکست خورده نیست، اظهار داشت: بنده بعنوان کسی که سال ها کارشناس هستم و اولین قرارداد پزشک خانوده را در سال ۸۴ بعنوان رئیس مرکز بهداشت شهرستان امضاء کردم، معتقدم طرح پزشک خانواده موفق بوده است.


دکتر علی عطایی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه طرح پزشک خانواده از نظر هزینه به نفع مردم شده است، مطرح کرد: طرح پزشک خانواده شاید به اهداف مورد نظر به صورت صددرصد نرسیده، اما از لحاظ تأمین پزشک موفق بوده است.
وی ادامه داد: طرح پزشک خانواده، طرحی است که در تأمین زیرساخت ها، نیرو، ساختار و افزایش شاخصهای بهداشتی و درمان های اولیه و عرضه خدمات به شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر و روستاها موفق عمل کرده است.
عطایی با اشاره به اینکه با اجرای برنامه پزشک خانواده در مراکز روستایی، روستایی-شهری و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر، تعداد پزشکان و دندانپزشکان بسیار ترقی کرده است، تصریح کرد: هم اکنون عمده مراکز ما پزشک و ماما دارند، نیروهای لازم تأمین شده و اقلام دارویی مورد نیاز برایشان فراهم آمده است.
وی مطرح کرد: برای طرح پزشک خانواده ۲۳۹ پزشک مورد نیاز بوده که همین تعداد پزشک را در مراکز داریم، ۱۶۵ ماما مورد نیاز بود که بیشتر از این نیاز یعنی ۱۶۷ نفر را جذب کردیم و خوشبختانه از لحاظ تأمین نیروی پرستار، دندانپزشک و لابراتوار موفق بودیم.
عطایی اظهار نمود: علاوه بر بهسازی و تجهیز مراکز، اموری در حوزه بهداشت برای بهبود شاخص ها و مراقبت های مادران باردار، کودکان و مدارس در روستاها انجام شده و مقرر است در مراکز شهری هم صورت گیرد که این امر می تواند در اثربخشی بیشتر از پیش طرح پزشک خانواده کارساز باشد.
وی افزود: راهی جز اجرای نظام ارجاع و طرح پزشک خانواده نداریم به طوریکه در دنیا فرمولاسیونی فراتر از این نیست و اگر ایراداتی در طرح وجود دارد باید رفع گردد. البته این طرح به دلیل عدم اجرا در شهر و وجود دوگانگی ناقص انجام شده است.
معاون فنی مرکز بهداشت استان همدان مطرح کرد: گاهی منابع مالی و سرانه های درنظر گرفته شده برای این طرح پایین بوده که میتوان با ارتقاء سرانه ها، خدمات بهتری عرضه داد همینطور با انجام سرانه شهری و سطح دو و اجرای نظام ارجاع از مراکز بهداشتی به بیمارستان ها نقصها احتمالی طرح رفع می شود.
وی ضمن اشاره به عدم کمبود ماما و حتی وجود مامای مازاد اظهار نمود: تابحال در اجرای طرح پزشک خانواده، مشکل کمبود پزشک نداشته ایم اما گاهی در مقاطعی همچون دوران کرونا در شهرستانی پزشک طرح، لغو قرارداد می کند که تا زمان تأمین نیرو، جایگزین درنظر می گیریم.
عطایی افزود: دانشگاه علوم پزشکی همدان در پرداخت حقوق پزشکان جزء بهترین هاست به طوریکه طبق فرمول ۸۰ درصد از حقوق و کارانه طبق برنامه ملی و کشوری ماهانه و ۲۰ درصد باقیمانده برپایه برنامه پایش و بررسی عملکرد هر سه ماه یکبار پرداخت می شود.
وی ضمن اشاره به همکاری ۲۳۹ پزشک در طرح پزشک خانواده و حتی بیتوته بعضی از آنها در محل خدمت، خاطرنشان کرد: خوشبختانه از لحاظ امکانات دارویی مشکلی نداریم به طوریکه ۴۳۶ قلم داروی مورد نیاز از اقلام ضروری برای بیماران را تأمین کرده ایم.
عطایی ضمن اشاره به جذب ۱۰۲ پرستار در طرح پزشک خانواده خاطرنشان کرد: در تمام مراکز روستایی و شهری-روستایی خدمات دارویی عرضه می شود به طوریکه ۹۹ داروخانه در خود مراکز مستقر بوده و ۲۸ داروخانه واگذار شده است.
معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا تعداد مراکز مجری طرح پزشک خانواده را این گونه برشمرد: تعداد مراکز شهری ۷۹ مورد، مراکز شهری-روستایی ۴۵ مورد، مراکز شبانه روزی ۱۴ مورد و مراکز فعال دندانپزشکی ۶۲ مورد است.
وی ضمن اشاره به همکاری ۶۵ دندانپزشک در طرح پزشک خانواده بیان نمود: ۳۵ نفر نیروی آزمایشگاهی داریم به طوریکه در هر شهرستان یک مرکز بعنوان لابراتوار مرکزی اصلی داریم و در مراکز شهری- روستایی و روستاهای بزرگ هم لابراتوار فعال است.
منبع:

1401/03/29
16:06:44
0.0 از 5
418
تگهای خبر: پزشك , خدمات
این مطلب انجمن گلف را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان انجمن گلف
انجمن گلف
ncgu.ir - مالکیت معنوی سایت انجمن گلف متعلق به مالکین آن می باشد