انجمن گلف NCGU
مدیركل بین الملل وزارت ورزش:

کانادا اعتبارش را در دنیای ورزش از دست داد

کانادا اعتبارش را در دنیای ورزش از دست داد

محمدحسن تقی زاده با انتقاد از علل سیاسی کانادا در لغو بازی دوستانه برابر ایران اظهار داشت: فیفا باید در میزبانی این کشور در رقابت های آتی جام جهانی تجدیدنظر کند.


به گزارش انجمن گلف به نقل از ایسنا، مدیرکل بین الملل وزارت ورزش و جوانان در گفتگو با شبکه تلویزیونی پرس تی وی درباره لغو یک طرفه بازی تیم ملی ایران برابر کانادا توسط میزبان این دیدار اظهار داشت: دلیل لغو این قرارداد از جانب کانادا«untenable geopolitical situation» اعلام شده، این در حالیست که در ادبیات ورزشی واژه «ژئوپولیتیکال» نداریم و این واژه، کلمه جدیدی در ورزش شمرده می شود. ما در ورزش منشور المپیک داریم بدین سبب استفاده از این ترکیب در بیانیه کانادا دلیل قانع کننده ای نیست.
او افزود: درباره لغو این قرارداد مسایل مختلفی مطرح است همچون «نقض عهد» که فدراسیون فوتبال کانادا بدون علل متقن و یک جانبه قرارداد بسته شده را کنسل کرده و این تصمیم غیرورزشی سبب بروز خسارات مالی و به خصوص خسارات معنوی بسیاری شده است.
مدیرکل بین الملل وزارت ورزش و جوانان با اشاره به «نقض حقوق بشر» توسط کانادا با لغو دیدار برابر ایران اظهار داشت: همان گونه که مستحضرید یکی از مصادیق حقوق بشر، حق ورزش است که کانادا با این تصمیم خود هم حق بازیکن ها را نقض کرده و هم حق تماشاگران را. می دانید که برخی از بازیکنان ایران جهت انجام کارهای مربوط به دریافت روادید درحال عزیمت به ترکیه بودند و حتی سرپرست و دبیرکل فدراسیون فوتبال ایران در ترکیه به سر می بردند که متوجه شدند قرارداد این بازی به صورت یک طرفه و ناگهانی لغو شده است. این «حق» هم چنین از تماشاگرانی که برای این بازی بلیت خریداری نموده بودند سلب شد و این دو مورد نقض حقوق بشر است.
تقی زاده با اشاره به ادعای غرب در خصوص «ورزش بدون سیاست» اظهار داشت: بحث بعدی تأثیر «سیاست بر ورزش است» و غرب برخلاف ادعای ورزش بدون سیاست که همیشه مطرح می کند از این ابزار در امتداد اهداف امپریالیستی خود استفاده می نماید و این اصلا در ورزش قابل قبول نیست.
او با اشاره به پیگیری های حقوقی فدراسیون فوتبال ایران برای استیفای حقوق ورزش ایران اظهار نمود: فدراسیون فوتبال پیگیر جوانب حقوقی لغو این قرارداد است و طبعا چون قرارداد این بازی با فدراسیون فوتبال کانادا منعقد شده مسئولیت مستقیم این عهدشکنی با فدراسیون فوتبال این کشور است.
تقی زاده در ادامه گفتگو با شبکه انگلیسی زبان صداوسیما به میزبانی کانادا از جام جهانی ۲۰۲۶ اشاره نمود و اظهار داشت: معتقدیم کشوری که فدراسیون فوتبالش تا این حد بازیچه دست سیاسیون است به هیچ عنوان صلاحیت میزبانی جام جهانی ۲۰۲۶ را ندارد و همین جا از فیفا درخواست داریم که نسبت به میزبانی کانادا در این دوره از رقابت ها تجدیدنظر کند.
مدیرکل بین الملل وزارت ورزش در پاسخ به این پرسش که پیگیری های حقوقی انجام شده در چه مواردی خواهد بود و آیا ایران می تواند غرامت دریافت کند، اظهار داشت: فدراسیون فوتبال ایران ابتدا درحال مکاتبه با فدراسیون کاناداست. آنها باید در اولین قدم دلیل شان را برای لغو یک جانبه این قرارداد اعلام و از طرفی مشخص کنند که چگونه می توانند این خسارات مادی و معنوی که به تیم ملی ایران وارد کرده اند، جبران کنند، بعد از آن از راه مراجعی که مشخص شده پیگیری حقوقی لازم را انجام خواهیم داد.
تقی زاده در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا شما تصور می کنید باتوجه به این اتفاق، دولت کانادا بر تصمیمات فدراسیون فوتبال این کشور نفوذ دارد، اظهار داشت: ما در وهله اول در ورزش تمرین فتوت و جوانمردی می نماییم. اینجا نقض عهد، خلاف جوانمردی است و فتوت در ورزش را زیر سوال می برد.
وی ادامه داد: از طرف دیگر با این تصمیم یک طرفه و غیرورزشی، وجهه کانادا به شدت در سطح بین الملل مخدوش شده است. با این عهدشکنی معین نیست که کانادا چگونه می تواند این وجهه مخدوش شده را در عرصه بین الملل ترمیم کند. دیگر هیچ کشوری نمی تواند به کانادا اعتماد کند چون که کشوری که به این سادگی یک قرارداد رسمی را به صورت یک طرفه لغو می کند دیگر برای هیچ کشور دیگری قابل اعتماد نیست.
مدیرکل بین الملل وزارت ورزش و جوانان با اشاره به تهدیدهای انجام شده ضد تیم ملی ایران قبل از لغو این بازی توسط برخی افراد اظهار داشت: در چند مدت اخیر ما شاهد بروز تحرکاتی ضد تیم ملی فوتبال ایران بودیم. بعد از این رفتارها فدراسیون فوتبال ایران این دغدغه ها را در دو مکاتبه رسمی مجزا به فدراسیون فوتبال کانادا اعلام نمود و فدراسیون فوتبال کانادا رسما به ما تضمین داد که شرایطی که مد نظر شماست در کانادا مورد توجه قرار می گیرد. آنها ابراز اطمینان کردند که تلاش نموده ایم تهدیدات را بی اثر نماییم و صرفاً از فوتبال برای آمادگی تیم ملی کانادا استفاده می نماییم اما ناگهان دیدید که کانادا یک طرفه بازی را لغو نمود.1401/03/09
21:27:30
0.0 از 5
315
تگهای خبر: المپیك , بازی , بازیكن , تمرین
این مطلب انجمن گلف را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان انجمن گلف
انجمن گلف
ncgu.ir - مالکیت معنوی سایت انجمن گلف متعلق به مالکین آن می باشد