انجمن گلف NCGU
تشریح برنامه نادو در سال ۲۰۲۲؛

نمونه گیری از ورزشکاران دوپینگی در دوره محرومیت

نمونه گیری از ورزشکاران دوپینگی در دوره محرومیت

ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (نادو) امسال میلادی قسمتی از فعالیت خود برای نمونه گیری را برمبنای لیست متشکل از ورزشکاران ویژه دنبال می کند. نام برخی ورزشکاران محروم در این لیست قرار دارد.فرزاد شارکی قائم مقام دبیرکل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (نادو) در گفتگو با خبرنگار مهر با تاکید بر این که فعالیت این ستاد برای نمونه گیری از ورزشکاران امسال میلادی طبق روال قبل و البته برمبنای لیست جدید روش های ممنوعه و مواد نیروزا انجام می شود، اشاره کرد: مأموران نادو در تمام رویدادهای داخلی حضور خواهند داشت و بصورت رندم از ورزشکاران شرکت کننده نمونه گیری می کنند اما طبیعی است که قسمتی از فعالیت مان دراین زمینه کماکان خارج از مسابقه دنبال می شود.
وی دراین زمینه اشاره کرد: ورزشکارانی که در رشته های پرخطر مانند وزنه برداری فعالیت دارند و ورزشکارانی که موفقیتی به دست آورده اند یا از انتظار کسب موفقیت وجود دارد جزو نفراتی هستند که بصورت ویژه زیر ذره بین نادو قرار دارند بطوریکه در خارج از میادین مسابقات هم گرفتن تست دوپینگ از آنها در برنامه است. اینها همان ورزشکارانی هستند که نامشان در لیست «Registered Testing Pool» یا همان «RTP» قرار می گیرد.
قائم مقام دبیرکل نادو با تاکید بر این که بعضاً نام ورزشکاران محروم از فعالیت - به خاطر ارتکاب به دوپینگ- هم در این لیست قرار می گیرد، اشاره کرد: ورزشکاران متخلفی که دوره محرومیتشان را سپری می کنند از نمونه گیری باردیگر در امان نیستند مگراینکه اعلام بازنشستگی کرده باشند و برای همیشه از ورزش و دنیای قهرمانی و حرفه ای آن خداحافظی کرده باشند. در غیراین صورت مأموران نادو مجاز هستند در هر شرایطی برای نمونه گیری از آنها اقدام نمایند.
شارکی تاکید کرد که آنالیز و مدیریت تست دوپینگ به عمل آمده از ورزشکارانی که در دوره محرومیت به سر می برند عیناً مشابه ورزشکاران در وضعیت عادی انجام می شود.

وی با بیان باردیگر این که مجموع ورزشکاران موفق، در آستانه موفقیت، فعال در رشته های پرخطر یا محروم لیست «RTP» را می سازند تصریح کرد: نمونه گیری از این ورزشکاران در هر شرایطی انجام می شود حتی زمانی که لطمه دیده اند و در تمرینات یا مسابقات حضور ندارند. به همین دلیل ورزشکاران حاضر در لیست «RTP» باید در مورد محل سکونت و تمرینات خود اطلاع رسانی کامل و لازم را داشته باشند و هر گونه تغییر را هم بموقع اطلاع رسانی کنند.
قائم مقام دبیرکل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ در این رابطه با اعلان اینکه ۳ نوبت عدم ثبت آدرس یا غیبت ورزشکار در آدرس اعلام شده منجر به محرومیت فرد از فعالیت ورزشی می شود، در مورد کنترل دوپینگ ورزشکاران لیست RTP به لحاظ کمی اظهار داشت: از این دسته ورزشکاران در طول سال حداقل سه بار نمونه گیری خارج از مسابقه می شود.
شارکی همین طور به لیست «RTP» که طی سال قبل ملاک نادو بود، اشاره نمود و اظهار داشت: ۷۶ ورزشکار از رشته های شنا، تیروکمان، دوومیدانی، قایقرانی، دوچرخه سواری، شمشیربازی، جودو، وزنه برداری، کشتی، هندبال و والیبال در این لیست قرار داشتند. البته برای سال جدید میلادی این لیست دستخوش تغییراتی می شود که هنوز انجام نشده است.
به گفته قائم مقام ستاد ملی مبارزه با دوپینگ، ساعت نمونه گیری از ورزشکاران لیست «RTP» خارج از مسابقه متغیر است. وی دراین زمینه اظهار داشت: ورزشکاران در هر شرایطی باید آماده نمونه گیری باشند، مأموران نادو مجاز هستند از ساعت ۶ بامداد تا ۱۱ شب برای گرفتن تست دوپینگ به محل تمرین یا محل اقامت ورزشکار موردنظر بروند.
شارکی همین طور اشاره کرد: از ورزشکارانی که نامشان در این لیست قرار دارد و در رشته های استقامتی فعالیت دارند بطور قطع نمونه گیری خونی هم صورت خواهد گرفت.

1400/10/19
22:03:10
0.0 از 5
526
این مطلب انجمن گلف را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
انجمن گلف
ncgu.ir - مالکیت معنوی سایت انجمن گلف متعلق به مالکین آن می باشد