انجمن گلف NCGU
با اعمال دو تغییر عمده؛

فهرست جدید مواد و روش های دوپینگ از 11 دیماه ملاک عمل می شود

فهرست جدید مواد و روش های دوپینگ از 11 دیماه ملاک عمل می شود

به قول قائم مقام دبیرکل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ، فهرست مواد ممنوعه و روش های دوپینگ آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ برای سال ۲۰۲۲ میلادی از یازدهم دیماه ملاک عمل خواهد بود.به گزارش انجمن گلف به نقل از مهر، آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) هر سال با بیان تغییرات لازم در لیست مواد و روش های ممنوعه، این لیست را برای سال آینده میلادی بروزرسانی می کند. وادا اول اکتبر لیست جدید خود در مورد مواد و روش های ارتکاب به دوپینگ را در اختیار ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (نادو) کشورهای عضو قرار داد تا همزمان با سال جدید میلادی ملاک عمل برای نمونه گیری، آنالیز و مدیریت تست ها باشد.
بر این اساس و با بیان فرزاد شارکی قائم مقام دبیرکل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (نادو) همزمان با شروع سال ۲۰۲۲ میلادی یعنی از ۱۱ دیماه مبنای کار این ستاد برای گرفتن تست از ورزشکاران و آنالیز و مدیریت نتایج آنها لیست جدید وادا خواهد بود.
به گفته این مقام مسئول در ستاد ملی مبارزه با دوپینگ، لیست مواد و روش های دوپینگ دستخوش تغییراتی شده که مهم ترین آنها در مورد داروهای کورتون و همینطور اسپری «سالبوتامول» که مخصوص درمان آسم است، می باشد.
فرزاد شارکی در گفتگو با خبرنگار مهر در این حوزه توضیح داد و اظهار داشت: طبق تغییرات بوجود آمده مصرف داروهای کورتن در حین مسابقه به صورت خوراکی یا تزریقی (عضلانی) ممنوع می باشد. تا پیش از این امصرف یک نوع داروی کورتن و استفاده از آن به صورت پوستی و موضعی آزاد بود اما بر مبنای لیست ۲۰۲۲ وادا، تمام روش های استفاده از کورتن -اعم از خوراکی و تزریقی- در حین مسابقه ممنوع می باشد.
وی با یادآوری متفاوت بودن «طول اثر» در انواع داروهای کورتن افزود: طول اثر در داروهای کورتن می تواند یک روز، یک هفته و حتی ۶۰ روز باشد، در لیست جدید وادا هم طول اثر هریک از انواع کورتن و این که چه مدت زمانی طول می کشد تا از بدن پاک شود، مشخص شده است. ازاین رو ورزشکاران باید در صورت احتیاج به استفاده از داروی کورتن به طول اثر آن توجه لازم را داشته باشند.
قائم مقام دبیرکل نادو در توضیح تکمیلی این مورد (توجه به طول اثر) خاطرنشان کرد: ورزشکاری که قصد استفاده از داروی کورتن را دارد باید روز مسابقه خود و زمان لازم برای پاک شدن از اثرات دارو را در نظر بگیرد. در صورت اطمینان از این که اثر دارو تا روز مسابقه برطرف می شود مشکلی جهت استفاده نیست اما در صورتی که میان طول اثر با زمان رویداد هاهنگی نباشد باید برای معافیت درمان اقدام گردد تا در صورت نمونه گیری با معضل مثبت شدن تست و محرومیت مواجه نشود.
شارکی با تکیه بر این که دومین تغییر مهم بوجود آمده در لیست داروهای ممنوعه برای سال جدید میلادی در ارتباط با داروی «سالبوتامول» است، اظهار داشت: این اسپری مخصوص درمان آسم است و جزو گروه ۳ ممنوعه قرار گرفته اما در صورت رعایت دُز درمانی، مجاز است.
وی تصریح کرد: تا پیش از این ورزشکاران مجاز بودند روزانه ۲ بار و هر بار هم به اندازه ۸۰۰ میکروگرم از «سالبوتامول» استفاده کنند. بر مبنای تغییرات ایجاد شده، استفاده روزانه از این اسپری به ۳ بار افزایش پیدا کرده اما با در نظر گرفتن این که دو بار به اندازه ۶۰۰ میکروگرم و بار سوم به اندازه ۴۰۰ میکروگرم استفاده گردد.
این مقام مسئول در نادو ایران تصریح کرد: اثرات ۲۴ ساعته استفاده از «سالبوتامول» در ادرار نباید از ۱۶۰۰ میکروگرم بالاتر برود درغیر اینصورت منجر به مثبت شدن دوپینگ می شود. دلیل تغییرات بوجود آمده هم همین است.
شارکی خاطرنشان کرد: تغییرات عمده بوجود آمده در لیست مواد ممنوعه و روش های دوپینگ برای سال آینده میلادی در مورد همین دو دارو (کروتن و سالبوتامول) است. البته تغییرات دیگری هم اعمال شده که همگی به فدراسیون ها اطلاع رسانی شده است. ازاین رو ستاد ملی مبارزه با دوپینگ از آغاز سال میلادی ۲۰۲۲ یعنی از ۱۱ دیماه و همزمان با وادا و دیگر کشورها، لیست جدید را برای نمونه گیری، آنالیز و مدیریت نتایج ملاک عمل قرار خواهد داد.


منبع:

1400/10/01
12:40:39
0.0 از 5
556
تگهای خبر: فدراسیون , مسابقه , ورزش
این مطلب انجمن گلف را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
انجمن گلف
ncgu.ir - مالکیت معنوی سایت انجمن گلف متعلق به مالکین آن می باشد