انجمن گلف NCGU
مشكلات شایع پشت و ستون فقرات؛

دیسک کمر چگونه پاره می شود؟

دیسک کمر چگونه پاره می شود؟

انجمن گلف: مشکلاتی که در ستون فقرات برخی افراد وجود دارد آنها را با دردهای مزمن و غیرقابل تحمل مواجه کرده است. این در حالیست که با برخی حرکات اصلاحی می توان این دردها را کم کرد.خبرگزاری مهر - گروه ورزشی: اگر می توانید به آسانی بنشینید یا بایستید، از ستون فقرات خود تشکر کنید! مجموعه ای از استخوان های کوچک به نام مهره ها در قسمت ستون فقرات، از لگن تا گردن. از سر، شانه ها و بالای بدن شما را پشتیبانی می کنند. ستون فقرات شما نقش کلیدی دیگری هم دارند: مهره ها یک تونل برای نخاع شما ایجاد می کنند. این مجموعه شامل اعصابی است که مغز شما را به بیشتر بدنتان متصل می کند.
مشکلات شایع ستون فقرات - لغزش دیسک
یک بالشتک به نام دیسک بین هر یک از مهره های ستون فقرات شما قرار گرفته است، که موجب جلوگیری از خراشیده شدن آنها در مقابل یکدیگر می شوند. با افزایش سن، دیسک ها آغاز به خشک شدن می کنند. اگر فشار زیادی به کمر وارد کنید، ممکنست دیسک پاره یا شکسته شود. پزشکان به آن "فتق دیسک" می گویند. در حالت عادی ممکنست متوجه آن نشوید. اما مهم ترین نشانه های فتق دیسک شامل درد دست ها یا پاها، یا ممکنست احساس بی حسی یا گزگز در دست و پاهای خود داشته باشید. به طور معمول ورزش، حرکات اصلاحی و مسکنها کمک به درمان با جلوگیری از پیشرفت دیسک میکنند، در غیر این صورت، ممکنست به عمل نیاز داشته باشید.
آرتروز
مهره های شما دارای بافت لغزنده ای در هر سر است که به کمر شما کمک می نماید بدون اصطکاک خم شود. اگر این غضروف خشک شود یا از بین برود، مهره ها آغاز به مالش می کنند و کمر شما را دردناک یا سفت می کند. زنان بیشتر از مردان مستعد مبتلاشدن به آرتروز کمر هستند و با گذشت زمان بدتر می شود. پزشک شما نمی تواند آنرا معکوس کند. اما حرکات اصلاحی ورزشی و مسکن ها به تسکین علایم کمک می نماید.
تنگی کانال نخاعی
از شایع ترین و خطرناک ترین مشکلات ستون فقرات تنگی کانال نخاع است. تنگی کانال نخاع، شما دارای فضاهایی برای نخاع و اعصاب است که از آن منشعب می شوند. وقتی این فضاها کوچک می شوند، استخوان ها می توانند به اعصاب فشار بیاورند. ممکنست حتی متوجه آن نشوید، اما در هر زمان که اعصاب مبتلا به اختلال شود، ممکنست درد، سوزن سوزن شدن یا بی حسی داشته باشید یا ماهیچه های شما ضعیف به نظر برسند. آرتروز شایع ترین علت تنگی نخاع است. وقتی شدید باشد، فرد مجبور به جراحی می شود و فضای بیشتری برای عبور اعصاب به وجود می آورد.
حرکت اصلاحی پیشنهادی:
به پشت بخوابید، یکی از پاها را بالا بیاورید و دو دست را پشت ران قفل کرده و پا را به سمت سینه بکشید و تا 10 شماره نگه دارید. همین کار را برای پای دیگر هم تکرار کنید.
سیاتیک
اگر درد از ناحیه کمر، از قسمت پایین و ساق پا بیرون بیاید، ممکنست علت عصب سیاتیک شما باشد. فتق دیسک، خار استخوان یا برخی دیگر از مشکلات ستون فقرات می تواند به آن فشار وارد کند. پزشکان به این بیماری "سیاتیک" می گویند. وقتی سیاتیک عود می کند، به طور معمول فقط یک طرف بدن شما را درگیر می کند. پکهای داغ، پکهای سرد، حرکات کششی و مسکن ها می توانند به شما کمک کنند تا احساس بهتری داشته باشید.
حرکت اصلاحی:
به پشت بخوابید و یک پای خودرا روی پای دیگری قرار دهید، و زانوی پای خم را به سمت زمین فشار دهید.
تومور
گاهی اوقات، سرطان از نقطه ای آغاز می شود که شروع به ایجاد یک رشد جدید در ستون فقرات شما می کند. سرطان ریه، سینه، پروستات و استخوان به احتمال زیاد به آنجا می رود. برخی شرایط غیر سرطانی نیز می توانند تومور ستون فقرات ایجاد کنند. پشت شما ممکنست درد کند، دردی که در بدن شما پخش می شود. دست ها یا پاهای شما ممکنست بی حس یا ضعیف باشند. حتی قسمتی از بدن شما ممکنست فلج شود. پزشک ممکنست جراحی، پرتودرمانی یا شیمی درمانی را سفارش کند. در این مورد، ورزش مناسب و همراه با مشورت پزشک کمک شایانی به حفظ روحیه فرد خواهدنمود.
اسکولیوز
اسکولیوز یکی از شرایطی است که می تواند ستون فقرات شما را از حالت طبیعی خارج کند. شایع ترین نوع، کودکان را در طول جهش رشد آنها پیش از بلوغ تحت تاثیر قرار می دهد و ستون فقرات را به پهلو خم می کند. اگر فرزند شما مبتلا به اسکولیوز است، ممکنست شانه های وی ناهموار باشد، یا یک تیغه شانه بیشتر از دیگری خم شود. هیچ کس نمی داند علت این امر چیست. اسکولیوز می تواند بدتر شود و مشکلاتی را بوجود آورد، انجام یک سری حرکات ورزشی اصلاحی کمک شایانی به درمان این مورد خواهد داشت.
حرکت اصلاحی:
یک دست و یک پای خودرا بالا گرفته و بدن را روی پنجه پای مخالف حائل کنید و ده شماره نگهدارید. یا به اندازه توانتان.

قوز یا کایفوز
این وضعیت ستون فقرات شما را به جلو خم می کند. این به طور معمول زمانی اتفاق می افتد که مهره های شما ترک خورده یا له می شوند و یا به مدت زمان طولانی بدن شما عادت به خمیده راه رفتن و نشستن میکند. زنان مسن بیشتر اوقات به این بیماری مبتلا می شوند، اما می تواند بر کودکانی که ستون فقرات آنها به اشتباه رشد می کند نیز تأثیر بگذارد. این می تواند موجب درد و مشکلات دیگر شود و در موارد شدید، کل بدن شما را از فرم خارج می کند. بسته به میزان خمیدگی ستون فقرات، درمان ممکنست شامل مسکن، ورزش یا جراحی باشد.
حرکت اصلاحی
درخلال ورودی در یا محلی خالی بایستید و دو دست را کناره های درگاهی قرار داده و بدن را کمی به سمت جلو فشار دهید. این عمل را به دفعات و در ضمن روز چندین بار تکرار نمایید. بهترین راه حل درمان قوز این است که گوشها در امتداد شانه ها قرار بگیرند.

اسپوندیلیت آنکیلوزان (روماتیسم ستون فقرات)
این نوع آرتروز به طور معمول خشکی کمر و باسن و کمر شما خصوصاً در بامداد میشود. با گذشت زمان، می تواند به ستون فقرات و سایر مفاصل و اندام ها گسترش یابد. مهره ها و استخوان های قفسه سینه ممکنست با هم جوش بخورند و به بدنتان حالت قوز و خمیده بدهند. مردان جوان بیشتر از زنان به آن مبتلا می شوند و ممکنست در خانواده ها مشاهده شود. درمان زود هنگام با ورزش پیشرفت شایان توجهی خواهدنمود.
حرکت اصلاحی:
انجام حرکات کششی بطور متناوب و همین طور شنا بطور روزانه از بهترین حرکات اصلاحی جهت درمان و جلوگیری از گسترش آن خواهد شد.
آسیب نخاعی
لطمه اغلب در اثر تصادف (مانند سقوط، تصادف اتومبیل یا تصادف ورزشی) ایجاد می شود. در بیشتر موارد، نخاع کبود می شود، یا قسمتی از خونرسانی به آن قطع می شود. این ممکنست مغز شما را از کنترل قسمتی از بدن باز دارد، بدین سبب می تواند بسیار جدی باشد. هرچه لطمه ستون فقرات شما بالاتر باشد، بدن شما بیشتر تحت تأثیر قرار می گیرد. شانس بهتر شدن شما بستگی به میزان لطمه دیدگی شما دارد.
حرکات اصلاحی:
بسته به تشخیص مربی ورزشی یا فیزیوتراپ یا پزشک معالج انجام حرکات اصلاحی، کششی، راه رفتن در آب بسیار سفارش می گردد.

رضا ناصری - کارشناس ورزش و تغذیه


منبع:

1400/07/17
19:56:28
0.0 از 5
1402
تگهای خبر: پزشك , ورزش
این مطلب انجمن گلف را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
انجمن گلف
ncgu.ir - مالکیت معنوی سایت انجمن گلف متعلق به مالکین آن می باشد