انجمن گلف NCGU
در گزارش انجمن گلف اعلام شد:

ساخت مكمل های غذایی از تفاله گیاهان

ساخت مكمل های غذایی از تفاله گیاهان

انجمن گلف: رئیس دانشكده داروسازی و علوم دارویی آزاد تهران از تولید داروهای متنوع از اسانس گیاهان دارویی و تفاله گیاهان آگاهی داد.زهرا جعفری آذر در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره فعالیتهای این دانشكده در روند تولید داروهای گیاهی اظهار داشت: در پروسه ساخت داروهای گیاهی با استفاده از مواد موثر گیاه مثل عصاره، اسانس و بخشهای مختلف آن كه برخلاف مواد شیمیایی، در آزمایشگاه و لابراتوارها ساخته نشده و زاییده طبیعت است، محصول دارویی برای مصارف مختلف و در اشكال گوناگون از جمله؛ قرص، كپسول، آمپول، پماد، كرم، قطره، شربت، شیاف و... ایجاد می شود كه این بخش، در واقع كار ما است و در حوزه داروسازی جای می گیرد.
وی با اشاره به اینكه قسمتی از كار تحقیقاتی دانشكده داروسازی دانشگاه علوم پزشكی آزاد كه سالهاست بروی آن متمركز شده ایم، به خود گیاه و خواص دارویی آن اختصاص دارد، اضافه كرد: در این پروسه ما ضمن مطالعه بر روی گیاه با روشهای مناسب و مختلف، مثل عصاره گیری، اسانس گیری، پودر كردن و... داروهایی را به اشكال مناسب و بمنظور موارد استفاده گوناگون، تهیه می نماییم. به طور مثال؛ دارویی كه از گیاه ختمی تولید می شود و نرم كننده گلو است و یا شربتهای ضد سرفه با منشا گیاهی همچون آویشن و عسل كه در بازار عرضه می شود.
رئیس دانشكده داروسازی و علوم دارویی دانشگاه علوم پزشكی آزاد اضافه كرد: یكی از اولین اقدامات همكاری با یكی از صنایع داروسازی بود كه برمبنای آن، داروهایی را از گیاهانی مثل اكالیپتوس، بابونه، شیرین بیان، علف چای، نعنا فلفلی و... در شكلهای مختلف ساختیم. به طور نمونه؛ از گیاه بابونه لوسیونی برای پوست و از اسانسهای گیاهی نیز شیاف دارویی تولید كردیم.
جعفری آذر با اشاره به اینكه دانشكده داروسازی و علوم دارویی باتوجه به دارا بودن رشته صنایع غذایی پا را صرفا از تولید داروهای گیاهی فراتر گذاشته و در حال مطالعه بمنظور استفاده از این گیاهان و نیز تفاله آن برای ساخت مكمل های غذایی است، گفت: در شرایطی كه الان تفاله گیاهان دارویی، عموما یا به عنوان خوراك دام استفاده و یا با هزینه های زیاد به عنوان زباله دفع می شوند، ما فعالیت در این عرصه را یك سال پیش آغاز كردیم. انگیزه اصلی ما از این اقدام، فراهم ساختن امكان تولید مكملهایی برای رفع كمبود املاح و مواد مغذی مورد نیاز بدن از جمله؛ آهن و سایر فلزات، پتاسیم، آنتی كسیدان، پروتئین و... بود.
وی با اشاره به مطالعات صورت گرفته بر روی تفاله بعضی از این گیاهان، اظهار داشت: در این راستا ضمن فرموله كردن نتایج مطالعات، مكمل و داروها را در اشكالی همچون قرص یا كپسول تهیه كرده ایم و فعلا با فعالیتهای تكمیلی تحقیقاتی، در حال امكان سنجی ساخت محصولات از تفاله گیاهان دارویی هستیم.
جعفری آذر در ادامه، به بررسی دانه كنجد اشاره نمود و گفت: معمولا هرآنچه از فواید كنجد به ذهن عموم خطور می كند، روغن آن است. اما بعد از روغن گیری از این دانه، مقدار زیادی تفاله بر جای می ماند كه ما در فرآیند مطالعات و بررسی های علمی خود، مشغول فعالیت برای دستیابی به موارد استفاده دیگر از دانه كنجد و خصوصا تفاله آن هستیم.
وی درباب روند علمی فعالیت در این عرصه اظهار داشت: ما در بدو امر، در گروه فارماكاگنزی (Pharmacognosy) كار را آغاز می نماییم این گروه به ما می گوید چه گیاهی، گیاه دارویی است و اگر گیاه دارویی است، چه اثراتی می تواند داشته باشد. در ادامه نیز گیاه دارویی را در گروه فارماسیوتیكس (Pharmaceutics) مورد مطالعه و بررسی قرار داده و نهایتا فرموله می نماییم كه تبدیل به چه شكل دارویی شود. البته ما در این دانشكده، گروه بالینی هم داریم كه در صورت نیاز، كار بالینی روی داروها در آنجا صورت می گیرد و سم شناسان ما، آزمایشات ضروری را انجام می دهند.
رئیس دانشكده داروسازی و علوم دارویی دانشگاه علوم پزشكی آزاد اضافه كرد: در این راستا لازم است تفاهمنامه هایی با دستگاه های مسئول و ذیربط منعقد شود تا علاوه بر همكاری و مشاركتهای خارج از مجموعه دانشگاه آزاد، بتوانیم از زمین های بسیار عالی واحدهای خود دانشگاه آزاد در واحدهایی همچون رودهن، شهر قدس و آیت الله آملی، در زمینه كاشت گیاهان دارویی بهره ببریم.

1398/08/26
15:21:21
5.0 از 5
5061
تگهای خبر: پزشك , تیم , دستگاه , محصولات
این مطلب انجمن گلف را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
انجمن گلف
ncgu.ir - مالکیت معنوی سایت انجمن گلف متعلق به مالکین آن می باشد