انجمن گلف NCGU

كرونا، دوپینگ و 13 ماه بلاتكلیفی

كرونا، دوپینگ و 13 ماه بلاتكلیفی

فدراسیون پزشکی ورزشی در سال ۱۳۹۹ شرایط پر چالشی را تجربه کرد، از دو دوره سرپرستی و در نهایت انتخاب رئیس بعد از ۱۳ ماه بلاتکلیفی گرفته تا مقابله با ویروس کرونا برای پیشگیری از تعطیلی ورزش ایران تا به شکلی حیات فعالیتهای ورزشی در گرو تصمیمات این فدراسیون باشد.به گزارش انجمن گلف به نقل از ایسنا، فدراسیون پزشکی ورزشی که در آستانه المپیک وظایف و مسئولیت هایش از اهمیت دوچندانی برخوردار است، علاوه بر مسائل مختلفی نظیر معاینات اختصاصی ورزشکاران، عرضه مشاوره های دوپینگ، سرکشی به اردوی رشته های المپیکی، انجام معاینات اسکلتی-عضلانی، تکمیل پرونده های سلامت ورزشکاران، معاینات قلب و عروقی، مشاوره های تغذیه و معاینات اختصاصی زنان ورزشکار را هم عهده دار است و انتظار می رود با برگزاری مجمع انتخاباتی، هرچند دیر اما هرچه بهتر به رفع دغدغه و مسائل ورزشکاران المپیکی اقدام نماید.
آفت فدراسیون پزشکی ورزشی در سال ۹۹
یکی از بزرگترین چالش های فدراسیون پزشکی ورزشی که از آذرماه سال ۹۸ کلید خورد، مدیریت تحت سرپرستی بود و با اتمام دوره ریاست غلامرضا نوروزی، بعد از وی مهرزاد خلیلیان و محمد اسد مسجدی بعنوان سرپرست در این فدراسیون طی یک برهه زمانی ۱۳ ماهه فعالیت کردند و در انتها هم مشخص نشد به چه علت روند برگزاری انتخابات تا این حد طولانی شد!
با بیان زمان برگزاری مجمع انتخاباتی فدراسیون پزشکی ورزشی که پانزدهم دیماه سال ۹۹ برگزار شد، در نهایت بعد از گذشت ۱۳ ماه و ۱۰ روز، یکی از مهم ترین فدراسیون های کشور حدود ۲۰۰ روز پیش از المپیک توکیو، رئیس جدید خویش را شناخت و غلامرضا نوروزی با ۲۷ رای فعالیت خویش را از سر گرفت.


ششم آبان سال قبل دوره چهارساله ریاست غلامرضا نوروزی در فدراسیون پزشکی ورزشی به اتمام رسید اما با عنایت به این که ۱۸ آبان ماه سال ۹۴ حکم ریاست او به امضای وزیر وقت ورزش و جوانان رسیده بود تا ۱۸ آبان ۹۸ به صورت قانونی ریاست این فدراسیون را عهده دار بود و تا ششم آذر سال قبل که مهرزاد خلیلیان بعنوان سرپرست فدراسیون پزشکی ورزشی از جانب وزیر ورزش و جوانان انتخاب شد، به فعالیت خود در این سمت ادامه داد.
۲۶ تیرماه سال ۹۹ هم وزیر ورزش و جوانان در حکمی محمد اسد مسجدی را بعنوان سرپرست بعدی فدراسیون پزشکی ورزشی انتخاب کرد و وی هم تا زمان برگزاری مجمع انتخاباتی در این سمت مشغول به فعالیت بود.
اقدام پرارزش تشکیل ستاد مقابله با گسترش کرونا در ورزش
شیوع کرونا در کشور بار مسئولیت های فدراسیون پزشکی ورزشی را چند برابر کرد و در نهایت تصمیم بر تشکیل ستادی تحت عنوان «ستاد مقابله با گسترش کرونا در ورزش» شد که اعضای اصلی ستاد مقابله با گسترش کرونا در ورزش، شامل مسؤلان ارشد وزارت ورزش و جوانان، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و هم مسؤلان فدراسیون پزشکی ورزشی بودند، تا مسائل در ارتباط با ورزش ایران را در جدال با نتایج ناشی از این ویروس پیگیری کرده و در مورد تکلیف رشته های ورزشی، تمرینات و مسابقات تصمیم گیری کند.


فعالیت این ستاد اما روند سینوسی داشت و در یک مقطع زمانی به صورت مستمر جلساتش برگزار و تصمیمات سریالی را در حوزه فعالیت رشته ها و اماکن ورزشی اتخاذ می کرد، اما در مقطع زمانی هم به علت واگذاری تصمیم گیری ها به شوراهای تأمین در استان های مختلف با تعطیلی روبرو و باردیگر بعد از پیگیری های صورت گرفته جلساتش از سر گرفته شد.
در مجموع اما تشکیل ستاد مقابله با گسترش کرونا در ورزش به فعالیت رشته های ورزشی مختلف نظم خاصی داد و به این مساله کمک کرد تا ورزش ایران بر مبنای برنامه های زمان بندی و طبق پروتکلهای بهداشتی تدوین شده فعالیت کند، ازاین رو تا زمان شیوع کرونا در کشور به نظر می آید تشکیل و فعالیت این ستاد مساله ضروریست و باید از جانب مسؤلان فدراسیون پزشکی ورزشی، وزارت ورزش و جوانان و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به شکل جدی مدنظر قرار گیرد.
دوپینگ زیر سایه کرونا؟
یکی از مسائلی که با شیوع کرونا در مورد عملکرد فدراسیون پزشکی ورزشی و ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (نادو) عنوان شد، عدم توجه نسبت به مقوله دوپینگ ورزشکاران آن هم در نزدیکی المپیک توکیو بود، موضوعی که در دو مقطع زمانی به آن پاسخ داده شد. مسجدی، سرپرست وقت فدراسیون در این رابطه به ایسنا اظهار داشت: به هیچ وجه چنین رویه ای نخواهیم داشت و با شروع لیگ در رشته های ورزشی مختلف همانند قبل فعالیت ها پیش می رود و هیچ چیز متوقف نخواهد شد و مطمئن باشید تست های دوپینگ با جدیت هرچه بیش تر گرفته خواهد شد. چون که تست دوپینگ مقوله ای نیست که از آن غافل شویم و با قدرت تمام در تمامی رشته های ورزشی با دوپینگ مبارزه خواهیم کرد و همانند گذشته با انجام نمونه گیری های سرزده در لیگ ها و مسابقات مختلف فعالیت ها را پیش خواهیم برد و چیزی تغییر نخواهد کرد.


همینطور غلامرضا نوروزی، رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی در پاسخ به اینکه با عنایت به بحران کرونا به نظر می آید مقوله دوپینگ ورزشکاران تحت الشعاع قرار گرفته است، اظهار نمود: دوپینگ در رابطه با برگزاری مسابقات است و امیدوارم با شروع باردیگر تمرینات و مسابقات این مورد هم مثل گذشته پیگیری شود تا ورزشی پاک و عاری از دوپینگ داشته باشیم.
رشد ۵۰ درصدی هزینه کارت خدمات درمانی ورزشکاران
تعرفه عضویت در کمیته خدمات درمانی فدراسیون پزشکی ورزشی هم بعد از ۱.۵ سال، در مهرماه سال ۹۹ از ۲۰ به ۳۰ هزارتومان افزایش یافت تا رشد ۵۰ درصدی را تجربه کند. تعرفه ای که در سالهای ۹۵، ۹۶، ۹۷ برای متقاضیان ۱۵ هزار تومان بود و در سال ۹۸ و نیمه اول سال ۹۹ معادل ۲۰ هزار تومان دریافت شد و با تصویب مجمع عمومی فدراسیون پزشکی ورزشی به ۳۰ هزار تومان افزایش یافت تا متقاضیان بتوانند از ۲۵ مهرماه سالجاری با پرداخت ۳۰ هزارتومان به مدت یک سال از خدمات تخصصی فدراسیون پزشکی ورزشی بهره مند شوند.


درآمدها از عرش به فرش
فدراسیون پزشکی ورزشی که به علت کسب درآمدهای ناشی از هزینه های درمان ورزشکاران تا قبل از شیوع کرونا از کسب درآمد مالی مناسبی برخوردار بود، به علت محدودیت و تعطیلی ورزش کشور در بخش مسابقات و تمرینات در سال ۹۹ با کاهش شدید درآمدها روبرو شده و بر مبنای اعلام مسؤلان وزارت ورزش و جوانان، درآمد ناشی از بیمه های خدمات درمانی به یک چهارم در فدراسیون پزشکی ورزشی کاهش یافته و رئیس جدید این فدراسیون باید به فکر منابع جدید مالی باشد.
اهداف و برنامه های فدراسیون پزشکی ورزشی
رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی اعلام نمود که اولویت اصلی این فدراسیون در دوره جدید و بخصوص تا تا المپیک توکیو تأمین سلامت ورزشکاران است و مبارزه با دوپینگ همچون گذشته با جدیت دنبال می شود. به قول وی با عنایت به نزدیکی المپیک باید سلامتی ورزشکاران تامین گردد و در عین حال سلامت همگانی و عبور از بحران کرونا به صورت ویژه مدنظر قرار گیرد چونکه کرونا امکان دارد همچنان وجود داشته باشد و بنابراین نباید مبارزه با دوپینگ تعطیل و فعالیتهای ورزشی به فراموشی سپرده شود.
منبع:

1400/01/09
13:39:19
0.0 از 5
1085
تگهای خبر: آموزش , المپیك , بیمه , پزشك
این مطلب انجمن گلف را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
انجمن گلف
ncgu.ir - مالکیت معنوی سایت انجمن گلف متعلق به مالکین آن می باشد