انجمن گلف NCGU
ورزش ایران در مسیر المپیك

علاج گره كور المپیكی شدن كیانوش و سهراب در ازبكستان

علاج گره كور المپیكی شدن كیانوش و سهراب در ازبكستان

به گزارش انجمن گلف سهراب مرادی و کیانوش رستمی باید در آخرین شانس خود هرچه در توان دارند بگذارند تا توکیو را از دست ندهد.


به گزارش انجمن گلف به نقل از ایسنا، فدراسیون جهانی وزنه برداری به علت رسوایی دوپینگ در دو المپیک پکن و لندن، برای ماندن در المپیک توکیو مجبور شد تغییرات اساسی را هم در تعداد سهمیه های تیم ها و هم در سیستم کسب سهمیه ایجاد کرد.
*دوپینگ های گذشته گریبان گیر وزنه برداران حال حاضروزنه برداری ایران هر چند مشکل دوپینگ در المپیک های ۲۰۱۲ و ۲۰۰۸ نداشت و اتفاقا از دوپینگ دیگر کشورها هم سود برد و توانست نتیجه استثنایی را در المپیک لندن رقم بزند، اما از مثبت شدن نمونه هایی که از سال ۲۰۰۸ تابحال داشته هم متضرر شد.
طبق اعلام فدراسیون جهانی، کشورهایی که تعداد دوپینگ آنها از المپیک ۲۰۰۸ تا المپیک توکیو بیشتر از ۱۰ نمونه باشد با کاهش سهمیه روبرو هستند و ایران هم بیشتر از ۱۰ نمونه دوپینگ داشته است ازاین رو چهار سهمیه ای که در بخش مردان می توانست به دست بیاورد به دو سهمیه کاهش پیدا کرد.
*تغییر اساسی سیستم کسب سهمیه المپیک از ریو تا توکیو
بر خلاف اداور گذشته که سهمیه المپیک به کشورها تعلق می گرفت و برپایه عملکرد در مسابقات جهانی هم به دست می آمد، در این دوره خود وزنه برداران باید برای گرفتن سهمیه تلاش می کردند. وزنه برداران باید در شش مسابقه شرکت می کردند و تست دوپینگ می دادند و مسابقات در سه دوره شش ماهه تقسیم شده بودند.
برپایه امتیاز وزنه برداران، هشت نفر اول رنکینگ اوزان المپیکی به همراه نفرات برتر هر قاره صاحب سهمیه المپیک می شوند. در هر وزن هم فقط یک نفر از هر کشور می تواند صاحب سهمیه شود.
*سرنوشت متفاوت مدعیان برای گرفتن دو سهمیهدر ایران تعدادی وزنه بردار دنبال گرفتن سهمیه المپیک بودند که هر کدام از آنها در شرایط متفاوتی قرار گرفتند.
سعید علی حسینی در دسته فوق سنگین، چون در دوره دوم کسب سهمیه المپیک، در هیچ مسابقه ای شرکت نکرد المپیک را از دست داد و بعد از آن هم تصمیم گرفت کلا از دنیای وزنه برداری خداحافظی کند.
در دسته ۹۶ کیلوگرم، رستمی و مرادی مدعی گرفتن سهمیه هستند. کیانوش رستمی هم در دوره دوم المپیک در قهرمانی جهان شرکت کرد اما اوت شد. سپس چون نامش برای مسابقات سوئیس رد نشده بود، امتیاز این دوره را از دست داد و شانس او برای رسیدن به سهمیه خیلی کم رنگ شد.
سهراب مرادی هم به علت مصدومیت کتف، امتیاز زیادی نتوانست در دوره دوم مسابقه کسب سهمیه المپیک بگیرد و کار او هم برای المپیکی شدن سخت شد.علی هاشمی پنج مسابقه را پشت سر گذاشته است و با وجود اینکه امتیاز خوبی گرفته است و در رنکینگ هشت نفر وزن ۱۰۹ کیلوگرم قرار دارد، اما باید یک مسابقه دیگر پشت سر بگذارد تا سهمیه خویش را قطعی کند.
در فوق سنگین، علی داودی کاملا آسوده خاطر است چون هم مسابقات گزینشی خویش را کامل پشت سر گذاشته است و هم در رنکینگ جایگاه خوبی دارد و سهمیه او قطعی است.
*ازبکستان آخرین شانس برای رفتن به المپیک
با افزایش شیوع کرونا مسابقات وزنه برداری یک سال تعطیل شد و وزنه برداران از آبان ۹۹ باردیگر وارد اردو شدند تا خویش را برای حضور در قهرمانی آسیا ازبکستان آماده کنند.
این مسابقات ابتدا قرار بود در اردیبهشت ۹۹ برگزار گردد که با تعویق المپیک این مسابقات هم یک سال به تعویق افتاد و ۲۷ فروردین ۱۴۰۰ برگزار می گردد.
مسابقات قهرمانی آسیا آخرین شانس وزنه برداران ایران است تا امتیاز لازم را جمع کنند.
این مسابقات برای کیانوش رستمی و سهراب مرادی بسیار سرنوشت ساز است و باید این دو وزنه بردار آخرین شانس خویش را برای المپیکی شدن امتحان کنند.
*رکورد بالای رقیب سهراب مرادی برای المپیکی شدنمرادی و رستمی به وزنه های بسیار بالایی احتیاج دارند. البته روی کاغذ شانس سهراب مرادی بیشتر از کیانوش است که بتواند به سهمیه وزن ۹۶ کیلوگرم برسد. گفته می شود سهراب مرادی باید رکورد مجموع بیشتر از ۴۱۰ کیلوگرم را به ثبت برساند تا بتواند بعنوان بهترین نفر قاره انتخاب گردد. البته او رقیبی از قزقیزستان هم دارد که برای بهترین وزنه بردار قاره شدن در تلاش است و باید دید بعد از مسابقات قهرمانی آسیا چه تغییراتی در رنکینگ به وجود می آید. در صورتیکه مرادی موفق به کسب سهمیه شود، عازم المپیک خواهد شد در غیر این صورت علی هاشمی به المپیک خواهد رفت.
کیانوش رستمی برای المپیک استراتژی دیگری را در نظر گرفته و می خواهد در وزن 89 کیلوگرم که غیر المپیکی است وزنه بزند. وی در نظر دارد در این وزنه امتیاز بالایی بگیرد و در نهایت امتیاز ان برای رنکینگ دسته 96 که المپیکی است محاسبه شود. در واقع رستمی دارد آخرین برگ برنده خویش را رو می کند تا شاید بتواند مسافر المپیک شود.

*داودی تنها سهمیه قطعی ایرانبا عنایت به این که ایران در المپیک توکیو دو سهمیه دارد، علی داودی یک از نفرات اعزامی به المپیک خواهد بود. داودی شانس این را دارد که به مدال نقره المپیک برسد ازاین رو با خیال راحت نسبت به کسب سهمیه المپیک، در حال تلاش است تا رکوردهای خویش را افزایش بدهد و با اطمینان خاطر، قدم در میدان المپیک بگذارد.
لاشا تالاخادزه وزنه بردار مطرح گرجستان را اگر اتفاق خاصی رخ ندهد باید از هم اکنون قهرمان فوق سنگین المپیک دانست و داودی باید تمام تلاش خویش را برای رسیدن به سکوی دوم المپیک به کار بگیرد.
* کاندیدا توری باردیگر علی مرادی در مهم ترین پست های مدیریتی وزنه برداری جهانوزنه برداری علاوه بر المپیک، انتخابات فدراسیون جهانی را هم پیش رو دارد و بطور قطع گرفتن کرسی تأثیر گذار می تواند به نفع وزنه برداری ایران باشد. انتخابات قرار بود ابتدا در ششم و هفتم فروردین۱۴۰۰ در ترکیه برگزار می گردد اما با اخطارهای صریح IOC نسبت به تعیین تکلیف نشدن اساسنامه وزنه برداری، انتخابات هم به تعویق افتاد و فعلا اعلام نموده اند در اکتبر ۱۴۰۰ برگزار می گردد. حالا باید دید با برگزاری این انتخابات ایران بالاخره صاحب یک کرسی مهم می شود یا خیر.

اسامی کاندیداهای ایران:
علی مرادی (ریاست، دبیر کلی، نایب رئیس اول، نواب رئیس، هیات اجرایی)
داود باقری (کمیته پزشکی)
محسن بیراوند(کمیته مربیان و تحقیقات)
علیرضا قریشی(کمیته فنی)1400/01/05
16:42:26
0.0 از 5
943
تگهای خبر: المپیك , برند , پزشك , تیم
این مطلب انجمن گلف را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
ncgu.ir - مالکیت معنوی سایت انجمن گلف متعلق به مالکین آن می باشد