انجمن گلف NCGU
وقتی جوانترها از بزرگسالان جلو زدند

سبقت خطرناک وزنه برداران نوجوان و جوان در دوپینگ!

سبقت خطرناک وزنه برداران نوجوان و جوان در دوپینگ!

وزنه برداران رده پایه در سالهای اخیر بیشتر درگیر معضل دوپینگ شده اند و این فاجعه ای است که فدراسیون نباید به آسانی از کنار آن بگذرد.


به گزارش انجمن گلف به نقل از ایسنا، بحث مبارزه با دوپینگ در وزنه برداری حساسیت بیشتری پیدا کرده است و کوچکترین سهل انگاری می تواند سبب از دست رفتن المپیک پاریس شود. اما نکته مهم ماجرا این است در سال های اخیر هر دوپینگی که در مسابقات بین المللی مثبت شده در ارتباط با رده سنی نوجوانان و جوانان بوده است.
زمانی که در سال ۹۳، تست دوپینگ چهار وزنه بردار نوجوان در مسابقات قهرمانی آسیا ۲۰۱۴ مثبت شد، اتفاق ناگواری برای وزنه برداری ایران قلمداد شد که رسما پای دوپینگ به پایه ترین تیم ملی ایران باز شده است. اما شاید کمتر کسی تصور می کرد این تازه آغاز ماجرا باشد و در سالهای آینده مقرر است نوجوانان و جوانان بیشتری درگیر دوپینگ شوند.
بعد از سال ۲۰۱۴ که تست چهار نفر همزمان مثبت شد، تابحال تست سه وزنه بردار دیگر در مسابقات بین المللی مثبت شده که دو نفر از آنها از رده نوجوانان و یک نفر از رده جوانان هستند.
مسئله ای که وجود دارد این است چرا وزنه برداران نوجوان و جوان از سن کم ترجیح می دهند به جای پاک بودن، با دوپینگ قدرت خویش را به نمایش بگذارند و فدراسیون تا چه اندازه توانسته وزنه برداران را قانع کند که مدال گرفتن با تقلب هیچ ارزشی ندارد؟ رسوخ دوپینگ به رده پایه تیم ملی حالا به هر شکلی که باشد، یکی از بدترین اتفاقات برای فدراسیون است که نباید به آسانی از کنار آن گذشت. البته این تهدید متوجه وزنه برداری زنان هم شده و باید جلوی این اتفاق از هم اکنون گرفته شود تا زنان هم آلوده نشوند و فدراسیون وزنه برداری باید به فکر چاره ای باشد تا بیشتر از این نوجوانان و جوانان دختر و پسر ایران آلوده نشوند.
نفراتی که از سال ۲۰۱۴ تابحال تست دوپینگشان مثبت شده است:
*سال ۲۰۱۴:
مهدی فروتن، مصطفی خلیلی، مهرشاد محمودی و رامین ولی پور در مسابقات قهرمانی نوجوانان آسیا
*سال ۲۰۱۷:
محمد شهاب انداز در مسابقات قهرمانی نوجوانان آسیا
*سال ۲۰۱۹:
محمد حسینی در مسابقات قهرمانی جوانان جهان
*سال ۲۰۲۱
یک وزنه بردار نوجوان پس از قهرمانی نوجوانان جهان در آستانه محرومیت و صدور حکم قرار دارد.
منبع:

1400/10/06
10:48:47
0.0 از 5
476
این مطلب انجمن گلف را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
انجمن گلف
ncgu.ir - مالکیت معنوی سایت انجمن گلف متعلق به مالکین آن می باشد