انجمن گلف NCGU

وزارت ورزش چقدر از حق پخش دریافت و پرداخت کرده است؟

وزارت ورزش چقدر از حق پخش دریافت و پرداخت کرده است؟

مقوله پرداختی ها درباره حق پخش مسابقات ورزشی از سال 99 در هاله ای از ابهام قرار دارد و معین نیست که وزارت ورزش و جوانان چه مبلغی را دریافت کرده و چه مبلغی را به فدراسیون های ورزشی پرداخت کرده است.


به گزارش انجمن گلف به نقل از ایسنا، دی ماه سال ۱۴۰۰ بود که برای نخستین بار یکی از مسئولان سازمان صداوسیما ادعا نمود درآمدهای تبلیغاتی ناشی از پخش مسابقات ورزشی در سال ۹۹ بصورت کامل به حساب خزانه داری کل کشور واریز شده است. وی همین طور اعلام نمود در سال ۱۴۰۰ نیز قسمتی از درآمدهایی که بابت این مساله پیش بینی و وصول شده، به حساب خزانه پرداخت شده است.
مصطفی محمدی، رئیس مرکز طرح، برنامه و بودجه سازمان صدا و سیما در ارتباط با آخرین وضعیت پرداخت درآمدهای تبلیغاتی ناشی از پخش مسابقات ورزشی به ردیف درآمدی شماره ۱۴۰۱۸۴ نزد خزانه داری کل کشور اظهار داشته بود: در بودجه سال ۹۹ و ۱۴۰۰ بخشی به نام حق پخش داشتیم؛ در بودجه سال قبل عددی که توسط دولت و مجلس شورای اسلامی تکلیف شده بود بصورت کامل توسط سازمان صدا و سیما پرداخت شده و در سال ۱۴۰۰ نیز قسمتی از درآمدهایی که بابت این مساله پیش بینی و وصول شده، به حساب خزانه پرداخت شده است.
وی همین طور اظهار داشته بود: طبق اطلاع در سال ۹۹، قسمتی از این منبع درامدی باید توسط وزارت ورزش و جوانان تامین می شد که در دولت قبل هیچ عددی تامین نشد و در دولت جدید و سال ۱۴۰۰ نیز هنوز اطلاع دقیقی از این مورد نداریم. سازمان صدا و سیما به تمام تکالیف قانونی خود در سال ۹۹ و ۱۴۰۰ عمل کرده است.
این درحالی است که دی ماه سال قبل یک مقام مسئول در وزارت ورزش و جوانان در گفت و گو با ایسنا اعلام نمود وزارت ورزش و جوانان از محل حق پخش درآمدی ندارد که به حساب خزانه داری کل کشور واریز نماید و با استناد بند (پ) ماده (۹۲) قانون برنامه ششم توسعه، صداوسیما باید درآمدهایی که از محل حق پخش تلویزیونی به دست می آورد را به نسبت ۳۰ به ۷۰ به حساب خزانه واریز نماید.
او همین طور گفته بود امسال سازمان صداوسیما طی دو مرحله پولی را به حساب خزانه داری کل کشور واریز کرده اما سازمان برنامه هنوز تخصیصی نداده است. در مرحله اول ۲۵ میلیارد تومان واریز شده که ۳۰ درصد معادل ۷.۵ میلیارد تومان آن سهم وزارت ورزش و جوانان است و طبق آخرین اطلاعات حدود ۱۲ میلیارد تومان دیگر نیز در مرحله دوم واریز شده است اما هنوز اطلاع دقیقی در ارتباط با واریزی دوم نداریم. این مقام مسئول در وزارت ورزش و جوانان ضمن اشاره به این که در سال ۹۹ هیچ پولی از محل درآمدهای تبلیغاتی ناشی از پخش مسابقات ورزشی به حساب خزانه داری کل کشور واریز نشده است، اشاره کرد: در سال ۹۹ هیچ مبلغی به وزارت ورزش و جوانان پرداخت نشده و پرونده سال ۹۹ بسته شد و هیچ مبلغی را واریز نکردند.
قبل از آن نیز بنا بر اعلام ژاله فرامرزیان، معاون سابق توسعه مدیریت و منابع وزارت ورزش و جوانان، با وجود این که سازمان صداو سیما در سال ۹۹ مکلف به واریز درآمدهای تبلیغاتی ناشی از پخش مسابقات ورزشی نزد خزانه داری کل کشور بود اما ریالی از مبلغ تعیین شده را واریز نکرد و باتوجه به اتمام سال، پرونده این پرداخت به وزارت ورزش و جوانان بسته شد.
سوال های بیشمار و بی پاسخ در مورد حق پخش!
در ارتباط با حق پخش مسابقات ورزشی دو سال پس از الزام قانون بودجه به پرداخت درآمد حاصل از تبلیغات ناشی از پخش مسابقات ورزشی، سوال های پر شمار و بدون پاسخ زیادی مطرح است و هیچ فرد و بخشی حاضر به شفاف سازی در این حوزه نیست و در این بین رشته های مختلف ورزشی قربانیان اصلی این ابهامات هستند و معین نیست چه زمانی در این راستا شاهد پاسخ گویی مسئولان ذی ربط خواهیم بود.
سازمان صداوسیما مدعی است درآمد حاصل از تبلیغات ناشی از پخش مسابقات ورزشی را به حساب خزانه خزانه داری کل کشور واریز کرده و وزارت ورزش هم در آخرین اظهارات مسئولانش اعلام نموده بود که سازمان صداوسیما مبالغی را به حساب خزانه داری کل کشور واریز کرده اما سازمان برنامه تخصیصی انجام نداده است.
بدین سبب با گذشت دو سال از قانونی شدن مقوله حق پخش مسابقات ورزشی و الزام سازمان صداوسیما به پرداخت درآمد حاصل از تبلیغات ناشی از پخش مسابقات ورزشی نه بطور دقیق مشخص است که صداوسیما چه میزان پرداختی داشته، نه مشخص است وزارت ورزش و جوانان چه میزان از این مطالبات را دریافت کرده و نه میزان پرداختی به فدراسیون های ورزشی مرتبط مشخص است!
در تمامی کشورهای توسعه یافته در زمینه ورزش، درآمد حاصل از تبلیغات ناشی از پخش مسابقات ورزشی بعنوان یکی از منابع اصلی درآمد برای باشگاه های ورزشی به حساب می آید اما در ایران تا کنون در این رابطه کماکان با مشکلات بسیار زیادی دست و پنجه نرم می نماییم و گویا مقرر است همه چیز بصورت غیرشفاف دنبال شود. علاوه بر این پرسش دیگری که وجود دارد مربوط به سهم فدراسیون ها یا همان رشته های ورزشی مختلف است، این که مبنای تقسیم بندی صورت گرفته چیست و به هر یک از فدراسیون ها چه میزان تخصیص می یابد؟ بطور مثال سهم فوتبال، کشتی، بسکتبال، والیبال و سایر رشته های ورزشی از این درآمدها چگونه تقسیم بندی می شود؟ مسئله ای که تا کنون در ارتباط با آن شفاف سازی صورت نگرفته است و معین نیست نحوه توزیع درآمدها چگونه خواهد بود.
حق پخش از شروع قانونی شدن تاکنون
نخستین بار، برمبنای قانون بودجه سال ۱۳۹۹ مشخص شد که به استناد بند (پ) ماده (۹۲) قانون برنامه ششم توسعه، وزارت ورزش و جوانان و سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران مکلف هستند درآمدهای تبلیغاتی ناشی از پخش مسابقات ورزشی را به ردیف درآمدی شماره ۱۴۰۱۸۴ نزد خزانه داری کل کشور واریز نمایند. وجوه واریزی از محل ردیف ۴۹-۵۳۰۰۰۰ مندرج در جدول شماره (۹) این قانون به نسبت ۳۰ درصد در اختیار وزارت ورزش و جوانان (برای کمک به فدراسیون های مربوطه) و ۷۰ درصد در اختیار سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران قرار می گیرد. در این قانون، همین طور درآمد حاصل از تبلیغات ناشی از پخش مسابقات ورزشی موضوع بند (پ) ماده ۹۲ قانون برنامه ششم توسعه در ردیف ملی ۵۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده که بر این اساس سهم سازمان صداوسیما ۳۵ و سهم وزارت ورزش ۱۵ میلیارد تومان تعیین شد.
۱۴۰۰ و ۱۴۰۱
همین طور برمبنای قانون بودجه سال ۱۴۰۰، درآمد حاصل از تبلیغات ناشی از پخش مسابقات ورزشی ۱۵۰ میلیارد تومان برآورد شد که باید به نسبت ۳۰ به ۷۰ بین وزارت ورزش و جوانان و سازمان صدا و سیما تقسیم می شد، بدین سبب سهم وزارت ورزش و جوانان از سهم تبلیغات ناشی از پخش مسابقات ورزشی که ۱۵۰ میلیارد تومان برآورد شد برمبنای قانون بودجه سال ۱۴۰۰ معادل ۳۰ درصد بود که برابر ۴۵ میلیارد تومان می شد و مطابق قانون بودجه، در سال ۱۴۰۰ صداوسیما باید این مبلغ را به ورزش ایران پرداخت کند.
برمبنای لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ درآمد حاصل از تبلیغات ناشی از پخش مسابقات ورزشی ۳۱۵ میلیارد تومان برآورد شد که باید به نسبت ۳۰ به ۷۰ بین وزارت ورزش و جوانان و سازمان صدا و سیما تقسیم شود و نسبت به عدد ۱۵۰ میلیارد تومانی در قانون بودجه ۱۴۰۰، رشد ۲.۱ برابری را نشان داده است. در نهایت نیز نمایندگان مجلس، صداوسیما را به پرداخت حق پخش مسابقات ورزشی مکلف کردند.
بر طبق بند ط تبصره ۹؛ به استناد بند (پ) ماده (۹۲) قانون برنامه ششم توسعه، وزارت ورزش و جوانان و سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران مکلفند درآمدهای تبلیغاتی ناشی از پخش مسابقات ورزشی را به ردیف درآمدی شماره ۱۴۰۱۸۴ نزد خزانه داری کل کشور واریز نمایند که در نهایت مجلس و در ادامه بررسی بخش های هزینه ای لایحه بودجه ۱۴۰۱، بند ط تبصره ۹ را تصویب و در بخش هزینه ای مصوب کرد که وجوه واریزی از محل ردیف ۴۷-۵۳۰۰۰۰ مندرج در جدول شماره (۹) این قانون به نسبت سی درصد (۳۰ درصد) در اختیار وزارت ورزش و جوانان (برای کمک به فدراسیون های مربوط) و هفتاد درصد (۷۰ درصد) در اختیار سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران قرار گیرد.
برمبنای قانون بودجه درآمد حاصل از تبلیغات ناشی از پخش مسابقات ورزشی موضوع بند (پ) ماده ۹۲ قانون برنامه ششم توسعه در ردیف ملی ۳۱۵ میلیارد تومان در نظر گرفته شده که باتوجه به نسبت ۳۰ به ۷۰ درصدی وزارت ورزش و جوانان نسبت به سازمان صداوسیما سهم وزارت ورزش معادل ۹۴.۵ میلیارد تومان و سهم صداوسیما معادل ۲۲۰.۵ میلیارد تومان خواهد بود.1401/02/20
12:15:53
0.0 از 5
440
این مطلب انجمن گلف را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
انجمن گلف
ncgu.ir - مالکیت معنوی سایت انجمن گلف متعلق به مالکین آن می باشد