انجمن گلف NCGU
صداوسیما پول نمی دهد اما حق پخش در بودجه زیاد می شود؛

حق پخش را کی داده، کی گرفته؟!

حق پخش را کی داده، کی گرفته؟!

انجمن گلف: در شرایطی که سازمان صداوسیما با وجود تکلیف قانونی حاضر به پرداخت مطالبات ورزش از محل درآمدهای تبلیغات ناشی از پخش مسابقات ورزشی نیست اما هر ساله مبلغ مربوطه در قانون بودجه افزایش می یابد!به گزارش انجمن گلف به نقل از ایسنا، برای نخستین بار، برمبنای قانون بودجه سال ۱۳۹۹ مشخص شد که به استناد بند (پ) ماده (۹۲) قانون برنامه ششم توسعه، وزارت ورزش و جوانان و سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران مکلف هستند درآمدهای تبلیغاتی ناشی از پخش مسابقات ورزشی را به ردیف درآمدی شماره ۱۴۰۱۸۴ نزد خزانه داری کل کشور واریز نمایند. وجوه واریزی از محل ردیف ۴۹-۵۳۰۰۰۰ مندرج در جدول شماره (۹) این قانون به نسبت ۳۰ درصد در اختیار وزارت ورزش و جوانان (برای کمک به فدراسیون های مربوطه) و ۷۰ درصد در اختیار سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران قرار می گیرد. در این قانون، همین طور درآمد حاصل از تبلیغات ناشی از پخش مسابقات ورزشی موضوع بند (پ) ماده ۹۲ قانون برنامه ششم توسعه در ردیف ملی ۵۰ میلیارد تومان در نظر گرفته که بر این اساس سهم سازمان صداوسیما ۳۵ و سهم وزارت ورزش ۱۵ میلیارد تومان تعیین شد.

۱۵ میلیارد تومان از دست رفته در سال ۹۹

سازمان صداوسیما در سال ۹۹، با وجود این که برخلاف سالهای قبل مکلف به واریز درآمدهای تبلیغاتی ناشی از پخش مسابقات ورزشی نزد خزانه داری کل کشور بود اما ریالی از مبلغ تعیین شده را واریز نکرد و بنا بر اعلام ژاله فرامرزیان، معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت ورزش و جوانان باتوجه به اتمام سال، پرونده این پرداخت به وزارت ورزش و جوانان بسته شد.

همچنین برمبنای قانون بودجه سال ۱۴۰۰، درآمد حاصل از تبلیغات ناشی از پخش مسابقات ورزشی ۱۵۰ میلیارد تومان برآورد شد که باید به نسبت ۳۰ به ۷۰ بین وزارت ورزش و جوانان و سازمان صدا و سیما تقسیم شود، بدین سبب سهم وزارت ورزش و جوانان از سهم تبلیغات ناشی از پخش مسابقات ورزشی که ۱۵۰ میلیارد تومان برآورد شده برمبنای قانون بودجه سال ۱۴۰۰ معادل ۳۰ درصد است که برابر ۴۵ میلیارد تومان می شود و طبق قانون بودجه، امسال صدا و سیما باید این مبلغ را به ورزش ایران پرداخت کند.

۴۵ میلیارد تومان سال ۱۴۰۰ در آستانه بر باد رفتن!

سازمان صداوسیما در سال ۱۴۰۰ مکلف است برمبنای قانون بودجه، ۴۵ میلیارد تومان از محل درآمدهای تبلیغاتی ناشی از پخش مسابقات ورزشی را به وزارت ورزش و جوانان پرداخت کند و تنها حدود سه ماه دیگر تا دریافت این مطالبه از طرف وزارت ورزش زمان وجود دارد و اگر این مبلغ طی مدت زمان باقی مانده از طرف سازمان صدا و سیما به وزارت ورزش و جوانان پرداخت نشود، این رقم نیز به سرنوشت همان ۱۵ میلیارد تومانی گرفتار می شود که در سال ۹۹ به ورزش تعلق پیدا نکرد.

چندین برابر شدن مبلغی که هیچ گاه پرداخت نشده است

نکته قابل تامل در مورد درآمد حاصل از تبلیغات ناشی از پخش مسابقات ورزشی در لایحه ۱۴۰۱، دو برابر شدن رقم در نظر گرفته شده نسبت به سال ۱۴۰۰ است، آن هم در شرایطی که درآمد حاصل از تبلیغات ناشی از پخش مسابقات ورزشی در سال ۹۹ از طرف سازمان صدا و سیما به وزارت ورزش و جوانان تعلق نگرفت و از درآمد تبلیغات ناشی از پخش مسابقات ورزشی در سال ۱۴۰۰ نیز تا کنون ریالی از طرف این سازمان به وزارت ورزش تعلق نگرفته است.

لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ در حالی ۲۱ آذرماه سال جاری از طرف دولت به مجلس شورای اسلامی ارائه شد که درآمد حاصل از تبلیغات ناشی از پخش مسابقات ورزشی ۳۱۵ میلیارد تومان برآورد شده است و نسبت به عدد ۱۵۰ میلیارد تومانی در قانون بودجه ۱۴۰۰، رشد ۲.۱ برابری را نشان میدهد. در این لایحه، درآمد حاصل از تبلیغات ناشی از پخش مسابقات ورزشی موضوع بند (پ) ماده ۹۲ قانون برنامه ششم توسعه در ردیف ملی ۳۱۵ میلیارد تومان برآورد شده است که باتوجه به نسبت ۳۰ به ۷۰ درصدی وزارت ورزش و جوانان در قبال سازمان صداوسیما، سهم وزارت ورزش معادل ۹۴.۵ میلیارد تومان و سهم صداوسیما معادل ۲۲۰.۵ میلیارد تومان خواهد بود.

سوال قابل تامل اینجاست که بر چه مبنایی هر سال شاهد افزایش رقم مربوط به درآمد حاصل از تبلیغات ناشی از پخش مسابقات ورزشی در قانون بودجه هستیم؟ آن هم در شرایطی که سازمان صداوسیما نه در سال ۹۹ به قانون بودجه پایبند بود و نه از شروع سال جاری تا کنون رقمی از سهم ۴۵ میلیارد تومانی وزارت ورزش و جوانان را - با وجود تکلیف قانونی برمبنای قانون بودجه سال ۱۴۰۰ - به وزارت ورزش و جوانان پرداخت کرده است.

علاوه بر این اساسا جایگاه دستگاه های نظارتی در ارتباط با عدم اجرای قانون از طرف سازمان صداوسیما در برخورد با وزارت ورزش معین نیست و با وجود ارائه گزارش از طرف وزارت ورزش و جوانان تا حالا از طرف دستگاه های نظارتی و مجلس شورای اسلامی اقدامی در ارتباط با عدم پرداخت درآمد حاصل از تبلیغات ناشی از پخش مسابقات ورزشی به وزارت ورزش و جوانان صورت نگرفته است و مشخص نیست اگر سازمان صداوسیما قصد داشته باشد به رویه خود در قبال عدم پرداخت مطالبات ورزش ادامه دهد چه ضمانتی برای اجرای قانون بودجه وجود دارد و چه برخوردی با این سازمان صورت می گیرد.

منبع:

1400/09/28
20:39:24
0.0 از 5
573
تگهای خبر: تیم , دستگاه , فدراسیون , ورزش
این مطلب انجمن گلف را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
انجمن گلف
ncgu.ir - مالکیت معنوی سایت انجمن گلف متعلق به مالکین آن می باشد