انجمن گلف NCGU
رئیس هیئت ورزش های همگانی مازندران:

۱۶ همایش پیاده روی تا آخر سال در مازندران

۱۶ همایش پیاده روی تا آخر سال در مازندران

رئیس هیئت ورزش های همگانی مازندران اظهار داشت: برگزاری ۱۶ پیاده روی بزرگ شهرستانی در مازندران تا آخر سال و رونمایی از برنامک/اپلیکیشن بومی «همگانی رو» برای تشویق اقشار مختلف مردم به پیاده روی شاخص ترین برنامه های تدارک دیده شده این هیئت جهت کمک به سلامت همگانی و افزایش تحرک جامعه است.


روهام ابوطالبی روز چهارشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا اظهار نمود: بعد از دو سال که انتشار کرونا برگزاری همایش های پیاده روی را مختل کرده بود، با فروکش کردن همه گیری این ویروس در کشور باردیگر برنامه ریزی ها برای برگزاری همایش های پیاده روی بعنوان یکی از برنامه های انگیزه بخش و ترویج دهنده پیاده روی به صورت ویژه در دستور کار قرار گرفته و تا آخر سال در همه استان ها طرح ملی پیاده روی ایرانی ها با برنامه های جدید برگزار می گردد.
عضو شورایعالی رویدادهای فدراسیون ورزش های همگانی اضافه کرد: در فدراسیون ورزش های همگانی بعد از ارزیابی های انجام شده در همه استان ها، با عنایت به سلیقه مردم ۱۲ طرح ملی برای سال ۱۴۰۱ به منظور ارتقاء سطح سلامت همگانی جامعه عرضه شد که مهم ترین آنها طرح ملی پیاده روی ایرانی ها است.
وی تصریح کرد: بر مبنای طرح ملی پیاده روی ایرانی ها مقرر است تا آخر سال در سرتاسر کشورهای طبق تقویمی که تدارک دیده شده، بسته به موقعیت و شرایط هر استان همایش های بزرگ شهرستانی پیاده روی برگزار گردد. در مازندران هم مقرر شده علاوه بر پیاده روی های روتین هفتگی، ۱۶ همایش بزرگ پیاده روی داشته باشیم که بعضی از این برنامه ها از شبکه سه سیما به صورت زنده پخش خواهد شد.
رئیس هیئت ورزش های همگانی مازندران درباره تاریخ همایش های پیاده روی شهرستانی مازندران طی سالجاری اظهار داشت: مطابق برنامه ریزی انجام شده اولین همایش پیاده روی جمعه این هفته -۳۰ اردیبهشت- در بهشهر برگزار می گردد. ۱۵ همایش پیاده روی بعدی هم به ترتیب ۳ خرداد در سیمرغ، ۱۳ خرداد در نور، ۲۰ خرداد در بابل، ۱۰ تیر در آمل، ۱۷ تیر در ساری، ۳۱ تیر در سوادکوه، ۲۸ مرداد در چالوس، ۱۱ شهریور در نکا، ۱۸ شهریور در محمودآباد، ۱۵ مهر در سوادکوه شمالی، ۲۹ مهر در رامسر، ۶ آبان در کلاردشت، ۱۳ آبان در بابلسر، ۴ آذر فریدونکنار و ۱۱ آذر در تنکابن برگزار می گردند. تا کنون پخش زنده دو پیاده روی ساری و رامسر از شبکه سه قطعی شده است.
ابوطالبی خاطرنشان کرد: هدف از برگزاری این همایش ها ترغیب مردم به انجام پیاده روی روزانه است. یعنی جمعیت را به فعالیت بدنی هر روزه تشویق نماییم. طبق ارزیابی های انجام شده ۷۰ درصد ایرانی ها علاقمند به پیاده روی و نرمش هستند. ازاین رو باید به شکلهای گوناگون پیاده روی را در جامعه رواج دهیم.
رونمایی از برنامک «همگانی رو»
رئیس هیئت ورزش های همگانی مازندران اظهار نمود: یکی از طریق هایی که از مدت ها پیش در این هیئت بعنوان طرح ویژه و نوآورانه برای ترویج پیاده روی مد نظر قرار گرفت، طراحی و راه اندازی یک برنامک/اپلیکیشن بود که مردم را به فعالیتهای بدنی و تحرک بیشتر ترغیب کند. برای تحقق این ایده یکی از شرکتهای دانش بنیان در پارک علم و فناوری مازندران حاضر به همکاری شد که حاصل ایده ما در هیئت و تلاشهای این شرکت، طراحی و انتشار برنامک «همگانی رو» بود. این برنامک طی روزهای اخیر در سامانه بازار برای نصب روی گوشیهای هوشمند منتشر گردید و همه کاربران می توانند آنرا نصب کنند.

ابوطالبی اضافه کرد: این برنامک میزان فعالیت بدنی کاربر را ثبت می کند و بر مبنای تحرک و تعداد قدم های روزانه امتیاز می دهد. بعد از اینکه تعداد کاربران برنامک به بیشتر از ۱۰ هزار نفر رسید، بین افرادی که بیشترین امتیازها را دارند قرعه کشی انجام می شود و جوایزی به آنها تعلق خواهد گرفت.
وی اظهار نمود: این برنامک به علت خصوصیت هایی که در طراحی آن مد نظر قرار گرفته و فراگیری اش جهت کمک به اجرای طرح ملی پیاده روی ایرانی ها هم مورد توجه قرار گرفته است. طرح های مختلفی با این برنامک قابل اجراست که یکی از آنها طرح «هرشنبه های پیاده روی» است. این امکان هم بوجود آمده که علاوه بر چالش های در نظر گرفته شده توسط برنامک، خود کاربران هم بتوانند گروه مجازی تشکیل دهند و چالش جدید در رابطه با پیاده روی تعریف کنند.
عضو شورایعالی رویدادهای فدراسیون ورزش های همگانی از رایزنی با برخی ادارات برای افزایش تحرک کارکنان اطلاع داد و اظهار داشت: پیشنهاد دادیم ادارات استان هم در این حوزه ورود کنند. به این صورت که ادارات با همکاری هیئت ورزش های همگانی بر اساس پایش دوره ای سلامت کارکنان شان به آنها پاداش دهند. هفته گذشته در فرمانداری رامسر جلسه ای با همین محور داشتیم که فرماندار از این طرح استقبال کرد.
شیوع ۵۰ درصدی کم تحرکی در مازندران
رئیس هیئت ورزش های همگانی مازندران تصریح کرد: هدف ما این است که همه مردم با ترویج سبک زندگی سالم و ورزش مجانی سلامت خود و جامعه را ارتقاء دهند تا جامعه ای شاداب تر و پرنشاط تر داشته باشیم. شرایط کشور از نظر میزان تحرک اصلا مطلوب نمی باشد و باید این قبیل برنامه ها را جدی بگیریم.
به گفته ابوطالبی هم اکنون ۵۹ درصد مردم ایران درگیر اضافه وزن هستند، ۵۶ درصد کم تحرکی دارند، ۳۷ درصد از ایرانی ها فشار خون و ۴۶ درصد کلسترول بالا دارند. همینطور ۱۰ درصد جامعه به دیابت مبتلا هستند و ۲۵ درصد در مرحله پیش دیابت قرار گرفته اند.

وی درباره وضعیت مازندران در جدول کم تحرکی استان ها اظهار داشت: کم تحرک ترین استان کشور بوشهر است. خوشبختانه با اقداماتی که طی سالهای اخیر در استان انجام شده از رتبه های بالا به پایین جدول رفتیم و الان از نظر کم تحرکی رتبه ۲۵ کشور را داریم. میانگین شیوع کم تحرکی در کشور ۵۶.۳۶ است، اما این رقم هم اکنون برای مازندران ۵۰ درصد ثبت شده است.
عضو شورایعالی رویدادهای فدراسیون ورزش های همگانی خاطرنشان کرد: نرخ رشد جمعیت کشورمان ۱.۲۴ و نرخ رشد جمعیت سالمند ایران ۳.۶۲ است. یعنی با این روند تا سال ۲۰۵۰ حدود ۳۰ درصد جمعیت ایران را سالمندان تشکیل خواهند داد. این جمعیت سالمندی که گرفتار کم تحرکی هم باشد بیماری های زیادی خواهد داشت. بنابراین باید از حالا به فکر سلامت جامعه در آینده هم باشیم.
ابوطالبی با بیان اینکه ۸۲ درصد مرگ و میر کشورمان ناشی از بیماری های غیرواگیر است، خاطرنشان کرد: یکی از عوامل اصلی بیماری های غیرواگیر کم تحرکی است. سبک زندگی ماشینی سبب شده کم تحرکی رو به افزایش باشد. نکته مهم تر اینکه کم تحرکی در کنار هوای آلوده و تغذیه نامناسب در ژنتیک انسان ها هم تأثیر منفی می گذارد. یعنی با کم تحرکی هم به خودمان صدمه می زنیم و هم سلامت نسل های بعدی را به خطر می اندازیم.
وی اظهار نمود: طبق آمارهای وزارت بهداشت سال گذشته در کشور ۴۵ هزار میلیارد تومان هزینه درمان بیماری های غیرواگیر شد. بخش قابل توجهی از این هزینه ها را با انجام پیاده روی روزانه میتوان کم کرد تا هم بودجه کشور صرف بخش های دیگر شود و هم خود افراد زندگی راحتتر و سالم تری داشته باشند.
رئیس هیئت ورزش های همگانی مازندران اظهار داشت: همه این نکات منجر به این می شود که تلاش نماییم تا تغییرات بنیادین در سبک زندگی امروزی جامعه ایجاد شود. اما این تغییر مسیر و رفتار در جامعه بطور قطع به تنهایی در توان فدارسیون ورزش های همگانی و وزارت ورزش و جوانان نیست. در استان ها هم هیئت ورزش های همگانی و اداره کل ورزش و جوانان این توان را ندارند که به تنهایی همه اهداف را محقق کنند.
ابوطالبی اظهار نمود: امیدواریم همه دستگاههای اجرایی، نهادها، فعالان بخش خصوصی، اصناف و اقشار مختلف جامعه این مورد را به شکل جدی در دستور کار قرار دهند تا شاهد برداشته شدن گام های مناسب در راه ارتقاء سلامت جامعه با ترویج ورزش همگانی و بخصوص پیاده روی باشیم.


منبع:

1401/02/28
22:29:17
0.0 از 5
360
تگهای خبر: تیم , دستگاه , سلامت , شبكه
این مطلب انجمن گلف را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
انجمن گلف
ncgu.ir - مالکیت معنوی سایت انجمن گلف متعلق به مالکین آن می باشد