انجمن گلف NCGU
صحبت های تلخ یك ملی پوش:

برای امرار معاش مسافركشی می كنم

برای امرار معاش مسافركشی می كنم

انجمن گلف: ملی پوش تیم ملی كانو از پیشنهاد قابل توجه تركیه ای ها به او و عدم پذیرش آن پیشنهاد پرده برداشت.


به گزارش انجمن گلف به نقل از خبر آنلاین؛ سعید اكبری مجری برنامه "سلام بامداد بخیر" امروز در این برنامه جهت بررسی مشكلات ملی پوشان قایق سواری در آستانه كسب سهمیه المپیك 2020 توكیو به گفتگو با علی اوجاقی ملی پوش كانوی ایران پرداخت.
اوجاقی در ابتدا درباره مشكلات این رشته اظهار داشت: هم اكنون در همه رشته ها مسائل و مشكلاتی وجود دارد. در بحث قایقرانی مشكلاتی است كه فدراسیون روی آنها كار می كند. همچون بحث مالی. از لحاظ امكانات و قایق و پارو همه چیز خوب است.
وی ادامه داد: یك سری قایق های ایرانی است كه در كشور تولید می شود و بد نیست. جنس این قایق ها كربن است. قایق های خارجی كه در اردوها داریم مناسب می باشد و می شود با آنها تمرین كرد. ما در مسابقات قایق ها را اجاره می نماییم.
این ملی پوش كانو تصریح كرد: كشورهای اروپایی قایق هایشان را با ماشین خودشان به محل مسابقات می آورند ولی ما به سبب فاصله بسیاری كه با محل مسابقات داریم قایق ها را اجاره می نماییم.
اوجاقی درباره شرایط برای كسب سهمیه المپیك توضیح داد: كار ما واقعا سخت شده است و ما پس از بازی های آسیایی چند ماه تعطیل بودیم و تكلیف فدراسیون مشخص نبود. حالا آقای سهراب پور آمده اند و دارند كار می كنند. ایشان از جنس ورزش هستند. ولی كار ما مثل همه رشته ها خیلی دشوار است چون شرایط اقتصادی اصلا خوب نیست.
وی اشاره كرد: ورزشكاران به یك حقوق خوب نیاز دارند. اگر ما حقوق مناسب داشته باشیم، بهتر است. حقوق ما یك تومان و زیر یك تومان است. 750 هزار تومان حقوق می گیریم كه بموقع هم پرداخت نمی گردد. سه ماهی است كه حقوق نگرفته ایم.

این ملی پوش كانو افزود: من همزمان مربی گری هم می كنم و چند شاگرد گرفته ام و پاره وقت پس از تمرین با ماشین هم كار می كنم. وقتی درآمد ورزش حرفه ای كم است باید این كارها هم باشد چون ما مكمل احتیاج داریم و تجهیزات ورزشی مان هم باید تامین گردد.
اوجاقی درباره برنامه كاری اش اظهار داشت: 9 بامداد به تمرین می روم و تا 11 سر تمرین هستم. بعدش معمولا شاگرد دارم. پس از ظهر هم پس از تمرین دو سه ساعتی با ماشین كار می كنم. ساعت 10 به بعد به خانه برمیگردم. شرایط خیلی دشوار است و خانمم هم درك می كند.
وی اشاره كرد: پیگیر كارهای استخدامی ام در وزارت ورزش هستم. خانه هم ندارم و مستاجرم. كار من خیلی سخت شده است. آدمهای سخت برای روزهای سخت ساخته شده اند. از آقای سماواتی صاحبخانه ام هم تشكر می كنم كه خیلی لطف كردند و خانه ام رهنی است و اجاره هم نمی دهم.
این عضو تیم ملی كانو درباره مربی نیز اظهار نمود: چندماهی است كه مربی نداریم. از مربی قبلی مان كه دوست داریم برگردند برنامه می گیرم و تمرین می كنم. به هر حال نزدیك چنین مسابقاتی باید تمرین نماییم و فدراسیون هم به فكر است.
اوجاقی تصریح كرد: من بعنوان یك عضو كوچك تیم اینجا صحبت می كنم و بچه هایم قهرمان آسیا و جهان هستند و من به نمایندگی از آنها می گویم شرایطمان خیلی دشوار است. كسانی كه دوست دارند و می توانند به ورزش كمك كنند بیایند. اسپانسرها كمك كنند. برخی دیگر هم مثل من متاهل هستند و منبع درآمدی ندارند. ورزشكاری داریم كه متاهل است و خانمش شهرستان است و خودش به اینجا آمده و تمرین می كند. دارد می جنگد و نمی خواهد موقعیتش را از دست بدهد.
وی در پاسخ به اینكه برای مسابقات چقدر پاداش می گیرند، اظهار داشت: در كشورهای دیگر جایزه ای داده نمی گردد و هر مسابقه ای باشد وزارت جوایز را می دهد. این عكس من و عادل مجللی در 200 متر دو نفره مدال گرفتیم. مجللی نخستین مدال مسابقات جهانی كانو را هم گرفته است. تجربه خیلی خوبی بود و مدال با ارزشی برای من بود. این مسابقات كاپ جهانی بود و پاداشی به ما نبودند. حتی در برخی از این مسابقات سهمیه المپیك هم هست. اما طبق قانون وزارت جایزه به مسابقات قهرمانی آسیا، قهرمانی جهان، بازی های آسیایی و المپیك تعلق می گیرد.
این قایق ران در پاسخ به اینكه آیا با قهرمانی در این مسابقات پاداشی به او تعلق گرفته توضیح داد: بله با تاخیر پاداش ها پرداخت گردید. در بازی های آسیایی من به خاطر صدم ثانیه سوم شدم و اگر دوم می شدم كار استخدامم هم راحت تر انجام می شد. برای برنز قهرمانی آسیا هم 10 سكه دادند تا 2017 سكه می دادند اما حالا قیمت سكه بالا رفته و حواله می دهند.
در ادامه اكبری خطاب به وزیر ورزش از وضعیت نامناسب ورزشكاران گفت و از اوجاقی درباره اینكه با این حقوق 700 هزار تومانی چه می كند پرسید.

اوجاقی پاسخ داد: درآمد مربی گری من خیلی بهتر است. آن حقوق چند ماه یك دفعه واریز می شود و در روند زندگی احساس نمی گردد و با مربی گری و مسافركشی خرجم را در می آورم. چند بار شده كه از كارمندان وزارت ورزش مسافر سوار كرده ام. آنها هم خیلی ناراحت شده اند. چند روز پیش بازی پرسپولیس بود و با ماشین داخل استادیوم آمدم و حراست هم گیر نداد. خبرنگاری كه سوار ماشین بود گفت من كارت خبرنگاری ام را نشان ندادم. به شوخی گفتم اگر ناراحتی برگردیم. ولی او خیلی ناراحت شد كه ملی پوشم. البته گفت دمت گرم كه كار می كنی. من هم كار را عار نمی دانم.
وی در پاسخ به اینكه آیا در خارج از ایران هم پیش می آید ملی پوشی مسافركشی كند، اظهار داشت: شاید بعضی ها باور نكنند اما در مسابقات جهانی از هم رشته ای های ما امضا می گیرند. اما وقتی در كشور خودت شرایط را اینگونه می بینی از این همه تفاوت یك ورزشكار خارجی و ایرانی ناراحت می شوی. من اهل حواشی نبوده ام و همیشه سرم پایین بوده و كارم را كرده ام. اما حالا شرایط واقعا به خاطر سهمیه المپیك خیلی سخت شده است.
اوجاقی در این زمینه كه آیا پیشنهاد خارجی داشته، اشاره كرد: دروغ نگویم یك پیشنهاد داشته ام. كشور تركیه به من گفت بیا و حقوقش به پول ایران ماهیانه بالای 10 میلیون تومان می شود. ولی من نمی توانستم كشورم را رها كنم. به جایی رسیده ام كه بعضی وقتها خیلی فكر كرده ام اما باز هم نمی روم.
این ملی پوش كانو درانتها اظهار داشت: به مسئولان و وزیر و آقای داورزنی می گویم در استخدام قهرمانان سختگیری ها را كنار بگذارند تا ورزشكار خیالش راحت باشد بعد از آن كه دوران ورزشی اش تمام می شود یك كار خوب دارد. از پدر و مادر و خواهرهایم و خانمم كه این مدت به بنده كمك كرده و از من حمایت كرده. از برنامه شما هم ممنونم كه موجب شد حداقل یك سری حرفها را بزنیم و امیدواریم مثمر ثمر باشد. 254 251


منبع:

1398/08/21
14:35:14
5.0 از 5
4896
این مطلب انجمن گلف را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
انجمن گلف
ncgu.ir - مالکیت معنوی سایت انجمن گلف متعلق به مالکین آن می باشد