انجمن گلف NCGU
در گفت وگو با انجمن گلف اعلام شد

زن روسی چرا از ورزشکاران ایرانی تست دوپینگ می گیرد؟

زن روسی چرا از ورزشکاران ایرانی تست دوپینگ می گیرد؟

انجمن گلف: قائم مقام دبیر کل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (ایران نادو) در ارتباط با حضور افسر زن روسی تبار آژانس بین المللی کنترل دوپینگ (ITA) در ایران و گرفتن نمونه دوپینگ از ورزشکاران ایرانی حاضر در فهرست RTP، توضیح داد.به گزارش انجمن گلف به نقل از ایسنا، بتازگی اعلام گردید ماموران وادا که از روسیه هستند جمعه گذشته به سراغ وزنه برداران تیم ملی ایران رفتند تا از آنها تست دوپینگ بگیرند. حضور این مأموران جلوی در خانه تعدادی از وزنه بردارها برایشان بسیار تعجب برانگیز بوده چونکه قبل از این همیشه از آنها خواسته شده بود که به مجموعه آزادی بیایند و تست دوپینگ بدهند و اگر ورزشکار نمی توانست به محل نمونه گیری برود، ماموران به محل سکونتش مراجعه می کردند. اما این دفعه ماموران وادا بطور مستقیم به در خانه وزنه برداران رفته اند.
در همین رابطه قائم مقام دبیر کل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (ایران نادو)، به ایسنا توضیح داد: ورزشکاران زمانی که وارد فهرست RTP می شوند از آنها در زمان خارج از مسابقات نیز تست دوپینگ گرفته می شود که نمونه گیری های صورت گرفته فعلی مربوط به فدراسیون های جهانی است و هر فدراسیونی برخی ورزشکاران ایرانی را این فهرست قرار داده است و همانند ایران نادو که سالانه تست گیری دوپینگ انجام می دهد، این اقدام از طرف فدراسیون های جهانی نیز مدنظر قرار می گیرد.
شارکی اضافه کرد: کارهای مربوط به تست دوپینگ از طرف فدراسیون های جهانی به آژانس بین المللی کنترل دوپینگ (ITA) بعنوان پیمانکار واگذار شده است و با هماهنگی این شرکت افسر زن کنترل دوپینگ روسی، مامور انجام نمونه گیری ها است و از پنجشنبه هفته گذشته به ایران آمده است و هر ورزشکاری در رشته های مختلف شامل شنا، وزنه برداری، تکواندو، دوچرخه سواری و... که در فهرست RTP قرار دارد مورد نمونه گیری قرار می گیرد.
وی با اعلان اینکه برمبنای همان آدرسی که از طرف ورزشکاران در سامانه مدیریتی و نظارتی مبارزه با دوپینگ (ADAMS) ثبت شده به محل مربوطه مراجعه می شود، اظهار داشت: اگر آدرس مربوطه اشتباه باشد، یا ورزشکار در محل مربوطه حضور نداشته باشد به منزله تخلف ثبت آدرس تلقی می شود و تا دو بار به ورزشکاران دراین زمینه فرصت داده شده و اگر در مرتبه سوم مراجعه باز هم افسر کنترل دوپینگ موفق به گرفتن نمونه گیری نشود، ورزشکار مشمول تخلف ۲ و ۴ دوپینگ شده و بصورت مستقیم با دو سال محرومیت مواجه می شود.
قائم مقام دبیر کل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (ایران نادو)، با تاکید بر این که اقدام افسر کنترل دوپینگ ITA کاملا صحیح و قانونی می باشد، اظهار نمود: این اقدام در امتداد کنترل دوپینگ در زمان های خارج مسابقه است و هر زمانی که نماینده ITA می آید از تمامی ورزشکاران فهرست RTP نمونه گرفتن می کند و نماینده زن روسی تا اختتام هفته جاری در ایران خواهد بود و نمونه گیری ها ادامه دارد.
شارکی با اشاره به این که افسران کنترل دوپینک ITA، ماموران وادا نیستند و از جانب فدراسیون های جهانی ماموریت دارند، اشاره کرد: در این خصوص فدراسیون های، جهانی طرف حساب ورزشکاران و برمبنای آنچه ایمیل شده موظف به ثبت آدرس هستند.
وی افزود: متاسفانه اطلاعات ورزشکاران ناقص است و نمی خواهند مسئولیت بپذیرند و بدانند در این رابطه مسئول هستند؛ در نامه فدراسیون های جهانی نیز به آنها گوشزد شده که مسئولیت هر نوع اشکال در ثبت آدرس با ورزشکار است و هدف کشف و کنترل دوپینگ در زمان های خارج از زمان مسابقه است تا تخلفی صورت نگیرد و با متخلفان برخورد شود.
وی با اعلان اینکه مسائل مطرح شده همچون ارائه آدرس از طرف فدراسیون ملی منتفی و کاملا اشتباه است، اظهار داشت: فدراسیون ملی هیچگونه نقشی در این رابطه ندارد و زمانی که ورزشکار نخواهد قبول مسئولیت کند مسائل اینچنینی را مطرح می کند چونکه این پروسه کاملا شخصی و طرف حساب ورزشکار فدراسیون جهانی و ملاک انتخاب، نخبه و سرشناس بودن ورزشکاران است تا ورزشکاران عنوان دار از این طریق بیشتر زیر ذره بین قرار گیرند و هر زمان که فدراسیون جهانی بخواهد از آنها تست دوپینگ بگیرد.
به گزارش انجمن گلف به نقل از ایسنا، یکی از اختیارات سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) که به ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (ایران نادو) نیز تفویض شده این است که ورزشکار را در هر سطحی و حتی اگر دوره محرومیت و مصدومیت دارد مورد تست قرار دهند و به تبعیت از کدی که در وادا تعریف شده و قانون استاندارد است، ورزشکاران از فدراسیون های مختلف که عمدتاً فدراسیون های المپیکی هستند و اسامی آنها به وادا اعلام شده است، وارد فهرست RTP می شوند.
نکته بسیار مهم اینکه ورزشکاری که نامش در فهرست RTP قرار دارد، اگر تعداد سه مرتبه در این عرصه گرفتار تخلف شود عملا محروم می شود؛ یعنی اگر ورزشکار به تعداد دو نوبت آدرس ها را پر نکرده باشد و از طرف ستاد مبارزه با دوپینگ به وی ایمیل ارسال و اعلام شده و یک نوبت هم افسر ستاد برای تست مراجعه نموده باشد و در نهایت ورزشکار پیدا نشود، این سه نوبت برابر محرومیت است.
منبع:

1400/12/15
14:03:33
0.0 از 5
711
این مطلب انجمن گلف را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
انجمن گلف
ncgu.ir - مالکیت معنوی سایت انجمن گلف متعلق به مالکین آن می باشد