انجمن گلف NCGU

ترس پنهان از افسر زن کنترل دوپینگ!

ترس پنهان از افسر زن کنترل دوپینگ!

به گزارش انجمن گلف در شرایطی که افسر زن روسی تبار کنترل دوپینگ در ایران حاضر شده و درحال نمونه گیری از ورزشکاران برتر رشته های ورزشی مختلف حاضر در فهرست RTP به سر می برد اما این مساله با حواشی و انتقاد پنهان از جانب برخی ورزشکاران همراه شده است.


به گزارش انجمن گلف به نقل از ایسنا، بتازگی اعلام گردید ماموران وادا که از روسیه هستند جمعه گذشته به سراغ وزنه برداران تیم ملی ایران رفتند تا از آنها تست دوپینگ بگیرند. حضور این مأموران جلوی در خانه تعدادی از وزنه بردارها برایشان بسیار تعجب برانگیز بوده چونکه قبل از این همیشه از آنها خواسته شده بود که به مجموعه آزادی بیایند و تست دوپینگ بدهند و اگر ورزشکار نمی توانست به محل نمونه گیری برود، ماموران به محل سکونتش مراجعه می کردند. اما این دفعه ماموران وادا بطور مستقیم به در خانه وزنه برداران رفته اند.
بعد از طرح این مسائل، از طرف ستاد ملی مقابله با دوپینگ (ایران نادو) به ایسنا اعلام شد، افسران کنترل دوپینک ITA، ماموران وادا نیستند و از جانب فدراسیون های جهانی ماموریت دارند و در این خصوص فدراسیون های جهانی، طرف حساب ورزشکاران و برمبنای آنچه ایمیل شده موظف به ثبت آدرس هستند.
اما حال سوال و نکته قابل تامل اینجاست که چرا برخی ورزشکاران از حضور افسر کنترل دوپینگ آژانس بین المللی کنترل دوپینگ (ITA) برآشفته شده اند و مسائل مختلفی را در ارتباط با حضور این افسر زن روسی تبار که از پنجشنبه هفته گذشته به ایران آمده و مقرر است تا اختتام هفته جاری از ورزشکاران ایرانی حاضر در فهرست RTP نمونه دوپینگ گرفتن کند، مطرح می کنند؟
به چه علت باید چنین اتفاقی به منزله توطئه مقابل ورزشکاران یک رشته خاص و بودار تلقی شود و موجباتی را فراهم آورد که نسبت به این اتفاق خوشبین نباشند؟
مسئله بسیار مهم این که بگفته قائم مقام دبیر کل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (ایران نادو)، حضور افسر کنترل دوپینگ آژانس بین المللی کنترل دوپینگ (ITA) در ایران با حضور در مسابقات تکواندو بمنظور گرفتن تست از ورزشکاران الیت این رشته ورزشی شروع شده و قرار است تا اختتام هفته جاری از ورزشکاران نمونه رشته هایی نظیر دوچرخه سواری، شنا، تکواندو، وزنه برداری و... که در فهرست RTP قرار دارند، نمونه دوپینگ گرفته شود.
اما چه ورزشکارانی در فهرست RTP قرار دارند؟ یکی از اختیارات سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) که به ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (ایران نادو) نیز تفویض شده این است که ورزشکار را در هر سطحی و حتی اگر دوره محرومیت و مصدومیت دارد مورد تست قرار دهند و به تبعیت از کدی که در وادا تعریف شده و قانون استاندارد است، ورزشکاران از فدراسیون های مختلف که عمدتاً فدراسیون های المپیکی هستند و اسامی آنها به وادا اعلام شده است، وارد فهرست RTP می شوند.
نکته بسیار مهم اینکه ورزشکاری که نامش در فهرست RTP قرار دارد، اگر تعداد سه مرتبه در این عرصه گرفتار تخلف شود عملا محروم می شود؛ یعنی اگر ورزشکار به تعداد دو نوبت آدرس ها را پر نکرده باشد و از طرف ستاد مبارزه با دوپینگ به وی ایمیل ارسال و اعلام شده و یک نوبت هم افسر ستاد برای تست مراجعه نموده باشد و در نهایت ورزشکار پیدا نشود، این سه نوبت برابر محرومیت است.
برای مشاهده اسامی ورزشکاران ایرانی که در فهرست RTP قرار دارند می توانید اینجا کلیک کنید.
دیگر موضوع بسیار مهمی که از طرف قائم مقام دبیر کل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (ایران نادو) به آن اشاره شده این که مسائل مطرح شده همچون ارائه آدرس از طرف فدراسیون ملی به آژانس بین المللی کنترل دوپینگ (ITA) منتفی و کاملا اشتباه است و فدراسیون ملی هیچ نوع نقشی در این رابطه ندارد و زمانی که ورزشکار نخواهد قبول مسئولیت کند مسائل این چنینی را مطرح می کند! چونکه این پروسه کاملا شخصی و طرف حساب ورزشکار فدراسیون جهانی و ملاک انتخاب، نخبه و سرشناس بودن ورزشکاران است تا ورزشکاران عنوان دار از این طریق بیشتر زیر ذره بین قرار گیرند و هر زمان که فدراسیون جهانی بخواهد از آنها تست دوپینگ بگیرد.
بنابراین تصور به وجود آمده در ارتباط با این که افسر کنترل دوپینگ آژانس بین المللی کنترل دوپینگ (ITA) فقط به منزل برخی ورزشکاران یک رشته خاص رفته حقیقت ندارد و این مسئله در مورد سایر ورزشکاران حاضر در فهرست RTP نیز صدق می کند.
مسئله قابل تامل دیگر این که به چه دلیل یک ورزشکار باید از انجام تست فراری و نسبت به آن معترض باشد؟ آیا قرار داشتن در یک دوره زمانی خاص می تواند مجوزی برای انجام دوپینگ تلقی شود و به ورزشکار این مجوز را بدهد که دوپینگ کند و از وی نمونه کنترل دوپینگ گرفتن نشود؟ به طور قطع یک ورزشکار در سطحی همانند المپیک، مسابقات آسیایی و... جزو ورزشکاران نخبه یک کشور بشمار می رود و از طرف فدراسیون های جهانی و سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) زیر ذره بین قرار دارد و در هیچ برهه زمانی مجاز به استفاده از مواد و روش های ممنوعه نیست و باید نسبت به رفتار و عملکرد خود پاسخگو باشد.1400/12/16
21:04:37
0.0 از 5
762
این مطلب انجمن گلف را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
انجمن گلف
ncgu.ir - مالکیت معنوی سایت انجمن گلف متعلق به مالکین آن می باشد