انجمن گلف NCGU
۲۴ مدال برای كاروان سردار دلها؛

بی ادعاهایی که بزرگی کردند

بی ادعاهایی که بزرگی کردند

به گزارش انجمن گلف کاروان ورزش ایران در پارالمپیک توکیو در حالی بهترین نتیجه در تاریخ این بازی ها را ثبت نمود که ورزشکارانش بی ادعا، بدون مطالبه مالی، ضمانت و شرط و شروط برای این رویداد آماده شده بودند.به گزارش انجمن گلف به نقل از مهر، ورزشکاران جانباز و معلول بدون ریخت و پاش مالی، بی ادعا و به دور از مَنم مَنم و مطالباتی مانند «ضمانت» برای بازی های پارالمپیک آماده شدند، بی سر و صدا و بدون هیاهو به توکیو اعزام شدند، ۲۴ مدال گرفتند و این گونه روزهای اخیر را برای ما و خودشان یا طلایی کردند یا نقره ای.
آنها اینچنین ورزش کشور را دو هفته سرپا نگه داشتند و برای آن در توکیو عزت و آبرو خریدند، جایی که کمی قبل تر و در المپیک خیلی کمتر شاهد برافراشته شدن پرچم ایران یا درخشش مدال رویی سینه ورزشکاران کشورمان نبود.
پارالمپین های اعزامی به توکیو اما به دفعات نام ایران را در سرتیتر اخبار ورزش جهان در دو هفته اخیر قرار دادند در صورتی که رسیدن به این حد از موفقیت را کمتر در بوق و کرنا کرده بودند تا بیشتر متمرکز شوند روی تمرینات شان و مسیری که می خواستند به سکوهای توکیو ختم شود.
در این مسیر آنها نه مربی اختصاصی گرفتند نه مطالبه ای برای اردوی آمریکایی و اروپایی داشتند، نه بحث ماست و دوغ را به رسانه ها کشاندند نه موفقیت را در گرو دیدارهای تدارکاتی دهان پُر کُن در میادین بزرگ قرار داده بودند، نه حرف از پول اضافی زدند و نه به دنبال جلب توجه بودند.
آنها اصلا نمی خواستند که چیزی بخواهند و عملکرد و موفقیت خویش را در گرو مهیا شدن آن قرار دهند چون سر تا پا انگیزه بودند تا حدی که گاها بدون هیچ الزامی خویش را ممنوع المصاحبه کردند تا برای کسب آمادگی بیشتر کوچکترین وقتی از آنها گرفته نشود، با دست خود زمین محل تمرین شان را بازسازی کردند تا خللی در روند تمریناتش ایجاد نشود و....
حتی کرونا و موج منفی که بوجود آورده بود هم نتوانست دست و پای ورزشکاران جانباز و معلول را در راهی که نیت به پیمودن آن داشتند، ببندد. آنها برای گذر از موانعی که سد راهشان بود یک دلیل داشتند؛ مدال آوری در توکیو و برای رسیدن به آن حتی تزریق دیرهنگام بودجه هم سبب ایستادن و کم آوردن شان نشد.

این حد از تواضع و بی ادعایی ورزشکاران پارالمپیکی درست نقطه مقابل دبدبه و کبکبه ورزشکارانی است که سرکیسه کردن ورزش را بهتر از کسب موفقیت برای آن بلدند. در پارالمپیک هاشمیه متقیان برای اولین بار دوومیدانی بانوان را صاحب مدال طلا کرد، ساره جوانمردی طلای ریو را در تیراندازی تکرار کرد، زهرا نعمتی در کسب مدال طلی تیروکمان هت تریک کرد، امیر خسروانی که با دست های خود زمین تمرینش را آماده کرده بود شیرین ترین طلای پرش ارتفاع را به نام خود ثبت کرد، تیم ملی والیبال نشسته برای هفتمین بار قهرمان شد و... و این گونه «بهترین عملکرد ایران» در تاریخ این بازی ها به ثبت رسید.
پارالمپین های ایران با ثبت این رکورد ثابت کردند که اگر کسی قصد انجام کاری را داشته باشد، دلیلش را پیدا می کند و اگر نه به دنبال توجیه می رود و در این راه کمبود اعتبارات، نداشتن امکانات، مهیا نبودن شرایط و حتی کرونا نمی تواند عامل بازدارنده باشد.
با همه اینها حالا کار کاروان ایران در بازی های ۲۰۲۰ توکیو به پایان رسیده و باردیگر فرمان ورزش در اختیار کسانی قرار می گیرد که اسم و رسم پررنگی در ورزش دارند اما گاها هیچ چیز نمی تواند آنها رو به جلو هُل دهد مگر پول و وعده آن و این را برای المپیک هم نشان دادند. البته باید حساب ورزشکارانی که در راه المپیک و کمک به موفقیت کاروان ایران از جان مایه گذاشتند تا بهترین نتیجه ممکن را به دست آوردند از آنهایی که هر قدم خویش را با پول و شرط برداشتند و در نهایت هم کاری از پیش نبردند، جدا کرد.
البته گاها این اعتقاد را دارند که پارالمپیک میدانی متفاوت از المپیک است، بیشتر یک فستیوال ورزشی است که نه حساسیت المپیک را دارد و نه تاثیرگذاری آنرا اما در هر صورت نادیده گرفتن حقیقت سبب از بین رفتن آن نمی گردد و حقیقت این است که ورزشکار اگر بخواهد و انگیزه داشته باشد، مدال و نتیجه را از زیر سنگ هم بیرون می کشد و آنرا پیراهن آبرو بر تن ورزش می کند.
پارالمپیک توکیو به اتمام رسید اما بد نیست پرونده این رویداد برای همیشه باز بماند تا در هر شرایطی این مهم یادآوری شود که ورزشکار بیشتر از بودجه با انگیزه و اراده شخصی به سمت سکو هدایت می شود، فاکتوری که با تزریق پول تقویت می شود اما نباید به این بهانه و از اعتبار تخصیصی فقط برای پُر کردن چاله مدعیان استفاده گردد. مسؤلان ورزش که انصافا طی سالهای اخیر از هیچ توجه و کمکی به ورزشکاران دریغ نکردند اما از بعضی هزینه کردها نتیجه نگرفتند باید بیشتر از همیشه به این امر توجه داشته باشند پول ورزش را کجا و برای چه ورزشکارانی هزینه کنند که نتیجه ای ماندگار داشته باشد.


منبع:

1400/06/16
11:20:08
0.0 از 5
1170
تگهای خبر: المپیك , بازی , تمرین , تیم
این مطلب انجمن گلف را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
انجمن گلف
ncgu.ir - مالکیت معنوی سایت انجمن گلف متعلق به مالکین آن می باشد