انجمن گلف NCGU
رئیس فدراسیون اسكی:

صید پیش از مراسم بدرقه کرونا داشت

صید پیش از مراسم بدرقه کرونا داشت

به گزارش انجمن گلف عباس نظریان به اتفاقات پیش آمده در المپیک زمستانی ۲۰۲۲ پکن واکنش نشان داد.به گزارش انجمن گلف به نقل از ایسنا، ایران در المپیک زمستانی سه اسکی باز در دو بخش آلپاین و صحرانوردی داشت. عاطفه احمدی و حسین ساوه شمشکی در آلپاین و دانیال ساوه شمشکی در صحرانوردی ورزشکاران ایران در این دوره بودند. کاروان کوچک ایران در حالی به مسابقات اعزام شد که از همان ابتدا حواشی مختلفی را داشت؛ ابتدا تست کرونای سید ستار صید که قرار بود یکی از پرچمداران ایران باشد، مثبت شد و فدراسیون دانیال ساوه شمشکی را به جای او به پکن اعزام کرد. در ادامه هم تست دوپینگ حسین ساوه شمشکی مثبت اعلام گردید.

عباس نظریان رئیس فدراسیون و سرپرست کاروان اعزامی ایران به بازی های المپیک زمستانی ۲۰۲۲ در گفتگو با روابط عمومی فدراسیون در مورد روند آماده سازی اسکی بازان به منظور حضور در این دوره از بازی ها اظهار داشت: حدود یک سال است که توفیق خدمت به جامعه شریف و بزرگوار اسکی کشور را دارم. از روز نخست حضورم در فدراسیون تمام تلاشم این بود که با استفاده از تمام ظرفیت های اسکی کشور و همدلی خانواده بزرگ اسکی کشور با تمام توان بر طبق برنامه ریزی اصولی و فنی در راه پیشبرد اهداف، توسعه و موفقیت اسکی کشور گام برداریم.

او اضافه کرد: با عنایت به سال قبل از المپیک زمستانی و در شرایط خاص شیوع کرونا، تیم های ما برای کسب سهمیه المپیک به دو کشور ایتالیا و آلمان اعزام شدند و سپس باوجود محدودیت های شدید تصمیم کمیته فنی برآن شد که اردوها و تمرینات با عنایت به شرایط موجود با رعایت پروتکلهای بهداشتی در استانهای تهران و البرز به صورت مجزا برگزار گردد. ۶ ماه اول سال تمرینات آمادگی جسمانی و هوازی اسکی بازان در شمشک و دیزین انجام شد و پس از آن برگزاری اردوهای متمرکز، اعزام به رقابت های بین المللی ترکیه و انتخابی المپیک زمستانی و سپس برگزاری رقابت های انتخابی آلپاین در پیست های اسکی توچال و دربندسر را در پیش داشتیم. در مسابقات اسکی صحرانوردی هم رقابت ها در پیست اسکی شهید قطاسلو نزاجا مورد پیگیری قرار|گرفت تا سرانجام ترکیب تیم اعزامی کاروان به این بازی ها با سه ورزشکار کامل شد.

انتخاب ورزشکاران سلیقه ای نبود

نظریان افزود: همانطور که می دانید پیگیری ها و بازدید مستمر کمیته پزشکی از اسکی بازان حاضر در رقابت ها با جدیت انجام شد و در ۱۴ دی تیم پزشکی ورزشی به صورت سرزده و بدون اطلاع قبلی از اسکی بازان شرکت کننده در رقابت های انتخابی المپیک در توچال، تست دوپینگ گرفتند و این تست را به آزمایشگاه کلن آلمان فرستادند و ما هم پیگیر پاسخ دهی هرچه زودتر بودیم و ۶ بهمن ماه پاسخ را دریافت کردیم که همه تست های گرفته شده منفی اعلام گردید. ازاین رو فرآیندی که در این خصوص انتظار می رفت برای کاروان اعزامی صورت گیرد با جدیت و بدون کم و کاست انجام شد و تیم آماده اعزام بود.

نظریان با اشاره به اینکه انتخاب المپین ها بر مبنای نتایج کسب شده در رقابت های انتخابی بود، افزود: هیچ نظر شخصی در این دوره از بازی ها اعمال نشد و همه شاهد بودند که خود ورزشکاران هم از نحوه رقابت های انتخابی راضی بودند. ما دو ورزشکار با تجربه یکی دو دوره حضور و یکی سه دوره حضور در المپیک زمستانی داشتیم و البته در بخش اسکی صحرانوردی هم متاسفانه به علت تغییراتی که در بعضی قوانین فدراسیون جهانی عنوان شده بود، سهمیه بخش زنان را از دست دادیم. خانم عاطفه احمدی هم اولین حضور خود در المپیک زمستانی را تجربه نمود.

صید پیش از مراسم بدرقه کرونا داشت

نظریان در مورد مراسم بدرقه کاروان اظهار داشت: خواست همه جامعه اسکی این بود که مراسم بدرقه بسیار خوبی برای کاروان اعزامی برگزار شود، آنها چراغ خاموش وارد مسابقات نشوند و شان و جایگاه جامعه اسکی و ورزشکارانش رعایت شود. ما هم بر حسب وظیفه مراسمی با رعایت تمام پروتکلهای بهداشتی با حضور مقام عالی وزارت ورزش و جوانان، دبیر کل کمیته ملی المپیک، سفیر چین و پیشکسوتان المپین عزیز اسکی برگزار کردیم. این مراسم به نحو بسیار مطلوب و شایسته ای برگزار شد که بازخوردها مبین این بود که جامعه اسکی و ورزشکاران و مدیران ورزشی و رسانه ها از این اتفاق خوشحال بودند و برای برگزاری این جلسه تشکر کردند.نظریان در مورد تست مثبت کرونای سید ستار صید اشاره و بیان نمود: قبل از اعزام می بایست از همه اعضای کاروان تستPCR گرفته شود. همه اعضای کاروان در آزمایشگاه پارس که تنها آزمایشگاه مورد تایید سفارت چین است، تست کرونا دادند که متاسفانه تست سید ستار صید و سید مصطفی میرهاشمی مثبت اعلام گردید. در روز ۱۱ بهمن هم پس از ۴۸ ساعت باردیگر این ورزشکار تست داد که آن تست هم مثبت اعلام گردید. این که برخی اعلام می کنند تنها یک تست مثبت بوده، درست نیست.

برخی اصرار دارند کرونای صید را به مراسم بدرقه ربط دهند

او اضافه کرد: پیش از اعزام تیم تست دوم هم مثبت اعلام گردید و در مورد جایگزین با عنایت به این که پس از تست اول من و دبیر فدراسیون اسکی برای هماهنگی ورود کاروان چند روز زودتر راهی چین شدیم، از وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک کسب تکلیف کردیم که جلسه ای با حضور مسؤلان وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک تشکیل شد و تصمیم بر این گرفته شد که اگر تا پیش از اعزام تیم تست سید ستار صید به همین شکل مثبت باقی بماند نفر جایگزین اعزام شود. در این راستا نه تنها اسم یک نفر بلکه اسم چند نفر بعدی رشته اسکی صحرانوردی برای جایگزینی صید اعلام شد، همه احتمالات را در نظر گرفتیم که اگر تست دانیال ساوه شمشکی نفر دوم هم مثبت اعلام گردد نفر بعدی جایگزین شود. با عنایت به این که نمی گردد هیچ پیشبینی در مورد آخر کرونای افراد داشت و پس از دو تست متوالی در ۴۸ ساعت تصمیمی که برای ورزشکار گرفته شد منطقی بود وعلت برخی اظهار نظرها برای جامعه اسکی هم عجیب است. کما این که برخی اصرار دارند کرونای صید را به مراسم بدرقه ربط دهند. اگر در مراسم بدرقه کرونا گرفته بودند اول از همه این خطر دیگران را هم در این مراسم تهدید می کرد و دیگر این که تست صید پس از مراسم مثبت بود اما چند روز بعد منفی شد یعنی محتمل است که ایشان روزهای پایانی کرونای خویش را می گذراند. مراسم بدرقه هم با رعایت تمام پروتکلهای بهداشتی انجام شد.

عملکرد اسکی بازان ایران در المپیک خوب بود

سرپرست کارون اعزامی ایران در این بازی ها اظهار داشت: در این دوره از بازی ها دو نماینده جوان داشتیم که اولین حضورشان در المپیک زمستانی را تجربه می کردند. کارشناسان اسکی با عنایت به اولین تجربه و سطح بازی های المپیک زمستانی این حضور و عملکرد را مثبت ارزیابی کرده اند. خانم عاطفه احمدی در رقابت های مارپیچ کوچک پس از طریق یابی به مانش دوم در شرایطی که تلاش کرد سرعت و رکورد خویش را نسبت به مانش نخست بالا ببرد به خط آخر نرسید. این در حالی بود که در مانش اول آلپاین ۳۳ نفر اوت کردند و به مانش دوم نرسیدند و در مانش دوم هم چندین اسکی باز به خط آخر نرسیدند. بطور قطع هر فردی که در المپیک حضور دارد منتخب ورزش کشورش است، پس هیچ ورزشکار سطح پایینی در المپیک حضور ندارد و همین نفس حضور در المپیک زمستانی خود از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. برنامه خانم احمدی این بود که در مانش اول کنترلی اسکی کند و در مانش دوم تلاش کند اسکی عادی خود با سرعت بالاتر را به نمایش بگذارد.

او اضافه کرد: در مسابقات اسکی صحرانوردی دانیال ساوه شمشکی در نخستین تجربه اش ۱۵ نفر را پشت سرگذاشت که با عنایت به کیفیت تمرینات پیش از اعزام این ورزشکار که همه نگاه ها به سید ستار صید بود و تجربه نخست در المپیک، عملکردش قابل قبول ارزیابی می شود.

تست مثبت دوپینگ شوکه کننده بود

نظریان در مورد مثبت شدن تست دوپینگ حسین ساوه شمشکی اظهار داشت: یکی از اتفاقات ناخوشایند و شوکه کننده المپیک زمستانی بحث مثبت شدن تست دوپینگ حسین ساوه شمشکی بود. او یکی از ورزشکاران قدیمی و با تجربه ما است و همه منتظر بودیم اسکی و رکورد خوبی را از او ببینیم. خودش هم برای همین مبحث آنجا بود و تمام تلاشش را کرد که در سومین دوره المپیک بهترین اتفاق برایش بیفتد. با انرژی بسیار خوبی آمده بود و این انرژی را هم در او می دیدیم که خیلی با توانمندی و روحیه بالا آماده است تا وارد مسابقه شود اما این مورد شوک بزرگی به او و خانواده اسکی وارد کرد و بسیار ناگوار بود.

او اضافه کرد: هیچکس این پیشبینی را نمی کرد. ضمن این که ما نتیجه منفی آزمایش دوپینگ آزمایشگاه کلن آلمان را داشتیم و به همین علت است که می گویم مبحث بسیار تخصصی و پیچیده است. لازم می دانم عنوان کنم که فدراسیون اسکی بر مبنای فرآیند و آئین نامه وظیفه خویش را انجام داده است. ما آخرین فهرست مواد ممنوعه را هم به همه اعلام و دوره دانش افزایی را هم برگزار کردیم. ضمن این که حسین ساوه شمشکی از ورزشکاران با تجربه ای است که سواد خوبی دارد، سال ها هم در مسابقات المپیک، جهانی، آسیایی و تورنمنت های بین المللی حضور داشته است و هیچگاه در این حوزه مشکلی وجود نداشته است.

نظریان با اشاره به اینکه در مورد حسین ساوه شمشکی و مبحث دوپینگ فدراسیون اسکی و کادر سرپرستی تیم در المپیک تمام تلاش خویش را جهت بررسی و پشتیبانی از ورزشکار بدون هیچگونه پیش داوری انجام داد، خاطرنشان کرد: در ابتدا تقاضای بررسی نمونه B به ITA داده شد که بعد از تایید نمونه B پرونده به CAS ارجاع یافت که متاسفانه به اجازه حضور حسین در مسابقه مارپیچ کوچک ختم نشد. متاسفانه برخی اظهار نظرات غیر علمی در این مورد از طرف برخی عنوان می شود اما آنچه از جانب پروفسوری که بعنوان کارشناس در دادگاه CAS عنوان شد دوز بسیار پایین موجود در نمونه ورزشکار بوده است. ازاین رو این مقدار بسیار کمتر از استاندارد تشخیص خیلی از آزمایشگاه های معتبر بوده و بنابر تحلیل کارشناس مربوطه در نمونه گیری های متفاوت احتمال بروز نتایج متفاوت وجود دارد. از طرفی احتمال ورود مواد از راه خوراکی به بدن وجود داشته و بنابر سوال ورزشکار از کارشناس در دادگاه حتی ورود مواد نیروزا در مدت زمان اخیر با دوز کم به صورت ناخواسته هم رد نشد.

او اضافه کرد: فدراسیون اسکی و ورزش های زمستانی تمام تلاش خود چه در زمان برگزاری بازی های المپیک زمستانی و چه بعد از آن در جهت انجام وظیفه حمایتی و پیگیری امور ورزشکاران خود همچون حسین ساوه شمشکی که بر غیر عمدی مبحث مثبت شدن این تست تاکید دارد، انجام داده و بنا به درخواست وی از راه فدراسیون جهانی و سایر مراجع ذی صلاح پیگیر این مورد خواهد بود.

سرپرست کاروان اعزامی ایران در المپیک زمستانی اظهار داشت: لازم به ذکر می دانم که در حاشیه بازی های المپیک زمستانی دیدارهای خوبی با مسؤلان جهانی اسکی داشتیم که همچون آن میتوان به دیدار با آقای یوهان الیاش رئیس فدراسیون جهانی، میشل ویون دبیر کل، فیلیپ گیسبیولر مدیر اجرایی، دیمیتری لازاروسکی مدیر توسعه و آموزش فیز اشاره نمود که امیدواریم بتوانیم از ظرفیت دیپلماسی بین المللی و ارتقاء ارتباطات، به توسعه و پیشرفت اسکی کشور کمک نماییم.

منبع:

1400/11/30
11:21:43
0.0 از 5
857
تگهای خبر: آموزش , المپیك , بازی , پزشك
این مطلب انجمن گلف را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
انجمن گلف
ncgu.ir - مالکیت معنوی سایت انجمن گلف متعلق به مالکین آن می باشد