انجمن گلف NCGU
مهر در گزارشی بررسی كرد؛

تست منفی داخل چطور در خارج م

تست منفی داخل چطور در خارج م

به گزارش انجمن گلف برملا شدن دوپینگ پرچمدار ایران در المپیک زمستانی در واقع پرده ازناکارآمدی های مدیریتی و تشکیلاتی مبارزه با این پدیده شوم درایران برداشت که بدون نظارت اجازه اعزام ورزشکار دوپینگی را داده اند.به گزارش انجمن گلف به نقل از مهر، نتیجه اقدامی که نمایندگان کمیته برگزاری المپیک زمستانی برای نمونه گیری از حسین ساوه شمشکی در جریان این بازی ها انجام دادند، شاید در وهله اول سبب غافلگیری این ورزشکار و مدیران کاروان اعزامی به پکن شد اما در نگاه گسترده تر و عمیق تر مچ گیری از مسؤلان مبارزه با دوپینگ در ایران را هم به همراه داشته است، کسانی که مدعی نظارت همیشگی و مستمر بر وضعیت ورزشکاران و بخصوص اعضای کاروان های اعزامی به میادینی مانند المپیک هستند اما مثبت شدن تست اسکی باز ایران صحت و سقم این ادعا و سلامت و درستی اقدامات را به شک و شبهه انداخت.
ماده ممنوعه ای که پشت پرده ها را عیان کرد
حسین ساوه شمشکی وقتی بعنوان نخستین ورزشکار دوپینگی المپیک زمستانی ۲۰۲۲ از ادامه فعالیت در این بازی ها منع شد که تنها سه روز از اقدام صورت گرفته برای نمونه گیری از او گذشته بود. یعنی نتیجه تستی که «در جریان بازی ها» و ساعت ۵ بامداد روز مسابقه ساوه شمشکی به صورت خارج از مسابقه از او گرفته شد، تخلفش را عیان کرد.
«استروئید آنابولیک آندروژنیک» ماده کشف شده در نمونه جمع آوری شده از حسین ساوه شمشکی است. این ماده در لیست مواد ممنوعه آژانس جهانی ضد دوپینگ قرار دارد و بنا بر این محکومیت و محرومیت این ورزشکار المپیکی را به دنبال داشت.
ماندگاری بالا از خصوصیت های ماده «استروئید آنابولیک آندروژنیک» است طوریکه نتیجه استفاده از این دارو تا ماه ها در آنالیز نمونه گرفته شده قابل تشخیص می باشد. به عبارتی «استروئید آنابولیک» اصلا تأثیر کوتاه مدت ندارد و استفاده از آن با رعایت پروتکل زمانی چندماهه اثرگذار خواهد بود، همین مساله فرضیه استفاده از آن در جریان بازی ها یا نزدیک به اعزام را رد می کند.
نکته قابل تامل همین جاست، نکته ای که دست مدیران مبارزه با دوپینگ در ایران را به لحاظ ناکارآمدی با اشتباهات مرتبط رو می کند چون که آنها نظارت بر کاروان اعزامی به پکن را در برنامه داشتند.

مچ گیری از مدیران مبارزه با دوپینگ ایران
در رابطه با افتضاح به بار نشسته برای کاروان المپیک زمستانی، محرومیت و آبروریزی یک روی سکه است، روی دیگر سکه مدیران را هدف قرار می دهد و عملکردی که در ارتباط با کنترل دوپینگ در کشور دارند.
بدیهی است یکی از کارهای مهم ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (نادو) نمونه گیری و آنالیز تست هاست که اتفاقا سالیانه هزینه های زیادی هم صرف آن می شود. مدیران نادو مدعی نظارت مستمر بر ورزشکاران هستند، ماموریتی که در ارتباط با کاروان های اعزامی به رویدادی مانند المپیک باید با وسواس و حساسیت بیشتر صورت بگیرد.
اتفاقا این گونه عنوان می شود که ورزشکاران اعزامی به این رویدادها زیر ذره بین نادو هستند و حتی در چند مرحله از آنها تست گرفته می شود. قاعدتا نتیجه این تست ها یکی از ملاک ها برای اعزام خواهد بود چون که اگر نتیجه تستی مثبت تشخیص داده شود قاعدتا باید از اعزام ورزشکار مربوطه جلوگیری شود.
کاروان کوچک و جمع و جور المپیک زمستانی هم مستثنی از دیگر کاروان ها نبوده و بطور حتم تحت نظارت و پیگیری ماموران نادو قرار داشته است کما این که خبرنگار مهر کسب اطلاع کرده از ورزشکاران این کاروان و همچون حسین ساوه شمشکی هم تست گرفته شده بود و حتی یک هفته قبل از اعزام به پکن نتیجه آن منفی اعلام شده بود.
با این اوصاف «چطور نتیجه تست حسین ساوه شمشکی در پکن مثبت شده است آنهم با بیان داروی ممنوعه ای که تاثیرکوتاه مدت ندارد؟» همین سوال ابهامات زیادی در مورد «صحت نمونه گیری ها» در کشور به وجود می آورد و حتی احتمالاتی در خصوص «پنهان کاری» به وجود می آورد یا این پرسش به وجود می آورد که «آیا واقعا از ورزشکار مورد نظر تست گرفته شده است؟» به هر حال چطور ممکن تست دوپینگ یک ورزشکار در داخل منفی اعلام گردد اما خارج از کشور مثبت تشخیص داده شود آنهم به سبب استفاده از دارویی که ماندگاری بالایی دارد.
اینها پرسش ها و ابهامات مهمی است که پاسخ آنها البته مهمتر خواهد بود چون که حقیقت را در رابطه دوپینگ پرابهام اسکی باز ایران در المپیک زمستانی مشخص می کند. اعزام این ورزشکار به المپیک زمستانی دیماه مسجل شده بود. پس چطور با وجود محدود بودن کاروان ایران، آنچنان نظارتی که صورت نگرفت که دوپینگ وی در داخل کشور و قبل از اعزام مسجل شود تا این گونه در یک میدان بزرگ بین المللی آبروریزی نشود؟

رئیس فدراسیون: با مبحث پیچیده ای روبرو هستیم
عباس نظریان سرپرست کاروان اعزامی به بازی های المپیک زمستانی بعد از اعلام نتیجه نمونه گیری B تست دوپینگ از حسین ساوه شمشکی ملی پوش اسکی آلپاین در گفتگو با روابط عمومی فدراسیون اسکی و ورزش های زمستانی گفت: مبحث پیش آمده بسیار ناراحت کننده و پیچیده است چون که ما در نزدیک ترین فاصله به اعزام تست دوپینگ از ورزشکاران داخل اردوی اسکی گرفتیم و این تست به آزمایشگاه کلن آلمان فرستاده شد و پاسخ آن هم منفی بود. به همین خاطر با مبحث پیچیده ای روبه رو هستیم باید بعد از بازگشت به تهران کمیته ای با حضور کارشناسان متخصص در این عرصه تشکیل بدهیم. مبحث بررسی شود و نتیجه به اطلاع همه برسد.
سایه دوپینگ روی المپین ها
به گزارش انجمن گلف به نقل از مهر، تست حسین ساوه شمشکی در جریان بازی های المپیک در حالی مثبت شد که ۶ ماه پیش هم در آستانه اعزام کاروان ایران به المپیک زمستانی تست دوپینگ بهمن عسگری مثبت تشخیص داده شد و این کاراته که اتفاقا از امیدهای کسب مدال بود از اعزام به توکیو منع شد.
البته که تجویز پزشک و استفاده ناآگانه از دارویی که جزو مواد ممنوعه بود دلیل دوپینگی شدن عضو تیم ملی کاراته شد اما به هر حال تکرار این اتفاق برای المپیک زمستانی نگرانی ها را نسبت به ادامه این روند در بین ورزشکاران ملی پوش و المپیکی بیشتر می کند بخصوص که در ارتباط با حسین ساوه شمشکی احتمالی در خصوص استفاده ناآگاهانه قابل پذیرش نمی باشد.
المپیک نماد و هویت ورزش قهرمانی در جهان است، این که به فاصله ۶ ماه دو کاروان المپیکی ایران درگیر نمونه مثبت ورزشکاران شان می شوند موید حرکت زیرپوستی این پدیده شوم در ورزش قهرمانی کشور است و این که ورزشکاران مان که در نام شان در سطح حرفه ای مطرح است آگاهانه و ناآگاهانه، پای داروهای ممنوعه را به زندگی ورزشی خود باز می کنند.
لازم است علاوه بر مرافبت و سرپرستی بیشتر ورزشکاران و آگاهی بخشی به آنها، روی فعالیت و برنامه های مدیرانی که ظاهرا مبارزه با دوپینگ و دغدغه سلامت ورزشکاران را دارند هم نظارت دقیق تری صورت بگیرد پیش از این که پوست ورزش قهرمانی نسبت به دوپینگ های اینچنینی کلفت و جامعه ورزش نسبت به آنها بی حس شود.


منبع:

1400/11/23
23:40:15
0.0 از 5
670
تگهای خبر: المپیك , بازی , پزشك , تیم
این مطلب انجمن گلف را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
انجمن گلف
ncgu.ir - مالکیت معنوی سایت انجمن گلف متعلق به مالکین آن می باشد