انجمن گلف NCGU
مهر در گزارشی بررسی كرد؛

استقبال کم از ریاست در فدراسیون ها

استقبال کم از ریاست در فدراسیون ها

انجمن گلف: پروسه انتخاباتی در بعضی فدراسیون ها در حالی شروع شده که تا به امروز کمتر فرمی بابت نام نویسی کاندیداهای ریاست نهایی و ارائه شده؛ معین نیست قوانین دست و پاگیر دلیل آنست یا ارزیابی شرایط؟به گزارش انجمن گلف به نقل از مهر، دور جدید انتخابات فدراسیون های ورزشی و نام نویسی از کاندیداهای آنها پس از سه ماه وقفه از شنبه گذشته (۳ مهرماه) بطور همزمان با بوکس، ورزش های نابینایان وکم بینایان، اسکیت، کبدی، بسکتبال و کوهنوردی شروع شد. این روند برای سه فدراسیون تیراندازی (سه شنبه ۶ مهرماه) و شنا، شیرجه و واترپلو و تکواندو (چهارشنبه ۷ مهرماه) هم شروع شده است.
در این میان علاوه بر اسکیت و تیراندازی که دوره ریاست بهمن محمدرضایی و علی دادگر در آنها پیش از این تمام شده بود (۱۳ و ۲۰ تیرماه)، سایر فدراسیون ها طی ماههای آینده با اتمام دوره مواجه می شوند اما وزارت ورزش طبق بخشنامه جدید روند انتخاباتی آنها را قبل از اتمام دوره شروع کرد تا به برگزاری بموقع مجامع شان کمک نماید.
استقبال کم از ریاست
طبق بخشنامه «شرایط اختصاصی نامزدهای دارای وثاقت و امانت، نحوه ثبت نام و رای گیری برای داوطلبان پست های هیات رئیسه فدراسیون های ورزشی» مهلت نام نویسی از متقاضیان ریاست در فدراسیون ها به مدت ۱۰ روز کاری ادامه دارد. این در شرایطی است که روزهای ابتدایی از مهلت در نظر گرفته شده برای این فدراسیون ها با استقبال زیادی از جانب کاندیداها مواجه نبود طوری که در بعضی از فدراسیون ها هنوز ثبت نامی انجام نشده است.
صرفنظر از شنا، شیرجه و واترپلو و تکواندو که تنها یک روز از مهلت نام نویسی کاندیداهای شان سپری شده یا حتی تیراندازی که دو روز از این مهلت را پشت سر گذاشته اند و هنوز ثبت نامی برای ریاست آنها انجام نشده است، این مسئله در مورد فدراسیون هایی که از شروع هفته گذشته وارد فرآیند نام نویسی شده اند، قابل تامل است.
کبدی و ورزش های نابیایان و کم بینایان دو فدراسیونی هستند که درحال حاضر ریاست در آنها کاندیدای نداشته است. در فدراسیون اسکیت، روستا کاری رییس هیات تهران و مجید هنرجو متقاضی ریاست شده اند اما هنوز ثبت نامی نکرده اند، در کوهنوردی هم رضا زارعی رییس فعلی و سعید حاجی بیک لو برای ثبت نام اقدام نموده اند.
در فدراسیون بسکتبال هم حمید گرامیان ثبت نام نهایی خودرا انجام داده است. این اقدام در فدراسیون بوکس توسط حسین ثوری رییس فعلی، روح الله حسینی و عارف صفری انجام شده است.

قوانین دست و پاگیر یا ارزیابی شرایط؟!
اینکه در نخستین روزهای مهلت تعیین شده برای ثبت نام کمتر اقدامی از جانب متقاضیان ریاست صورت گیرد پیش از این هم وجود داشت چونکه بعضاً کاندیداها ترجیح می دهند با بررسی شرایط و وضعیت رقیبان شان برای نام نویسی قطعی اقدام نمایند. به نظر می آید اما در این مرحله از نام نویسی ها شرایط مورد تاکید در اساسنامه جدید فدراسیون ها هم در استقبال کم کاندیداها حداقل برای روزهای ابتدایی مزید بر علت شده است.
طبق اساسنامه جدید فدراسیون ها که از این پس ملاک برگزاری انتخابات است، علاوه بر رای گیری برای انتخاب رییس باید انتخاب نواب رئیس، کارشناسان خبره و خزانه دار هم در مجمع انتخاباتی و با رای اعضای مجمع صورت گیرد.
در بند ۱۵ از ماده ۱۴ (وظایف واختیارات مجمع عمومی) اساسنامه فدراسیون های ورزشی آمده است: «انتخاب نواب رئیس، خزانه دار، کارشناسان خبره، نماینده باشگاه ها (از میان مدیران عامل عضو)، نماینده هیات های استانی (از میان روسای هیات های استانی) جهت هیات رئیسه»
همچنین در تبصره اول از همین ماده تاکید شده که «انتخاب نواب رئیس، خزانه دار و کارشناسان خبر پس از انتخاب رییس و از میان نامزدهای پیشنهادی وی صورت می گیرد و انتخاب سایر اعضا بعد از آن انجام می شود»
بدین ترتیب متقاضیان ریاست در فدراسیون ها همزمان با ارائه فرم و مدارک لازم برای نام نویسی باید گزینه های پیشنهادی برای نواب رییس (۲ نفر)، خزانه دار (یک نفر) و کارشناسان خبره (۲ نفر) را هم معرفی کنند و گواهی رضایت آنها برای همکاری را هم عرضه کنند.
پرونده گزینه های کاندیدای ریاست همچون خودِ او توسط وزارت ورزش در اختیار مراجع ذی صلاح قرار می گیرد تا در صورت تایید صلاحیت به مجمع معرفی شوند در غیر این صورت باید گزینه جدیدی جایگزین شود.
قوانینی که درحال حاضر سفت و مشکل تر شده است
البته پیش از این هم در فرم های ارائه شده برای نام نویسی کاندیداهای ریاست، امکان معرفی گزینه های هیات رئیسه وجود داشت اما متقاضیان ریاست اقدامی در این حوزه انجام نمی دادند. در جریان مجمع هم بعد از رای گیری و تعیین رییس جدید، از جانب اعضای مجمع برای معرفی دبیر و دیگر اعضای هیات رئیسه به او تفیض اختیار داده می شد. برای مرحله جدید انتخابات که اساسنامه جدید فدراسیون ها ملاک برگزاری آنهاست اما نسبت به معرفی گزینه های پیشنهادی هنگام ثبت نام تاکید گردیده است طوری که طبق پیگیری خبرنگار مهر کاندیداهایی که تا به امروز ثبت نام خودرا قطعی کرده اند، گزینه های نایب رئیسی، خزانه دار و کارشناس خبره را هم مشخص کرده اند.
البته در مورد این که در نهایت در مجمع انتخاباتی چه اتفاقی بیفتد و رای گیری همانجا صورت گیرد هیچ قطعیتی وجود ندارد به ویژه که اساسنامه و بخشنامه تدوین شده سابقه اجرائی در انتخابات فدراسیون ها ندارند و هنوز از مرحله آزمون و خطا عبور نکرده است.


منبع:

1400/07/15
21:18:38
0.0 از 5
951
این مطلب انجمن گلف را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
انجمن گلف
ncgu.ir - مالکیت معنوی سایت انجمن گلف متعلق به مالکین آن می باشد